Modern retro játékok Evercade-en! A berlini Morphcat csapat 3 játéka és 2 további bónusz szerepel a legújabb gyűjteményes cartridge-on.
Bevezető - mi is az Evercade?
Bár a blog-szekció rendszeres olvasói és a retro iránt érdeklődő játékosok számára már ismerős lehet, pár szót elöljáróban az Evercade konzolról. A brit Blaze cég gépe old school játékosok számára készült, egy emulációs masina saját cartridge formátummal, ami hamar a gyűjtők kedvencévé vált. Létezik handheld és asztali változata is (Evercade VS), sőt tavaly év végén kijött a handheld újradizájnolt, komolyabb verziója is EXP néven. A cart-ok játékgyűjteményeket tartalmaznak, jellemzően 5-15 darabos felhozatallal, Atari 2600-tól egészen a PS1-ig, de létezik arcade és home computer (egyelőre C64) vonal is. Elég sok neves kiadóval sikerült leszerződni, van Atari, Namco, Codemasters, és még temérdek más kollekció. A régi klasszikusok mellett független ("magyarul" indie :) fejlesztők modern retro játékai is megjelentek a gépre. Összesen majdnem 40 cart jött ki eddig, ami több mint 400 játékot jelent. Folyamatosan jönnek az újabb játékok, nekem hatalmas kedvencem a gép, egyrészt a régi klasszikusok újrajátszására, másrészt elfeledett vagy új gyöngyszmek felfedezésére.
Az Evercade EXP megjelenése egyébként rendkívül izgalmasan alakult. Az új handheld gép a jobb minőségű kijelző mellett most már tudja a TATE módot, amivel 90 fokban elforgatva a gépet kényelmesen játszhatunk vertikális orientációjú shooterekkel. Sajnos a kütyü ára jelentősen megnövekedett az OG verzióhoz képest, a Blaze szerint a gyártási költségek emelkedése miatt már a régi gép árát sem tudták volna tartani, így inkább modernizálták a hardware-t és még pár dolgot hozzádobtak a csomaghoz, hogy kevésbé legyen fájdalmas az új ár. Egyrészt az IREM Arcade 1 cart járt a géphez, másrész - szakítva a hagyományokkal - feltelepítve 18 Capcom játékot is kaptak a vásárlók, ami csak ilyen formában elérhető. Ez egy kis felhördülést okozott a fizikai kópiákhoz ragaszkodó kemény magnál, de sajnos nem lehetett másként megoldani, a Capcommal csak így tudott leszerződni a Blaze: vagy digitális formában adják ezeket a játékokat, vagy sehogy, így inkább az előbbit választották. Másik nagy hír az EXP Limited Edition gépek rablásával (!) kapcsolatos: az 5000 példányban készült (és előrendelésben elfogyott) fekete színű speckó handheld nagy részét bűnözők emelték el a raktárba szállítás közben, így újra kellett gyártani ezeket. A nem túl okos rablók persze nem tudták elpasszolni a szajrét: a rendőrség folyamatosan figyelte az online piactereket, lévén nagyon speciális portékáról van szó! Eddig sajnos nem sikerült lefülelni a tolvajokat, és a rablással pont a leghűségesebb Evercade-rajongók jártak rosszul, de hamarosan kárpótolva lesznek.
Morphcat Games Collection 1
A gyűjtemény modern 8-bites (NES) játékokat tartalmaz a kéfős berlini fejlesztőcsapattól. Julius Riecke kódol és felelős a hang-szekcióért, Nicolas Bétoux pedig a grafikát és a pályákat szolgáltatja. Polgári állásuk mellett éjszakánként és hétvégén dolgoznak játékaikon, állításuk szerint kizárólag szusi és pizza által hajtva. :)
Micro Mages
A három játék közül a legnagyobb durranás természetesen a Micro Mages, ami egy híres youtube-videó (How we fit an NES game into 40 Kilobytes) által hozta be a fejlesztőket a köztudatba. Mivel nem akarták túlbonyolítani a NES-es játékprojektjüket, ezért elhatározták, hogy a 40kb-os limit betartásával fejlesztenek. A korai NES-játékoknál ugyanis a cartridge mérete ekkora adatmennyiségre volt maximalizálva (később nagyobb játékok is megjelentek). Még nem is sejtették, hogy ez a limitáció mekkora fejfájást fog okozni nekik! Viszont brutális optimalizációval sikerült megalkotniuk egy elképesztő grafikával, zenével és gameplay-jel rendelkező modern klasszikust, ami simán lepipálja a legtöbb régi nagyágyút is. A kaotikus akció-platformerben 1-4 játékos irányítja a kis mágusokat, cél a démoni katakombák/torony meghódítása, különféle ellenfelek legyőzésével és minél több loot begyűjtésével! 8 világ összesen 26 pályája játszható, checkpoint és jelszó funkció segítségével (de az Evercade beépített save state-jeit is használhatjuk). A pályák közötti epikus boss csaták csak hab a tortán. Nem csak technikailag lenyűgöző a játék, hanem tényleg rendkívül élvezetes.
Böbl
Legnagyobb kedvencem viszont a Böbl, ami egy felfedezős platformer játék, egy buborékkal a főszerepben! Király grafikája (micsoda víz-animáció!) és hangulatos zenéje a legjobbak közé emeli. A pályadizájn is kiváló, fokozatosan szedjük fel a power-up-okat, amikkel újabb helyekre juthatunk, a cél minél több kacsa megmentése. :) Engem valamiért a C64-es Cauldron II-re emlékeztetett a játék, talán ezért is játszottam vele a legtöbbet a kollekcióban - természetesen többször is végigvittem az összes kacsát begyűjtve.
Spacegulls
A harmadik játék viszonylag gyenge a másik kettőhöz képest, de teljesen jó még így is. A címszereplő madárral ismét egy platform mókába keveredünk, ahol most az ő fiókáit kell megmenteni a gonosz kiborg szárnyasoktól. Mint az összes többi, ez is NES-re készült.
Super Bat Puncher Demo
A címben szereplő demó miatt csak extraként szerepel a Super Bat Puncher a válogatásban, lévén nem teljes játékról van szó. A Morphcat Games első próbálkozásaként 2011-ben jelent meg, mintegy techdemóként. Összesen két pálya játszható benne, de kiváló platform gameplay és menő speciális mozgások találhatók a játékban. Annak idején kiadták NES cart-ként is 20 (húsz!) példányban, de a 10. évfordulóra ismét kijött (közösségi finanszírozással) Famicom cart-ra, dobozzal meg mindennel.
Micro Mages: Second Quest
Végül az utolsó extra a Micro Mages "DLC-je" az eredeti játék nyomdokain haladva újabb, ezúttal még nehezebb pályákat kínál, továbbra is 1-4 játékosnak, ha nem lett volna elég az eredeti kihívás.
Záró gondolatok
Bár az Evercade konzolt eredetileg régi retro játékok újrajátszására vettem, idővel figyelmem az eddig ismeretlen modern retro címek felé fordult. Fantasztikus élmény megismerni új fejlesztésű címeket, és kiváló lehetőség a gyűjtők számára is fizikai formában birtokolni ezeket. Örülök, hogy megismerhettem a Morphcat Games-t, remélem a jövőben is jelenkeznek újabb 8-bites címekkel, mert ez a mostani válogatásuk kiváló volt. Ha ezek a játékok annak idején ilyen formában jelentek volna meg NES-re, ma rájuk hivatkoznánk klasszikusként!
[9]