Egy mese, ahol te irányítod a főhőst
A Dragon's Lair egy legendás videójáték volt a nyolcvanas évekből. Óriási sikere érthető, hiszen e játékban primitív pixelgrafika helyett egy valódi rajzfilmet láthatott a játékos.
Az első játék története nagyon egyszerű: egy Dirk nevű lovagot irányítva kell egy kastélyban túlélni a ránk leselkedő veszedelmeket, hogy a végén kiszabadíthassuk a sárkány fogságából a szeretett Daphne hercegnőt. Az irányítás pofon egyszerű: a négy iránygomb mellett egy kardozós akciógombot használva kell időben lenyomni a megfelelőt (ezt ma már QTE-nek hívják), különben hősünk változatos módon hal meg. A játék eleje és a vége volt csak fix, a közbülső termeket random adta be az első játék, de a második, Time Warp névre keresztelt folytatásban már egy lineáris történetet kellett végigjátszanunk. Igaz, a szekvenciák cserébe sokkal hosszabbak, és a villogások is iránymutatóbbak lettek. Ellenben bizonyos tárgyakat össze is kell szedni, különben nem nyílik meg az utolsó fejezet.
Az elmúlt évtizedekben a Dragon's Lairt szinte minden platfromra átportolták, én a Steamre kiadott verzióval játszottam. Szerencsére itt már nem kell érmék tömkelegét dobálni a folytatáshoz, bár a végigjátszás eleinte nem lesz könnyű a sok elhalálozás miatt. Bekapcsolhatunk hang alapú, illetve irányjelző segítséget is; igaz, utóbbi esetben inkább a gombokat fogjuk figyelni és nem a mesét. A játék játszható egy árkád kabinet körítésében vagy teljes képernyőn is, viszont az utóbbi esetben a felbontást a képernyő széléhez igazítja a program, belevágva a filmbe. Utóbbit még elviseltem volna, ellenben a képernyő közepén állandóan meg-megjelenő egérmutató hihetetlenül zavaró bug, amit e portok megjelenése óta se javítottak.
A kiadásokban található még némi interjú a játékok készítéséről is, illetve akár egy teljes végigjátszást is meg lehet nézni, ha mi esetleg félnénk a kudarctól. Pedig nem kell, mert a modern segítségekkel már sokkal barátságosabb és olcsóbb lett a Dragon's Lair, mint a megjelenése idején.
Pro:
egyszerű, de nagyszerű játékmenet;
a rajzfilmes grafika ma is jól néz ki;
a randomizáció az első részből;
őrült animációk a másodikból;
bekapcsolható segítségek;
extra tartalmak;
Kontra:
pár jelenet kivágása az árkád verzióhoz képest;
a második rész "opcionális" gyűjthető tárgyai;
széthúzott kép teljes képernyős módban;
a meg-megjelenő egérmutató bug;
Kiknek ajánlható?
A gaming történelem iránt érdeklődők mellett azoknak is, akik nem idegenkednek a QTE szekvenciáktól.