[Könyv] Ian Livingstone - Az országút harcosa

Ian Livingstone - Az országút harcosa

VegaNagy-Sz. Ferenc2025.03.30. 16:00

1985-ön írunk, amikor először jelenik a Fighting Fantasy sorozatban a Freeway Fighter, vagy számunkra ismertebb nevén "Az országút harcosa". A poszt-apokaliptikus téma, amelyet legalább annyira a hidegháborús környezet, mint amennyire az 1981-es Mad Max 2 sikere futtatott fel újra a nyolcvasnas évek elején, 85-ben még mindig többé-kevésbé népszerű, bár a filmekben ekkorra a kreativitás nagyrészt az önismétlésnek adja át a teret. A nevéből adódóan is fantasy tematikájú Fighting Fantasy sorozat ekkor már túl van egy-két sikeres próbálkozáson, amellyel megpróbáltak a science fiction és a horror felé nyitni, szóval egyértelműen adta magát, hogy kísérletet tegyenek egy poszt-apokaliptikus sztorival is.

Filmes alapanyag eddigre tehát bőven áll a rendelkezésükre, és ez érződik is Az országút harcosán, mert szinte végig a jól ismert klisékből áll össze a történet. Az Egyesült Államok jövőjében járunk, egy vírus kiírtotta az emberiség nagy részét, a túlélők egy része kisebb településeken talál menedéket és építi ki defenzív állásait, míg az "új barbárok" bandákba verődve, motorokkal vagy megerősített autóikkal fosztogatnak mindenfelé. A magányos hős célja eljutni egy messzi déli olajfinomítóhoz, majd onnan egy tartálykocsival hazatérni a beszédes nevű New Hope városába, ahol a megszerzett benzin biztosítatja a közösség számára a túlélést és a fejlődést. A benzin, ahogy a világvége utáni történetek jelentős részében megszokhattuk, itt is központi szerepet játszik, hiszen a jelentősen feltuningolt Dodge Interceptor rendkívül szomjas, de általánosságban is elmondható, hogy ebben a vad környezetben a fegyverek után az üzemanyag birtoklása biztosítja a leginkább a túlélést. A Fighting Fantasy sorozat alapszabályait kis mértékben kellett csak a megváltozott settinghez igazítani, a közelharc itt is jelen van, de egy kissé a háttérbe szorítva, az esetek többségében ugyanis nem jutunk el odáig, hogy ki is szálljunk az autónkból, az összecsapások nagy részét járművekkel kell megvívni.

És a járműves csata kellően vad, már-már tankszerűen megerősített autók uralják a kihalt területeket, akik ellen a minimum, hogy rakétákat és vasszögeket kell bevetnünk, vagy olajat kell kifolyatnunk, hátha megcsúsznak azon. Az összecsapások mellett nagyon fontos szerepet kap egy gyorsulási verseny is, ami a könyv talán legemlékezetesebb része, és amely során tényleg mindent be kell vetnünk, ha győzedelmeskedni akarunk. A városokon kívüli világról általánosságban elmondható, hogy szinte mindenki vagy meg van őrülve egy kicsit, vagy ok nélkül agresszív, esetleg a kettő együtt - nagyon ritkán fogunk találkozni segítő szándékú emberekkel, de a Fighting Fantasy széria eleve arról ismert, hogy az akadályokat hogyan küzdjük le, azokból pedig van elegendő. Elsőként itt vannak a harcok, amik a szokásosnál talán kissé könnyebbek és jellegtelenebbek. Olyan diverzitásra nyilván ne számítsunk, mint egy klasszikus fantasyben, ahol bármilyen szörny bevethető, itt lesznek autók, motorok, teherautók, na meg persze az elvetemült sofőreik. És bár a legérdekesebb figurákkal valószínűleg nem ebben a kötetben fogunk találkozni, érdekes, hogy az illusztrátor (Kevin Bulmer) milyen jól elszórakoztatta magát, ugyanis a korszak ismert színészeit és színésznőit vette alapul a szereplők egy részéhez. Van, akinek a híres póza árulkodó, másnak egy az egyben átvette az arcát is, nagyon jól el lehet az időt tölteni azzal, hogy a képeket nézegetve megpróbáljuk kitalálni, kik ihlették azokat (talán Clint Eastwood és Michael J. Fox azonosítása a legkönnyebb). Természetesen ez nem hivatalos (lett is volna botrány belőle), de a megjelenés óta sokszor előkerült az elmélet az olvasók körében.

Igazából a legnagyobb kihívást nem is az ellenfelek jelentik, hanem a szerencse- és ügyességpróbák. Nem tudom, hogy van-e más Fighting Fantasy könyv, amiben ennyi lenne ezekből, de az biztos, hogy aki szabályosan próbál játszani, annak meggyűlik a baja ezekkel. Ha a szerencsepróba nem sikeres, akkor könnyen kilátástalan helyzetben találhatjuk magunkat, ha sikeres, akkor viszont legközelebb eggyel alacsonyabb értékre kell dobnunk. És a legközelebb itt tényleg szinte azonnal eljön, akár a már említett gyorsulási versenyt, akár az olajfinomítót támadó banda elleni hatalmas összecsapást vesszük, előbb-utóbb biztos, hogy ellenünk fordul a kocka, még ha a jó útvonalat választjuk is. Mert ahogy megszokhattuk, az sem mindegy, hogy merre megyünk, hiszen San Anglo városáig négy vagy öt alkalommal kell feltöltenünk a Dodge tankját, tehát ennyiszer kell valamilyen (bármilyen, akár mást károsító) módon üzemanyagot szereznünk. Habár szokás szerint sokat vár tőlünk a könyv, én azért szerettem ezt a benzines rendszert, mert egyértelműen támogatják vele a kíváncsi, felfedezni vágyó játékosokat. Ha valami gyanúsat látsz, akkor ezúttal nem valószínű, hogy a gyors továbbhaladás lesz a jó megoldás, mert ki tudja, nem egy benzines kanna lesz-e a jutalmad a végén.

Érdekes amúgy, hogy a nyolcvanas évek végén jelent meg Joe Devertől a négy kötetes "Freedom Warrior" sorozat, ami egy hasonló poszt-apokaliptikus világban játszódik, és mivel Magyarországon közel egy időben jelent meg ennek az egyik, egyébként nem első, hanem utolsó kötete (Száguldó Harcos - Kaliforniai visszaszámlálás), ezért nagyon sokan harminc év alatt fejben összemosták már a két sztorit. Az inkább a történetre és a karakterekre épített, míg Az országút harcosa a akciót helyezte a középpontba, így lett a kötet egy olyan utazás leírása, amiben szinte semmi üresjárat nincs, egyik életveszélyes helyzetből kerülünk a másikba, aztán szinte észre sem vesszük, de már ott is vagyunk San Angloban. A 380 fejezetpont is meglepő (a megszokott 400 helyett), de nem csak ez indokolja a rövidségét. A könyv ugyanis rendkívül célratörően megfogalmazott és legalább annyira mentes a sallangoktól, mint amennyire a kidolgozott, mély és érdekes karakterektől. De lehet, hogy ehhez a kegyetlen világhoz pont ez az egyszerűség illik, és ez az, amit elvárunk.

Az országút harcosa egészen biztosan benne van abban a néhány kötetben, amelyet évtizedek után is képes felidézni a legtöbb olvasó, aki a maga idejében találkozott vele. De ez nem amiatt van, mert a legjobb Fighting Fantasy kötetek között van a helye, hanem azért, mert témaválasztásával ügyesen lógott ki az egy idő után már futószalagon gyártott történetek sorából. Azt pedig, hogy a korszak filmjenek kliséiből építkezett, az olvasók inkább pozitívumként értékelték, nem csalódásként élték meg. Egészen más lett volna a helyzet, ha ebből is tíz érkezik egymás után, de így képes volt kellemes emlékként megmaradni. Egyébként rövidsége és viszonylag könnyű játékmenete miatt nagyszerű belépő szintű Fighting Fantasy könyv a mai napig, és mivel a bejárt útvonal a megszokottnál egyszerűbb, ezért bukás esetén az újrakezdés sem annyira fájdalmas.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

21 órája
11

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

1 napja
5

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

1 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

1 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

2 napja
3

Heti megjelenések

2 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

3 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

4 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

4 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

5 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

5 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

6 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

7 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

7 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

7 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

8 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

8 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

8 napja
3

Heti megjelenések

9 napja
10

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

2025.04.20.
19