Rince2013.01.25. 22:30

Fel Eve Mac-en...

Mostanaban lesz fel eve, hogy permanensen Mac-re valtottam a Windows-os PC-t (munkahelyen 6, otthon pedig 3 honapja pontosan). Ez a blog post ezen idoszak tapasztalatait probalja leirni, amolyan pro es contra formatumban, es termeszetesen, amennyire lehet, objektiven. Mielott azonban raternek a konket “ismertetore,” alljon itt egy kis hattertortenet:

Professzionalis grafikuskent es egy ideje mar fejlesztokent, lassan 7 vagy 8 eve szemezek a Macintosh okoszisztemaval. Azonban barmennyire is erdekelt a rendszer, bermennyire is szajkoztak a Mac-es ismeroseim, hogy valtsak, valamiert soha nem vitt ra a lelek. Es ennek nem is penzbeli okai voltak, hanem sokkal inkabb az, hogy nem akartam elszakadni a mar megszokott kornyezetemtol. Ugy voltam vele, hogy lehet, hogy van nala jobb, de nekem megfelel a jo oreg Windows is. Elvegre minek valtsak, ha azzal is meg tudok csinalni mindent amit akarok (megha neha fel is idegesit :)?

Aztan a cegnel attettek iOS fejlesztesre es elkezdtem napi rendszeresseggel Mac-et hasznalni. Ezutan pedig mindossze nehany honap kellett ahhoz, hogy megtortenjen a regota dedelgetett valtas egy kozepkategorias 2012-es Mac Minire (ami hamarabb is megtortent volna ha elobb jon az eves hardware frissites :). Mindez tehat eleg sokat el is arul a tapasztalataimrol, de nem akarok ennyire elore szaladni. Sot, igerem fair leszek! Olyannyira, hogy rogton a negativumokkal kezdem a tapasztalataim:

Contra

Meghibasodas

Az Apple cuccok altalaban nagyon jol ossze vannak rakva; eleg csak a konkurencia melle rakni oket, hogy a vak is lassa az atlagnal joval magasabb minosegi mercet. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a Mac-ek nem romlanak el (megha valoban ritkan is). Mivel azonban egy meglehetosen ritka (foleg Magyarorszagon) okoszisztemarol beszelunk, a szervizelessel kevesen foglalkoznak. Ez sajnos azt jelenti, hogy ha nem pesti vagy, a garancia postazassal es kicsit tobb idovel jar, mintha bevinned a geped a sarki PC boltba alaplapot csereltetni.

Moddolhatosag

Ezen gondolkodtam, hogy most a pro vagy a kontra kategoriba rakjam, de vegulis a negativok koze helyeztem, mert bar szamomra ez nem negativum, tudom, hogy a tobbseg annak venne. Az egyik ismerve a Mac-eknek ugyanis, hogy csak gyari konfiguraciokban aruljak oket, ettol elterni pedig nehez vagy egyenesen lehetetlen (egy egyszeru HDD vagy RAM cseret leszamitva szinte semmi nem cserelheto rajtuk). Egy Mac-ben tehat nem fogsz video kartyat vagy procit valtani; ha cserelni kell valamit akkor bizony megy az egesz gep. Sok tekintetben picit olyanok tehat a Mac-ek mint a konzolok. Ez persze ketelu fegyver! Ugyanis cserebe nincs hardware akadas, es egyeb "PC-s" betegsegek. A fix(ebb) hardware-re raadasul konnyebb optimalizalni is, mint tudjuk a konzolvilag peldajabol.

Software kinalat

Professzionalis alkalmazasokban ugyan a Mac ott van a PC mellett (sot, keves olyan grafikust, hangmernokot, vagy filmezessel foglalkozo embert ismerek aki ne Mac-en dolgozna), a PC atlagos software kinalatat sajnos nem tudja megkozeliteni (ide ertve a jatekokat is). Ha tehat valaki megrogzott jatekos, illetve erdekli mindenfele garazs/indie fejlesztes akkor nem biztos, hogy a Mac a nyero platform szamara (attol fuggetlenul, hogy Call of Duty, Starcraft, meg Diablo, etc. itt is van :). A mindennapi programok illetve a professzionalis alkalmazasok persze megtalalhatoak itt is (nem ritkan jobb minosegben), de a PC szinte vegtelen valasztekat itt ne keressuk.

Betanulas

A Mac nem Windows. Mas a billentyuzetkiosztas, mas az oprendszer, a file-rendszer, szinte minden. Meg kell tanulni ezt is, mint anno a DOS-t vagy a Windows-t...

Az aruk

Az koztudott, hogy az almas cuccok bizony dragak (bar tegyuk hozza, hogy ugyan az eredeti aruk is atlag feletti, mire eljutnak Magyarorszagra, annak akar masfel-ketszereseret is elkerik ertuk). Az eredeti aruk tehat nem annyira bicska-nyitogato, mint amennyiert itthon vesztegetik oket, de ez szamunkra persze keves vigaszt nyujt (hacsak nincs amerikai nagybacsi aki behozza nekunk kulfoldrol felaron ;). A kerdes tehat az, hogy megeri-e a mestersegesen feltupirozott arat az a “plusz,” amit egy Mac nyujt a felhasznalonak? A valasz pedig az atlag magyarnak (ebben egeszen biztos vagyok): egy nagy budos NEM lesz! Foleg a Windows 7 es 8 tukreben, amik azert valljuk be mar egeszen megbizhato kis oprendszerek lettek. De ha mar a plusszokat emlitettem, terjunk is ra a pozitivumokra.

Pro

Oprendszer

A legnagyobb pozitivuma a Mac-nek az a kis programocska, amit ugy hivnak, hogy Mac OS X (jelenleg Max OS X Mountain Lion). Ez a Mac-ek operacios rendszere, es bar megjeleneseben egeszen hasonlo a Windows-hoz, nehany napi hasznalat utan kiderul, hogy bizony eg es fold a ketto. A Mac OS X egy UNIX alapu operacios rendszer, ami direct Mac architekturakra lett fejlesztve es ha harom szoval kellene jellemeznem, akkor a “stabil,” a “gyors,” es a “kenyelmes” jelzok jutnanak az eszembe rola. Az oprendszer egyebkent annyira meghatarozo, hogy voltakeppen magaban foglaja a platform szinte osszes pozitivumat. De hogy ne csak egyetlen hosszu bekezdesbol alljon a pro szekcio, inkabb tagolom. :)

Gyorsasag

A Mac OS X egy lightweight oprendszer. Keves eroforrast eszik es amit hasznal azt is optimalisan teszi. Emiatt forfulhat elo, hogy ugyanazon alkalmazas altalaban sokkal hamarabb betolt Mac-en, mint egy akar 2-3-szor gyorsabb Windows-os PC-n. Rakattintok es bumm, 1 masodperc mulva mar fut is a program. Hasonlokeppen, a gepet bekapcsolom es 20-30 masodperc mulva mar hasznalom is, mert teljesen bebootolt a rendszer (mindezt SSD nelkul, egy also-kozep kategorias gepen).

Driver-ek / Installacio

A fix hardware-nek hala, driverekkel nem igazan kell forglalkoznunk egy Mac-en. Minden automatikusan jon az OS frissitessel (ami egyebkent meglehetosen ritka). Minden ami fent van a gepen optimalisan mukodik anelkul, hogy nekunk barmikor is hozza kene nyulnunk. Ez az egyszeruseg egyebkent a felhasznaloi programokra is igaz. Nincs bomyolult installacio, a software-ek donto tobbsege egy egyszeru drag-and-drop-olom az “Applications” mappaba, 2 masodperces muveletbol all. A programok eltavolitasa is hasonloan egyszeru: belehuzom a programot a kukaba es “uninstallalva” van; mindezt teszi a rendszer anelkul, hogy barmifele szemetet hagyna maga utan. Emiatt persze a Mac OS-t nem is kell ujra installalni bizonyos idokozonkent, mint a regebbi Windows-ok eseteben.

Virusok

Altalanos kozhiedelem, hogy Mac-re nem kell virusirto. Az ilyen es hasonlo kozhiedelmekkel ellentetben azonban ez kivetelesen igaz is (na jo, reszben :). Bar teny, hogy Mac-re is van virus, a UNIX-bol orokolt biztonsagi protokolloknak, a root access vedelmenek, es a relative kis felhasznalo bazisnak hala a Mac felhasznalok hatvanyozottan nagyobb biztonsagban vannak, mint Windows-os tarsaik. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kaphatsz be virust, de az esetek 99%-ban ez a te hibad, mert valami olyat raktal fel a gepre, amit nem kellett volna. Korultekinto hasznalat mellett, a Mac felhasznalok koszonik szepen jol elvannak virus vedelem nelkul, ami raadasul tovabbi sebesseg novekedessel is jar, hisz nincs felesleges virus irto ami hatterben folyamatosan enne az eroforrast.

Kenyelem

Bar az utobbi idoben az Apple lott bar bakot az iOS-el, a Mac OS-re ez szerencsere nem igaz. Velemenyem szerint ez meg mindig a legfelhasznalobaratabb oprendszer kozel s tavol. Szamtalan pici, de annal otletesebb ujitas konnyiti meg az eletunket (notification center, mission control, iCloud, hot corners, dock, etc. igazabol felsorolni is nehez). A sok unalmas technikai dolog helyett inkabb alljon itt egy kis tortenet: Par hete programozas kozben elkapott egy aramszunet, szepen kilove alolam par szaz sornyi elmentetlen kodot, meg egy rakat parhuzamosan futo egyeb alkalmazast. Mondanom sem kell, elegge felszokott a vernyomasom... Azonban, mikor vegre visszajott az aram, a gepet bekapcsolva nem fogadott semmifele “a rendszer nem megfeleloen lett leallitva” hibauzenet, helyette egyszeruen bebootolt a gep es felallitotta az osszes programot az aramszunet elotti nehany masodperces allapotra. A Firefox ugyanazon az oldalon volt, a hatterben ugyanaz a zene szolt, en pedig egy sornyi kodot nem vesztettem el, ugyanis a gep automatikusan mentette nekem a teljes rendszer allapotot nehany masodperces intervallumokban anelkul, hogy ez akar a legminimalisabb lassulast is eredmenyezte volna.

Hardware

A gepem elvileg egy desktop (asztali) szamitogep, megis akkora csupan mint egy nagyobb hordozhato HDD. Izleses es szep, ki lehet rakni az asztalra disznek ha arra vagyom, de el is rejthetem a fiokba es koszoni jol van. Szinte semmi hangot nem ad ki magabol, es eddig egyetlen egyszer nem melegedett fel pedig volt mar, hogy rendesen igenybe volt veve (HD video vagassal, Photoshoppal, es a hatterben film “nezessel” parhuzamosan). Meg csak langyos sem volt soha.

Software arak

A Microsoft-tal ellentetben az Apple nem ker sokat a felhasznaloi software-ekert. Maga az oprendszer 20 dollarba kerul ujonnan (gep vasarlassal termeszetesen ingyenes), es a az irodai termekcsaladja is a 10-20 dollaros arkategoriaban mozog. Egy Microsoft Office-hoz kepest tehat fele-harmad annyiert kapjuk kozel ugyanazokat a lehetosegeket. De ha valaki fejleszteni szeretne, az Xcode-ot es minden tartezakat (szimulatorokat, SDK-kat, etc.) peldaul tok ingyen ad az Apple (a publikacioert, support-ert, es egyeb premium szolgaltatasokert persze itt is fizetni kell).

Megbizhatosag

Ezek utan gondolom nem meglepo, ha azt mondom, hogy az alatt a bo fel ev alatt, amiota napi szinten hasznalok Mac-et meg egyetlen egyszer nem(!) fagyott le, nem lassult be, nem hatraltatott a munkaban vagy szorakozasban sem a gep sem a rajta levo programok. Egyszeruen bekapcsolom es mukodik; ennyi...

Ezen rovid beszamolo utan, ha valami olyasmi fogalmazodott meg benned az almas gepekkel kapcsolatban, hogy ezek amolyan vegtelenul egyszeru, megbizhato, de igazabol semmi egbekialtoan extra dolgot nem kinalo, ugyanakkor sajnos draga gepek, akkor nem vagy tul messze a valosagtol. Ez a Mac; vegy letisztult, egyszeru, felhasznalobarat es megbizhato okoszisztema, aminek sajnos megkerik az arat. De a reggeli kavedat nem kesziti el ez sem, es a szobat sem porszivozza fel helyetted. Sot, a negativumainak hala, igazabol konkretan jobbnak sem mondhato a konkurencianal. Egyszeruen mas... Es mint minden egyeb dologgal az eletben, ez is egyeni preferenciatol fugg, hogy megeri-e valakinek azt a pluszt (es negativumokat), amit ez az okoszisztema nyujt.

En peldaul nem jatszom szamitogepen (arra most ott az Xbox meg neha a tablet). Nekem mindennapi tartalom-fogyasztasra (internet es multimedia) illetve munkara kell a szamitogep es ezt olyan megbizhatoan es kenyelmesen szolgaltatja szamomra a Mac, hogy amiota megvan, egyetlen egyeszer nem fordult meg a fejemben, hogy felesleges kiadas volt. Kimondhatom, hogy szinte minden tekintetben tulteljesitette az elvarasaim. Megsem tudnam nyugodt szivvel ajanlani barkinek (marcsak az ara miatt sem, mert az Magyarorszagon bizony bicskanyitogato). Ha olyan felhasznalo vagy aki nem feltetlenul jatszik szamitogepen, nem szeret a hardware-el buheralni, es ugy erzed szamodra kiemelkedoen fontos a kenyelem es a megbizhatosag, amiert raadasul fizetni is hajlando vagy, akkor nezz ra a Mac-ekre. Kulonosen, ha mondjuk kulfoldrol olcsobban be tudod szerezni! Ha viszont nem esel a fenti kategoriaba, lepj tovabb. Bar ezt gyanitom, hogy amugy is megtetted volna... :)

Kosz, hogy elolvastal es remelem segitettem legalabb nehany embernek.

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Necroman Mk2
The Crew

2024.04.12.
13

Malleus
Faith of Danschant (神舞幻想)

2024.04.07.
2

CHASE
Nolan filmjei

2024.04.02.
5

Necroman Mk2
Video Game Hall of Fame 2024

2024.03.20.
16

Necroman Mk2
Majd nálatok

2024.03.15.
6

p34c3
PlayStation VR2: Valós halál?

2024.03.15.
6

drag
2023 legjobb filmjei - szerintem

2024.03.09.
8

Necroman Mk2
Flashpoint Archive bemutató

2024.02.25.

Malleus
Mists Beyond the Mountains

2024.02.17.

p34c3
Red Dead Redemption dedikálás

2024.02.15.
2

Necroman Mk2
Barbie Fashion Designer

2024.01.11.
3

liquid
Wonka

2024.01.07.
10

p34c3
Marvel's Spider-Man 2 ajánló

2024.01.04.
11

mcmacko
Pecker - egyem a pöckölőjét

2024.01.02.
3

CHASE
Kedvenc soundtrackek

2023.12.31.
1

Necroman Mk2
2023. év dala

2023.12.31.
3

p34c3
Globular Cluster CMP2 PS VR2-höz

2023.12.24.

liquid
Az univerzum urai

2023.12.17.
3

liquid
Minden idők legjobb trailere?

2023.12.05.
10

p34c3
Én kicsi gamer sarkom

2023.11.22.
34

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==