2024 szeptemberében jelent meg az Age of Mythology: Retold, most pedig kiadták az első kiegészítőt az alapjátékhoz, ami a kínai mitológiát teszi hozzá a jól ismert kerethez.
Sokaknak ismerős lehet az Age of Empires sorozat, de a kicsit háttérbe szorult Age of Mythology talán már kevesebbek számára cseng ismerősen. Tavaly szeptemberben a Microsoft kiadta a klasszikus RTS újraálmodott verzióját, méghozzá 30 euróért, igen szerethető és minőségi formában.

A valós idejű stratégiai játékoknak azonban mindig van két gyenge pontja, ami alól az “Age of” játékok sem kivételek. Először is jön a fejlesztői dilemma, hogy mi legyen az alapjáték része, hiszen nem hagyhatunk ki olyan fontos síkokat, mint a görög, vagy egyiptomi, vagy akár a skandináv mitológia, de hol húzzuk meg a határt? Szerencsére ezt a problémát könnyedén és jól ugrotta meg a fejlesztői csapat, ugyanis elegendő nemzet és istenség került az alapjátékba, főleg, ha a program alap árát nézzük.
A másik komoly probléma az mindig a történet, hiszen stratégiai játékok esetében a legtöbben az egyszerű csata módot, vagy a multiplayert választják, ahol a történet nem szakítja meg a játékot, és nincs a győzelem feltételekhez kötve. Az RTS játékok sztorijai sokkal inkább egy hosszú tutorialnak tudhatóak be, annak viszont elég változatosak, nincs ez másképp az Age of Mythology alapjátékánál, és az Immortal Pillars kiegészítőnél sem.

Ezzel talán el is érkeztünk a komoly kritikákhoz, hiszen most, a tavaszi Steam leárazások alatt írva a cikket látom, hogy az alapjáték kicsit több mint 20 euróba kerül, ezért az árért 13 istent és 3 hadjáratot kapni, míg a kínai mitológiát behozó Immortal Pillars kiegészítő 3 istent és 1 hadjáratot ad, szintén 20 euróért. Az eddigi istenekhez és nemzetekhez hasonlítva, a kínai szál inkább a felderítések terén és a gazdaság terén kiemelkedő, míg a mitológiai lények terén közel sem olyan erős, mint mondjuk az egyiptomiak.
Balanszolokat tekintve a kínai mitológia a gyengébb csapatok közé került - ez persze könnyen változhat egy patch során - és inkább azoknak tudnám ajánlani a használatát, akik a gazdaságot szokták kimaxolni, és nem a mindent elsöprő haderőre voksolnak. Főleg azért mondom ezt, mert a parasztok mellett óriások is a szolgálatunkba állhatnak, akik erejüket kihasználva hihetetlen gyorsasággal termelnek fát és aranyat, a megfelelő istenséget választva pedig farmjainkra kaphatunk áldást, ami rövid időn megháromszorozza az élelem-előállításunk.

Megszállott rajongóknak és prémium kiadást vásárlóknak bizonyára érdekes kiegészítő, egyébként viszont ár/érték arányát tekintve nem feltétlenül éri meg a vásárt. Pro tipp: Ha érdekel a játék és a kiegészítő is, akkor a Premium kiadást érdemes megvenni, hiszen az alapjátékot és a DLC-t is tartalmazza, több más kiegészítő mellett, kedvező áron. A valóság az, hogy ennyi idő elteltével számomra mindössze 3 isten és egy hadjárat (ami a legtöbb RTS játékosnak sosem lesz elindítva) elég kevés ahhoz, hogy visszarántson, pedig igen kedveltem az eredeti elgondolást.
PLATFORM PC (Steam) | KIADÓ Xbox Game Studios | FEJLESZTŐ World's Edge, Virtuos Games, Forgotten Empires, Tantalus Media | MEGJELENÉS 2025. március 4. | ÁR 19,99 EUR