p34c32024.10.14. 06:20

Vissza a játékköztársaságba

Azt mondták: “Fiam, te különleges vagy. Arra születtél, hogy remek tetteket hajts végre.” Tudod mit? Igazuk volt!

Hosszú évek óta kacérkodtam egy játékra is alkalmas számítógép vásárlásával, de a nagy fellángolásokat rendszerint nagy visszavonulások követték. Nem éreztem racionális döntésnek egy újabb játékos platform beszerzését, amikor a meglévőkre is évtizednyi backlog torlódott fel, illetve a PS5 teljesítményével is elégedett vagyok, kiszolgálja igényeimet, ha az engem érdeklő évi néhány laposképernyős címre gondolok. Személyi számítógéppel természetesen időtlen idők óta, 1997-től kezdődően megszakítások nélkül rendelkezem, kurrens játékok futtatására képes konfigurációm viszont nagyjából csak ezen időszak harmadában volt.

Már a családalapítás előtt Xbox 360-ra váltottam, a Magyarországon akkoriban mainstreammé váló konzolosdi egy kényelmesebb, praktikusabb és mindenekelőtt gazdaságosabb döntés volt a hobbim űzéséhez, illetve a kivándorlást követően a számítógépek is többé-kevésbé kiszorultak életemből. Pedig valaha központi szerepet töltöttek ott be - a prohardver volt egy évtizeden át a kezdőlapom - mesterségnek választottam, majd lelkes fiatalként megtaláltam álmaim munkahelyét egy számítástechnikai boltban és szervízben. Szerettem a munkakörömmel járó feladatok túlnyomó részét:

  • számítógép konfigurációkat összeállítani az ügyeleknek, majd összeépíteni azokat

  • az aktuális hardverpiac alapos ismeretét felhasználva tanácsokat adni, alkatrészeket rendelni

  • a masinák hibafeltárását, javítását, a problémamegoldást

  • helyszíni javításokat, hálózat kiépítést végezni

  • a szerződött céges partnerek rendszergazdai és karbantartási feladatainak ellátását.

Élveztem az üzletbe betérő ügyfelekkel való társalgást, rábeszélő képességemnek engedvén sokuknak lehettek kínos beszélgetései az asszonnyal, ha az ősi, íratlan “régi ház, szent ház” törvénnyel mit sem törődve a teljes számítógép cseréje mellett döntöttek. Ez volt az az időszak, amikor a napok óráknak tűntek, gyakran maradtam hobbiból tovább bent csak azért, hogy egy-egy komolyabb komponenst vagy technikai újdonságot teszteljek. Kerestem az utam a 2000-es évek kis magyar vidéki valóságában, reggel felkeltem, este lefeküdtem és közben egész nap azt csináltam, amit szerettem. Az árnyoldalak ellenére is többnyire kellemes, élményekkel teli tapasztalatszerzési időszakként fogom fel, egyszer majd talán mazsolázgatok a jobb sztorikból itt a blogomban. Ha nem lett volna a sumákolás, a kisstílűség, a kizsákmányolás, kapzsiság és szűklátókörűség…egyszóval egy élhetőbb környezetben indul a karrierem, jó eséllyel hasonló lelkesedéssel és hozzáállással dolgoznék ezen a területen a mai napig. Sajnos genetikailag nem vagyok kompatibilis a “megoldjuk okosba"-mentalitással, a “minden nap nyeljünk egy kicsivel többet”-életfelfogással, az apró és közepes megalkuvásokból egyre nagyobbra dagadókkal…és bár valamilyen szinten az ember hozzáidomul az őt körülvevő világhoz, nekem mindig is nehezemre esett a tisztességes, egyenes, egyértelmű utakról letérnem, ezért néhány év után kénytelen voltam váltani.

No de nagyon elkalandoztam, elárasztott a sok-sok régi emlék, miközben az új számítógépemmel foglalatoskodtam. Merthogy rászántam végül magam, és jelenleg éppen ezt az új eredeti mikroszoft Windows 11 programot telepítem (ami olcsóbb volt Vágási Feri 10 000 Ft-os Windows 95-énél is, mindössze 20 €-ba került egy hivatalos Windows 11 Pro kulcs) operációs rendszer gyanánt. A közelmúltban összeállított középkategóriás gamer-konfigom valahogy így nézett ki:

A konfiguráció árát látván azonban megtorpantam, nem éreztem észszerűnek kiadni egy ekkora összeget néhány PC VR-játék, VR-alkalmazás, VR-mod futtatásáért, mivel nekem elsősorban ezek miatt volt terítéken a vásárlás, minden másra elég volt a megszokott kis Lenovo mini-PC-m. Nyilvánvalóan egy ilyen összeállítással bőven túl lehet lépni a PS5, de még a PS5 Pro korlátain is, csak hát erre igazából nem volt kimondott igényem, még egyszerűbben: nekem ez nem ért továbbra sem egy ekkora kiadást, ezért elkezdtem valami költséghatékonyabb megoldásban gondolkodni. A belépő kategóriával szemezgetés mellett a használt hardverek piacát böngészgetve kezdett körvonalazódni mire számíthatok, ha egy PS5 árát csak nagyon minimálisan, egy PS5 Pro árát meg semmiképpen nem szeretném átlépni a szándékosan szűkre szabott büdzsével. Ekkor egyik kedves kollégám felkínálta az ő igényeihez mérten elavult és cserére érett, 5 évvel korábban egy kisebb vagyonért vásárolt prémium kategóriás komponenseinek túlnyomó részét:

Egy PlayStation 5 Digital Edition árában sikerült megegyeznünk, valamint a ház és tápegység beszerzésének feladata hárult még rám. A végösszeg még ezekkel együtt is a fentebb megálmodott új középkategóriás masinának a harmada volt, ez sokkal inkább találkozott az elképzeléseimmel, ennyit jó szívvel adtam ki az elmúlt nyolc évben felhalmozódott, kizárólag PC-n elérhető VR játékokért / programokért / modokért, ha már itt van karnyújtásnyira két kompatibilis VR-headset.

A komponenseket többé-kevésbé az eredeti dobozaikban, a szükséges tartozékokkal együtt kaptam meg, első körben egy alapos tisztogatással indítottam, a videókártya és a processzor hűtési rendszerére ráfért bizony egy kis törődés.

Egy számítógép konfiguráció összeszerelése alapjaiban véve nem sokat változott az évtizedek során. Ugyan mindig vannak új szabványok, csatlakozók, interfészek, rögzítési technikák, de egy processzort, memóriamodult vagy bővítőkártyát hasonlóképpen kell a megfelelő foglalatba helyezni, így ez sok éves kihagyás után sem jelentett problémát. A meghajtóknak időközben érzékeny búcsút intett a technikai fejlődés, bár komolyabb méretű adathalmaz tárolásához továbbra is érdemes klasszikus merevlemezben gondolkodni, én már ezt is kihagytam, pontosabban a jól megszokott USB 3.0-s külső meghajtóimat használom a feladatra. (Illetve szökőévente igény esetén elő tudom kaparni az USB-s DVD író/olvasó matuzsálemet is a szekrény aljából.) Az alaplap kézikönyvét azért végig lapoztam, de a vízhűtés és a ház gyors útmutatóin is átfutottam, csak hogy minden a nagypdfben írtak szerint valósuljon meg, ezek nélkül nem lett volna például teljesen egyértelmű, hogy az All in One-típusú vízhűtéshez az alaplapon elérhető számos csatlakozási lehetőség közül melyiket válasszam.

Újdonság volt az Asus Aura Sync, az ilyen technológiáknak köszönhetően válhattak a korábban asztal alatt rejtegetett zárt fémdobozok mára a szoba futurisztikus dekorációs elemeivé. Nyitott oldallapos házat, színes ventillátort már én is adtam el 2006-ban, de akkor még nem volt olyan szabvány, amellyel egyszerre lehetett szabályozni a teljes rendszer megvilágítását. Mivel az összes ROG-eszköz és a memóriamodulok is támogatják az Asus Aura Sync szabványt, ezért pofonegyszerűen tudom a LED-ek színét, átmeneteket, effekteket pillanatok alatt az aktuális hangulatomhoz igazítani egyetlen programot (Armoury Crate) használva. Valószínűleg egyáltalán nem foglalkoztam volna ezzel a területtel, ha eleve nem Aura Sync-es eszközök akadnak hálómba, de így próbáltam olyan házat választani, amivel kellemes látványt biztosítanak. Már régen is próbáltuk a lehetőségekhez képest átláthatóvá, praktikussá és esztétikussá tenni a számítógépek belsejét is kerek IDE-kábelekkel, kábelharisnyákkal és kábelkötegelőkkel, mára ezek feleslegessé váltak, hiszen lassan minden kábel kiszorul a látható térből, már olyan alaplapok is megjelentek a piacon, amelyekhez minden a hátoldalán csatlakozik. Az ROG Maximus alaplap számtalan finomhangolási lehetőségét tüzetesebben is tanulmányozni tervezem, az UEFI BIOS grafikus felülete szinte csábít, hogy “Gyertek, piszkáljátok csak!”.

Egyelőre azonban ismerkedem a Windows 11-el, tesztelgetem mit képes kisajtolni magából a masina, ha játékokról van szó. Nem számítok csodákra, a PS5 teljesítményét csak minimálisan múlja felül a PC, bevallottan nem ilyen célzattal vásároltam. Itt azért megjegyzem, hogy a legtöbb kurrens megjelenés ajánlott gépigényének is megfelel, még ha ezzel messze is van már az elérhető csúcsminőségtől. Kifejezetten jó hír, hogy néhány régi, felújított PC klasszikust és tradicionálisan PC-n őshonos műfaj képviselőjét magas minőségben tudom játszani: Age of Mythology, Commandos és Diablo is volt pár óra erejéig terítéken, de csaptam örömömben egy-két Counter-Strike 2 kört is, illetve Fortniteban rögtön az első menetet megnyertük a fiammal...hát igen, az egér+billentyűzet olyan mint a biciklizés! :-) A Red Dead Redemption II esetében szintén nem kell tovább next-gen patch után sóvárognom, jövőre be is terveztem egy fincsi 200 órás 4K/60 végigjátszást, alaposan elrugaszkodva a PS4 Pro grafikai részletességétől. A fő attrakció természetesen a PC VR, elkezdem szépen falatozgatni a wislistem kiszemeltjeit:

Desszertnek bátran csipegetek majd a jobban sikerült VR modokból, pl: Half-Life, Portal 2 vagy Alien Isolation. AirLink vezetéknélküli csatlakozás használatával gyerekjáték volt a Steam VR-t összehangolnom a Quest 3-al. Mivel a GeForce RTX2080 Ti videókártyán megtalálható az azóta megszűnt USB-C VirtualLink port, ezért nem volt szükséges a PlayStation VR2-höz most piacra dobott PC adapter beszerzése, ráadásul akkora mákom volt, hogy nem csak a Sony HMD-je, hanem a vezetéknélküli DualSense VR irányítók is teljesen kompatibilisek az alaplap beépített Bluetooth vezérlőjével, így minden flottul működik és választhatok a két opcióból. Nem vetem rá magam azonnal a listán szereplő összes címre, egy hét múlva amúgy is érkezik az év legjobban várt VR játéka, a Batman Arkham Shadow, illetve az év hátralévő részében jelenik meg szinte minden említésre méltó idei VR cím. Annyit mondhatok, hogy a Star Wars Squadrons pofátlanul jól fest a PSVR változat után, soha nem volt még ilyen gyönyörű a virtuális messzi-messzi galaxis, főleg a PS VR2 OLED kijelzőjén.

Abszolút jó döntés volt eme pénztárca kímélő megoldással kinyitni az egykoron bezárt ajtót és visszaengedni az életembe a régi barátot. Barkácsolgatok, tanulgatok, VR-ozok, videót vágok, blogot írok és ki tudja mennyi más csodát fogok művelni?

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Drazse
Jason Schreier: Play Nice

3 napja
5

p34c3
Batman: Arkham Shadow

2024.10.25.
7

Necroman Mk2
Space Ace

2024.10.21.
2

Stinger
Replikánsok

2024.10.17.
3

p34c3
Vissza a játékköztársaságba

2024.10.14.
5

Hwopapa
Számok. Számok. Számok.

2024.10.14.
17

Necroman Mk2
Need for Speed Carbon

2024.10.04.
8

Necroman Mk2
The Playroom

2024.09.25.
7

Necroman Mk2
Dragons Lair 1-2

2024.09.03.
8

p34c3
A 10 legdögösebb gádzsi

2024.09.01.
7

CHASE
A 25 legjobb pillanat..

2024.08.30.

p34c3
Ákos und Papa: Das Gamescommando

2024.08.25.
13

Stadia HUN
Top 5 fura handheld

2024.07.31.
10

p34c3
Én vagyok Vasember

2024.07.26.
6

Necroman Mk2
Giana Sisters Twisted Dreams

2024.07.25.
3

Malleus
ANNO: Mutationem (纪元: 变异)

2024.07.11.
8

mcmacko
Crashlander: Impostor Syndrome (single) - Phoenix Wright által jóváhagyva

2024.07.10.

p34c3
Batman: Arkham Shadow előzetes

2024.06.29.
7

Necroman Mk2
Where is Carmen Sandiego?

2024.06.28.

fcsaba
Star Trek - Captain's Chair

2024.06.26.

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==