Építsünk Frankenstein-szörnyeteg handheld konzolt Stadia kontrollerből!
A Stadia különböző felhasználási lehetőségei közül egyedül a mobiltelefonos módi volt kakukktojás: míg tévén vagy számítógépen kb. úgy lehet játszani, mint akármelyik konzollal, tabletet is is kitámasztjuk valami stand-re, telefonnál ez elég hülyén veszi ki magát. Végül is lehet asztalon kiállított pici kijelző fölé görnyedni, de sok értelme nincsen, inkább egyfajta kényszermegoldás (mint ahogy jómagam is megtapasztaltam a kezdeti időkben). A más platformokon már megismert és bevált kontrollerre csiptethető megoldás szerencsére elérhető Stadiára is, több különböző gyártótól.
Szinte a kezdetektől fogva létezik egy hivatalos kiegészítő a Google-től, ami a CLAW nevet viseli. Nem sok országban lehetett hivatalosan kapni, és ott is általában out of stock volt mindig, gondolom nem ezt szánta fő felhasználási területnek a Google (inkább a Chromecast-ot erőltetik). Elég kis egyszerű megoldást követett, a korabeli beszámolók alapján nem volt túl stabil, de azért használható volt.
Egy-két third party cég is megcsinálta a saját verzióját, persze a Stadia relatív sikertelensége miatt nem túl nagy bizniszről beszélünk. Szóra érdemes egy 13 éves fiú, Aidan története, aki maga tervezte, 3D-nyomtatta és értékesítette a saját csiptetőjét. Olcsó is volt, sőt a Stadia egyik vezető mérnöke is elismerően osztotta meg Twitterén a kiegészítő hírét, sok sikert kívánva a srácnak.
Én végül az Orzly nevű cég (mobiltelefon-kiegészítőkkel foglalkoznak) által gyártott változatot vásároltam meg, ennek ajánlott fogyasztói ára 20 euró körül van, most éppen 10-ért kapható az Amazon-on.
Ez a csiptető egy fokkal komolyabb, mint a többi, nagyobb felületen fog rá a Stadia-kontrollerre, így kevésbé lötyög. A kontroller összes gombja és csatlakozója elérhető marad, így funkciókban nem veszítünk semmit. Maga a telefontartó része állítható, kisebb-nagyobb mobilok is beleférnek. A tartó kar is több ponton állítható és rögzíthető, így az egész cuccnak úgy állíthatjuk a súlypontját, hogy kényelmesen kézben tartható legyen és a képet is jó szögben lássuk. Összerakva és elindítva egy játékot igazi szörnyszülött a cucc: nagy, nehéz, otromba, picit lötyög, szóval messze van a handheld-élménytől. De azért használható, és legalább azt teljesíti a kiegésztő, amire szánták. Szerintem inkább nyugisabb játékokra jó, RPG-k, Life is Strange, ilyesmi, egy pörgős autóversenynél nekem pl nagyon kényelmetlen volt.
Nem mondom, hogy tévé helyett ezzel a tákolmánnyal fogok mindig játszani, de megvan a maga bája, és ha nincs más választásunk (asszony befoglalja a tévét), akkor elfogadható alternatíva, sőt arról nem is beszélve, hogy ezzel tényleg hordozhatóvá válik a Stadia: ma már nem ördögtől való a korlátlan mobilinternet, így akár a fogorvosra várva is nyomathatjuk a Cyberpunk 2077-et, vagy a metrón egy kis Red Dead Redemption II-t? Azért ez eléggé sci-fi, nem rossz irányba halad a technikai fejlődés!