p34c32025.07.05. 14:05

Maestro PSVR2

A ritmusjátékok számára hazai pályának számít a virtuális valóság, ha az ütemre lövöldözős Pistol Whipről vagy a légdobolós Drums Rockról nem is hallott mindenki, a Beat Sabert senkinek nem kell bemutatnom. Az indulásakor leginkább elektronikus zenei irányzatokra koncentráló slágercím repertoárja jelentősen bővült az évek során, de a műfajok színes kavalkádjában is talált egy ici-pici piaci rést egy aprócska indie stúdió: a klasszikus zenét.

Beathoven Saber

Ezt nem láttam jönni! - mondaná az angol a francia Double Jack debütáló alkotására, hisz elég őrültnek kell lenni két ennyire niche műfaj - a VR és a komolyzene - összeboronálásához. Nem is akárhogyan képzelték el ezt a házasságot, a Maestroban egy egész szimfonikus zenekart fogunk vezényelni, ugyanis a karmester szerepét osztották ránk a fejlesztők. Igen, jól értetted: nem fénykardokkal fogunk laza és menő mozdulatokkal felénk száguldozó objektumokat vagdosni, hanem egy pálcával kell hadonásznunk! Ennél a pontnál illik megemlítenem, hogy semmilyen zenei képzettségem nincs, klasszikus zenével a közoktatás keretein belül volt utoljára említésre méltó kapcsolatom, valamint nem vagyok egy hangversenyre járó típus sem. (Bár a bakancslistámon már fennt van jó ideje egy videójáték tematikájú koncert.) Ugyanakkor odavagyok a film- és a játékzenékért, előszeretettel és gyakran hallgatok efféle instrumentális zeneműveket, a ritmusjátékokra meg a Guitar Hero / Rockband korszak óta kapható vagyok, mégha nem is váltam egyik fenegyerekévé sem. Kicsit tartottam tőle, hogy nem leszek én elég hipszter ehhez, ugyanakkor mégis csak ott motoszkált a fejemben a kényelmi zónámból való kilépés, az ismeretlenbe ugrás felszabadító érzése!

A játékmenet a ritmusjátékokban jól megszokott "pillanatok alatt megtanulható és végtelenségig tökéletesíthető" sémára épül, három fő feladatunkat egy hangulatos kis tutorialban sajátíthatjuk el mulatságosan sznob inasunk instruálásával:

  • a pálcánkat a kért irányokba mozgatva adjuk meg a tempót, néha határozottabb mozdulatokra és mindkét kezünkre szükség lesz a boldoguláshoz,

  • a másik kezünkkel a zenészek, illetve a zenekar szekcióinak (pl: vonósok, ütősök) belépését kell eltalálnunk,

  • valamint szabad kezünk emelésével, leengedésével a hangerőt kontrollálni.

A gombkiosztással nem fogunk sokat bíbelődni, ugyanis nincs neki olyan, de mondok még jobbat: akár a kontrollereinket is félretehetjük, ha hajlandóak vagyunk azok haptikus visszajelzéséről lemondani! A Maestro teljes mellszélességgel támogatja a PlayStation VR2 kézkövetési képességét és teszi ezt olyan pontossággal, hogy az égvilágon semmi értelme nincs holmi PS VR2 Sensekkel rombolni az immerziót. Legalábbis azon az inkább kikapcsolódásnak, mintsem kihívásnak belőtt szinten, ahol virtuális komolyzenei karrierem elképzeltem. A játék nehézsége három fokozatban állítható, a könnyű számomra egyáltalán nem tartogatott kihívást, de néhány órányi belerázódás után normál nehézségen is záporoztak a trófeát érő, 5*-os értékelések. Az ezután következő legnehezebb fokozattal a valódi kihívást keresőknek kedveztek, itt már szimultán és felsorolt feladatainkat villámgyorsan váltogatva kell használnunk mindkét kezünket.

Baton Sweet Symphony

A művészeti dizájn kellemes atmoszférát teremt, miközben a látványvilág idővel bőven túlszárnyalja a játékmenethez elvárt funkcionalitási nívót. Kezdetben csupán egy hagyományos színpadon játszhatunk az allonge-parókát viselő oldschool zenekarunkkal, de az előrehaladásunkkal fokozatosan megnyíló testreszabási lehetőségek jelentősen megnövelik motivációnkat. Vezényelhetünk többek között a forrongó francia forradalom viharában vagy a 30-as évek New York-jának utcáján, a helyszínekhez külön kioldható jelmez dukál a zenekarunknak, míg nekünk új pálcákkal és kesztyűkkel kell beérnünk. A legkülönlegesebb skin címet elnyerő "fénypálca/lightbaton" a Complete Edition részét képező "Dual of the Fates" DLC-nek köszönhető. A Maestro katartikus csúcspontját egyértelműen a Star Wars I. rész – Baljós árnyak végső nagy csatája alatt felcsendülő John Williams mű levezénylése jelentette, de alig maradt el tőle Howard Shore The Bridge of Khazad-Dum-ja A gyűrűk urából, ráadásul mindkettőhöz komplett szettel (helyszín-zenekar-pálca-kesztyű) kedveskedtek a készítők. Az alapjáték felhozatala igyekszik világhírű zeneművekből csemegézni: Richard Wagner: A valkürök lovaglása, Carl Orff: Carmina Burana, Mozart: Figaro házassága, Beethoven: 5. szimfónia. Ehhez csatlakozik egy-egy swing, jazz, bigband dal, illetve a Complete Editionben kapott (vagy DLC-ként megvásárolható) maroknyi filmzene, valamint az elmaradhatatlan magyar szálként Liszt Ferenc Haláltánca.

Álmomban sem gondoltam volna, hogy egy szimfonikus zenekar vezénylése a virtuális valóságban ekkora hatalmas élmény lehet! Hiszen papíron nem feltétlenül kellene, hogy így legyen. A core gameplay loop mégis visz magával, a fejlesztőknek sikerült egy szerfelett különleges, roppant kreatív és bevállalós ritmusjátékot a fejünkre tenniük, ami teljesen hihetetlen módon életem egyik legemlékeztesebb VR játéka is lett egyben. Egyetlen negatívumként a szűkös tracklistát tudom csak felhozni, pontosabban a megvásárolható további zenék hiányát. Biztos nem egyszerű egy független kis csapatnak világméretű zenekiadókkal megállapodni, de én szívesen vásárolnék további filmzenéket, vagy akár játékzenéket is, azonnal tudnék legalább száz címet felsorolni bármilyen segítség nélkül. A fejlesztőknek csak annyit tanácsolnék, hogy ha van egy kis eszük, kihozzák hagyományos platformokra is, a Nintendo Switch/Switch 2 Joy-Conjai egyenesen ordítanak érte, és akkor talán lehet némi esélye a nagyobb ismertségre, az új szerzeményekre. A Maestro egy varázslatos utazás a hangszeres zene birodalmába, amit tartalmilag és formailag is próbáltak az alkotók a fiatalabb generáció vagy a téma iránt kevésbé érdeklődők számára is vonzóbbá tenni. Jópofa ötlet az előadásunk után az értékelés közben felugró, nézőktől származó közösségi médiás kommentek áradata, amelyek természetesen összhangban állnak az általunk nyújtott teljesítménnyel. Ennél a résznél azért elmosolyodtam párszor, amikor belegondoltam, hogy milyen vicces, hogy ez a rengeteg ember itt mind azt tapsolja, hogy én milyen őrült vagyok. Ahelyett, hogy a vízparton lennék, órákon át hadonászok a kezeimmel a nappaliban egy képernyővel a fejemen, néha feléjük fordulok és meghajolok. Mindezt egyetlen szál boxeralsóban, hiszen július van.

PLATFORM PC, Quest [2024], PS VR2 (tesztelt) [2025] | FEJLESZTŐ/KIADÓ Double Jack | MEGJELENÉS 2025. június 20. | ÁR 25 EUR (standard), 45 EUR (Complete Edition)

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

p34c3
Maestro PSVR2

4 órája

Comedian
Superman halála

7 napja
3

Necroman Mk2
The Swapper

2025.06.25.

Fabri
Japán gamer szemmel

2025.06.21.
11

p34c3
VR Kukkolda 2025

2025.06.09.
5

Necroman Mk2
Suicide Rachel Foster

2025.06.03.
4

Comedian
Pókember: Kék

2025.05.31.

Necroman Mk2
Mixed-Up Mother Goose

2025.05.26.

p34c3
Commandos: Origins

2025.05.20.
7

Necroman Mk2
Diablo III

2025.05.13.
5

Malleus
Realm of Ink (墨境)

2025.05.09.
4

Necroman Mk2
WVG Hall of Fame 2025 nyertesek

2025.05.08.
3

Comedian
Fenegyerek: Újjászületés

2025.04.18.
2

p34c3
HITMAN PSVR2

2025.04.11.
8

Necroman Mk2
Remains of Edith Finch

2025.04.10.

Comedian
Pearl

2025.03.12.
5

Necroman Mk2
Mythwrecked

2025.03.12.
2

Comedian
X

2025.03.08.
5

Necroman Mk2
Video Game Hall of Fame 2025 - az idei döntősök

2025.03.07.
10

Necroman Mk2
Vanishing of Ethan Carter

2025.02.28.