A vörösruhás nő nyomában
Minden idők egyik legsikeresebb edutainment játéka, a Where in the World Is Carmen Sandiego? 1985-ben debütált Apple II gépekre. Azóta több folytatás és portot megjelent, én az 1990-es DOS verziót vittem végig.
A játékos az Interpol ügynökét alakítja, aki faxon kapja a küldetését: a V.I.L.E nevű bűnbanda ellopott valahol a világban egy értékes relikviát. Innentől kezdve nekünk kell kinyomozni, hogy a tolvaj mely városokon keresztül menekülhetett, miközben játékos módon földrajzot tanulhatunk. Igaz, nem szerepel a Föld minden országa a játékban, csupán kb. harminc kiválasztott város, ráadásul ma már egyes adatok elavultak, pl. itt még létezik a Szovjetunió. Viszont köztük van Budapest is, ahol a Halászbástyát mellékelték illusztrációnak.
A játékosnak egy hete van a tolvaj elfogására (minden küldetés hétfő reggel indul), ha viszont ez nem sikerül vasárnap 5 óráig, akkor bukta az az adott kört. Ráadásul nem elég követni, hanem még be is kell azonosítani az elkövetőt, mert letartóztatási parancs nélkül szintén eredménytelen lesz az üldözés. Persze ez esetben sincs nagy gond, mert nem jár következménnyel azon kívül, hogy a szintlépés elodázódik. Ha viszont sikerrel megoldottunk 29 esetet, akkor a harmincadikban magát a címszereplőt, a V.I.L.E. szervezet fővezérét kapcsolhatjuk le.
Ugyan a játékmenet meglehetősen monoton, viszont engem nagyon is kikapcsolt esténként megoldani néhány esetet. Egy korabeli földrajzkönyv vagy internetes segítség nem árt melléje, viszont még az elrontott irányok esetében is lehet korrigálni úgy, hogy a végén nyakon csípjük a tolvajt.
Pro:
a játékmenet;
a főcímzene és a hangok;
szép pixel illusztrációk;
kis adagokban is fogyasztható;
egy téves döntést is lehet korrigálni;
a tolvajok dossziéja;
játékosan tanít;
Kontra:
monoton játékmenet;
a PC speaker hangok;
csak háromféle tolvaj animáció van;
egyes földrajzi adatok már elavultak;
Kiknek ajánlható?
Földrajz-mániákusokon és kvíz-rajongókon kívül azon szülőknek, akik meg akarják szerettetni a gyerekükkel a földrajzot.