A gyerekek első kalandjátéka
Nyolcvanas-kilencvenes évek egyik legjelentősebb kalandjáték fejlesztője a Sierra volt. A leghíresebbek a King's, Space és Police Questek meg a Larry sorozatok voltak, de ezen kívül más játékokat is készítettek a műfajban.
A Mixed-Up Mother Goose egy kimondottan gyerekeknek szánt program volt, amolyan bevezető a kalandjátékok világába. A karakterünk a nem és rassz alapú kiválasztása után rögtön álomba is merül, majd libaháton elrepül Álomországba. Itt Paff, a bűvös sárkány helyett Lúdanyóval találkozik (ő egy mesemondó karakter az angolszász kultúrában), aki a segítségünket kéri a mondókák megjavításához. Ez abból áll, hogy minden egyes karakternek meg kell találni egy bizonyos dolgot, hogy beteljesítsük a versikében elszavalt sorsát; pl. a "Mary had a little lamb..." esetében az említett kislány számára az elveszett báránykát.
A játékban a point'n'click szabályok mentén haladunk képernyőről képernyőre, segíteni mind a 18 szereplőnek megkeresni a megfelelő tárgyat vagy élőlényt, majd elvinni hozzájuk. Utóbbiak esetében ugyan a helyük az mindig fix, viszont hogy ki- vagy micsoda kerül oda, az véletlenszerűen generált minden új játékkor, növelve ezzel az újrajátszási faktort. Egyszerre egy dolog lehet nálunk (vagy kísér minket), és csak azt letéve tudunk újat fölvenni, így némi jó emlékezőképesség nem árt. Szerencsére a játékban van beépített térkép, ahol az akár megoldott feladványok vicces animációit is újra megnézhetjük.
A Mixed-Up Mother Goose-nak több verziója is megjelent, én az 1991-ös Deluxe kiadást ajánlom, ahol a ma is elfogadhatóan kinéző VGA grafika mellett valódi felvételek is szólnak egy-egy mondókánál PC Speaker prüntyögés helyett. Ugyan oktatóprogramnak is szokták sorolni, de szerintem nem az; bár nem egy mondóka még nekem is új volt, pedig anno a gyerekem elég sokat nézett a YouTube-ról.
Pro:
aranyos grafika;
változatos mondókák;
választható karakterek;
gyerekbarát hangulat;
újrajátszási faktor;
kellően hosszú;
Kontra:
sokat kell barangolni;
a régi verziók ma már túl archaikusak (EGA + PC Speaker);
egyfajta zene a Deluxe verzióban;
Kiknek ajánlható?
Ha szeretnéd a gyerekeddel megismertetni a klasszikus kalandjátékokat, akkor ez egy ideális belépő program. Angol nyelvismeret nem árt hozzá.