Glorious - a márkanév, amely fokozottabb figyelemmel vette célba Európát, és amely a jelenlegi karácsonyi szezon előtt is fokozza jelenlétét a PC perifériák piacán. A név magában hordozza a "glorious master race" lifestyle életérzést, a mém-szerű logója pedig rá is játszik arra. A könnyed stílusú, de hardver szinten nagyon is komoly márka hardveres érkezőit teszteljük a Gamer365 felületén. Először a Model O "matte black" vezetékes egérrel ismerkedtünk, és el is mondjuk mire jutottunk a bő két hetes tesztperiódus során. A későbbiekben a frissebb modelleket is górcső alá vesszük!
Kezdjük az alapoknál. A Model O legfőbb erénye a tömege, pontosabban annak minimális mivolta. A kikönnyített cincogó megalkotásánál a minimális pillesúlyra törekedtek a Glorious mérnökei, az eredmény pedig magáért beszél. 59 grammos súlya piacvezető, ami az ultra-könnyű tömeget illeti, a beépített szenzora pedig 26.000 DPI felbontóképességgel rendelkezik, ami szinte minden igényt ki kell, hogy elégítséen. A szokásos RGB színek játékában fürdőzve a Model O két kényelmes fő gombbal rendelkezik (egyesével 80 millió klikk élettartamra méretezve), ezen felül pedig három funkciógomb is a csomag része, a szokásos görgő alatti, valamint jobb hüvelykujjhoz közeli leosztásban. A gombok és a görgő feszessége pont kellemes, se nem túl ropogós, de nem is túl lágy az összkép. A készülékház alján PTFE (azaz teflon) borítású csúszólapok vannak elhelyezve, melyek laza suhanást ígérnek az egérpadon.
Beszéljünk még kicsit a BAMF szenzorról, amely az egér szíve-lelke. A modul 650 inch-per-másodperc (IPS) lekövetési tempóra képes. Helyi nyelvre fordítva ez 1650 centi mozgatás átfogása 1 másodperc alatt, azaz 16,5 méter lekövetése 1 szekundum során. Ha az asztalon való reális mozdulatra akarom ezt skálázni, akkor azt fogom kapni, hogy az 1 milliszekundum alatti 2 centis húzás érzékelését is megoldja a szenzor. Érzitek ugye? Vastagon az emberi képesség felett van tehát az szenzorikus háttér, ami gyakorlatilag bármilyen alkalmazásra, e-sportolásra, reflexjátékra képessé teszi a BAMF 2.0 hardverét.
Az egér kivitelezésében a rácsos hátlapi design is szembeötlő, amely a szellőzést segíti, betekintve pedig egy fekete nyáklap sötétlik a készülék mélyén. Fogásra stabil, oldalsó szorításra minimálisan behajló, könnyedségre meglepő. Egyetlen dologba tudok csak belekötni. Bár a kábel puha, a szövetborítás pedig komfortossá teszi a hordást és a kábel rendezését, az ilyen könnyű egereket érdemes mégis vezeték nélküli módban beszerezni. Volt egy-két eset ugyanis, amikor az asztalon nem megfelelően elvezetett kábel ellenállása érződött a mozgatáson, köszönhetően az egér ultrakönnyű mivoltának.
Szoftveresen a Glorious egy Core nevezetű szoftvert kínál fel a funkciók optimalizálásra. Sajnos a Core is kissé beillik a többi gyártó szemléletében érkező bloatware kategóriába. Az installer file is fél gigás, az installáció végén pedig egy 1.3 gigabájtos program mászik fel az egered mellé. Nálam a telepítés után jött a meglepő fordulat; a 2.1-es Core nem volt hajalndó felismerni a Wired O-t, úgyhogy a Reddit népe javaaslatára szétnéztem a "legacy software" részlegen, és itt találtam meg a régi szoftvert. A futtatáshoz először amúgy firmware update-t kellene végrehajtani, majd utána jöhetett a saját Model O szoftver alkalmazása. Sajnos azonban az updater sem működött, a Model O program viszont gond nélkül érzékelte a perifériát. (Mint kiderült, a dobozból eleve frissített FW-vel szerelve érkezett.) A saját programban talán a legizgibb funkció a makrókészítés, vagy a debounce állítás, amivel a kattintás késleltetését tudod szabályozni. A gyári beállítás egyébként teljesen jó, úgyhogy számomra elég volt az, amit alapesetben kínált a Glorious. Az elemelés magasságát 2-3 mm között lehet állítani, a DPI-t pedig hat lépés-opción keresztül tárolhatjuk, mely opciókat az egér alján található színes LED vizuálisan is visszajelzi nekünk.
A Core amúgy további dolgokat tudna, például felhőjében 25-féle egyedi profilt tudnál eltárolni, de természetesen a többi gépen is elérhető kell hogy legyen a szoftver, ha azokat a felhő-beállításokat akarod használni. Ezt majd a többi hardver tesztjénél kipróbáljuk, a Model O saját szoftverében erre nem volt lehetőség. Cserébe az installere is csak két megás volt, cakk-pakk.
Játék tekintetében az egér természetesen ügyesen szolgál. Nincs kvantálható módszerem arra, hogy profin felmérjem mondjuk egy FPS-játékban az alkalmazást, ezt meghagyom az e-sport edzőknek. Én arra jutottam, hogy ezen a szinten, ebben a kategóriában a kényelem és használhatóság, pontosság kapcsán mondjuk úgy, gyakorlott játékosként, de nem profiként, bőven kiszolgált az egér. Sőt, próbáltam korábbi szövetanyagos egérpadon, fényes irodai asztalfelületen, sőt anyukám viaszkos abroszán, mindenhol, minden környezetben elégedett voltam vele. Apropó, irodai használatba is bevetettem, és napokig jól elvoltunk én meg a kis "Ó-modellem".
*Összefoglalom a fentieket. A Model O a Glorious (és talán a piac) legkönnyebb egere, ami érzékelési, valamint a mindenkori PC játékos szempontjából is erősen vizsgázik. Kialakítása közepes-nagy kezeknek ideális, taktilis érzetre pedig minden mozdulatot jó érzéssel jutalmaz. Szoftveres háttere viszont felemás, így ha ezekre érzékeny vagy, akkor lehet egy másik modellel jobban jársz. A Model O ára 20 ezer Forint körül jár a vezetékes formában.
A későbbiekben folytatjuk az újabb, ropogós Glorious modellek bemutatását, a cikk végén pedig köszönjük a forgalmazó támogatását!