Élet a kivégzés után, avagy az utolsó FlashFan bejegyzés
2020 december 31-e jelentős nap volt az internet történelmében: az Adobe lelőtte a két és fél évtizedes múltú Flash technológiát. Biztonsági szempontból ez lehet jó hír, ugyanakkor rengeteg ezzel készült tartalom (játékok, animációk, oktatóanyagok, egész weblapok, stb.) futtatását lehetetlenítették el teljesen. Vagy mégsem? Az alábbiakban bemutatok négy módot, amivel továbbra is játszhatunk Flash alapú játékokkal, ha kedvünk szottyan rá.
Bluemaxima's Flashpoint
A legeslegteljesebb megoldás a Bluemaxima non-profit szervezet Flashpoint gyűjteménye, akik az Adobe 2018-as bejelentését követően elkezdték összeszedni az interneten föllelhető Flash játékokat és animációkat. Jelenleg közel százezer program található a listájukon, de számítanak további gyarapodásra. A futtatásukhoz le kell tölteni a Flashpoint launchert, ahonnan aztán a játékokat is egyenként lehet menedzselni, mint egy Steam könyvtárban. (Windows alatt működik, a Mac és Linux esetében kicsit kacifántosabb, de megy.) Az igazi mazochisták a fél terrabájtos, teljes gyűjteményt is leszedhetik, feltéve, ha van annyi helyük, meg idejük ezek kijátszásra.
Internet Archive
Ha kicsit későn is, de az Internet Archive is észbe kapott, azaz a retro cuccok (pl. DOS, Amiga) mellett a Flash játékokat is lementették az utókornak. Ehhez elég csak meglátogatni a weboldalukat, és némi keresést meg pár klikket követően lehet is már játszani vagy animációkat nézegetni. A programok egyébként nem "natívan", hanem egy saját fejlesztésű emulátor alól futnak. Előnye a Flashpointhoz képest, hogy az ő esetükben nem kell telepíteni semmit, megy minden a böngészőből. Hátulütő viszont a jelenleg sovány tartalom (csak pár ezer), de itt is lehet számítani bővülésre.
Alternatív browser
Mivel a jelentős piaci részesedéssel rendelkező böngészők fejlesztői jelezték, hogy az Adobe javaslatára teljes mértékben ejtik a Flash támogatását (az Internet Explorer és a Chromium is!), ezért a neten még eredeti helyükön föllelhető tartalmak lejátszáshoz szükség lehet egy alternatív böngészőre. A régi NPAPI kiegészítőket továbbra is támogató browserek (pl. Pale Moon, Waterfox) jó választásnak tűnhetnek, azaz továbbra is engedélyezik (= nem lehetetlenítik el) e tartalmak futtatását. Ugyanakkor mivel egy Windows 10 update során totál ki fog kerülni a Flash támogatása a rendszerből, ezért nem tudom, hogy ez a jövőben miként fog működni a Microsoft OS-e alól.
Saját gyűjtemény létrehozása
Utolsó egy kicsikét kacifántos, de azért még mindig járható útja a Flash játékok futtatásához. Első lépésben szükség lesz egy olyan browser kiegészítőre, amivel az SWF fájlokat le lehet menteni a weblapokról (pl. Flash Player). Ez után csak egy külső programra lesz szükség ezek elindításához - ahogy nézem, a blog írásakor az Adobe fejlesztői aloldal még él, de egyéb alternatívák is kínálkoznak. Előnye, hogy ezzel tényleg csak a kedvenceidet mentheted le, sőt, akkor is megtalálod őket, ha elfelejtetted a nevüket, de emlékszel még a webhelyre. Hátulütő viszont, hogy itt tényleg, de tényleg mindent magadnak kell csinálnod.
Ti néha-néha játszotok még Flash játékokkal? Ha igen, melyik fenti módszert preferáljátok a további játékhoz? És végül: meg fogtok párat a gyerekeiteknek is mutatni?