[Teszt] Generációs ugrás? Ennyit tesz a Zeldákhoz a Nintendo Switch 2

Generációs ugrás? Ennyit tesz a Zeldákhoz a Nintendo Switch 2

kevinyCsángó Kornél2025.06.10. 10:50

Zeldával indítani egy új Nintendo gépet sosem bizonyult szerencsétlen dolognak. Kettővel meg aztán pláne nem. Bugyuta gasztronómiai hasonlattal fogok élni, előre is elnézést érte, de az szerintem passzolnak a párhuzamosok. Az újramelegített ételeknek is megvannak a maguk pro és kontra érveik: hátrányuk, hogy nem frissek, és mivel már gyaníthatóan ettél belőlük, az égető vágy hogy megízleld ezeket, már nem tombol olyan erősen, mint mikor először lekaptad a tűzről a sercegő falatokat. Viszont előnyük, hogy az ízek ilyenkorra jobban összeérnek, és ha jó alapanyagokból valami még jobb dolgot alkottál, akkor másodszorra is kielégítő gasztro-élményben lesz részed. A Breath of the Kingdom vagy a Tears of the Wild (...) ikreknél pedig ez a jelenség teljes mértékben tetten érhető.

És ha már alapanyag és főzet: a két sandbox Zelda mindkét szempont alapján premium minőséget képvisel, de talán ennél is többet. Elnézve, hogy a mai napig is számtalan felhasználói tartalom (őrült építmények, elképesztő manőverek, gegek, etc) kerül fel a videómegosztókra, nyugodtan elmondható, hogy ezek a játékok a videojátékos popkultúra részévé váltak. A Switch 2 érkezésével pedig eljött az ideje, hogy KönnyesBöfi (bocsi) transzgenerációs hatást gyakoroljon a játékos társadalomra.

Olvasgatva azonban a fórumokat (a Gamer365-öt és másokat is) és gyakran belefutok olyan véleményekbe, hogy jók ezek a Zeldák az eredeti vason is, mert minimális ráncfelvarrás és egy kis framerate turbó nem ad sokat hozzá az élményhez és ugyanolyan élmény játszani velük mint a Switch 2 Edition-el.

Hát a paci illatozó bojtos, kanyarban lakó diplomapálcáját, azt.

Egyfelől a vizuál: a nagyfelbontású texturák mellett a renderfelbontás is felhízott 4K-ra, meg azért amikor egy HDR10 játszik a fények és árnyékok dinamikájával, az jóval látványosabb, mint amikor nem. Ez az amire született az a cseppet sem demagóg mém, hogy “generációváltás gyerekkorunkban / generációváltás most” - biztos találkoztál vele. Az hogy egy mobilon megnézed a két állóképet és nem látsz közte kardinális különbséget, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincs is. De a legmeghökkentőbb különbség, ahogy a stabil 60 fps-nek köszönhetően száguld a program. Igen, lehet az mondani, hogy ennek így kellett volna már alapból megjelennie és persze nem akarom magam sem retrospektíve megcáfolni, hogy ezek a játékok eredeti formájukban is korszakos alkotások… De valahogy a fenti opciókkal olyan pluszt kap a játék, hogy senkinek nem ajánlom ezek után, hogy ne így játszon velük. (A megfelezett töltési időkről nem is beszélve.)

Mindemellett Nintendoék egy-két plusz aprósággal próbálják még indokolni a borzasztó/rettenetes/irreális 10 dolláros upgrade díjat: mégpedig a drága jó Wii U szellemét őrizve egy második képernyőn kínálják különféle apróságok menedzsmenti lehetőségét. Ez a gyakorlatban a következőképp néz ki: lerántod a telefonodra a Switch app-ot, bejelentkezel a Nintendo ID-dal és máris képes leszel a következőkre:

🗡 Voice memories: A játék világában elhelyezett hangalapú emlékek segítségével többet megtudhatsz a történet hátteréről és karakterekről, mint például Zelda, King Rauru és Master Kohga. Ezek az emlékek helyspecifikusak, Hyrule kies világának különböző pontjain lelhetsz rájuk.
🗡 Napi bónuszok: aktivitásod szintentartása jegyében naponta kapsz valami csekélységet, egy jó gyógyítást, fegyver javítást vagy valami tárgyat.
🗡 Statisztikai adatok: amibenis nyomon követheted a teljesítményedet, megtett kilométerekben, legyőzött ellenfelekben és egyéb paraméterek szerint. Majd mindezt e-pénisz mértékbe konvertálhatod és összeméricskélheted a barátodéval. (Pro tipp: a nagyobb mindig több!)
🗡 Tárgymegosztás és közösségi interakció: Napi 10 tárgyat helyezhetsz el egy közös tárgydobozban, amelyet QR-kód vagy jelszó segítségével másokkal is megoszthatsz. Ez mondjuk nem volna rosszpofa kezdeményezés, de a Zelda annyira nem “fegyvernehéz” játék, hogy rászorulnál mások segítségére.
🗡 Autobuild és építési tervek megosztása: A Tears of the Kingdomban levő Autobuild funkció segítségével gyorsan újraépítheted a korábban készített szerkezeteket. Ezen kívül lehetőség van építési tervek megosztására is, így mások is felhasználhatják a saját alkotásaidat. (lásd még: e-pénisz)
🗡 Photo studio: ha szívesebben dekorálod a képernyőképeidet a telefonodon, mint a Switch-eden, akkor erre is van lehetőséged.

Saját vélemény: bár kétségtelen, hogy van pár érdekes featúra a Zelda Notes-ban, ettől függetlenül nem látom magam, hogy ezeket a funkciókat valaha is használnám.

ELFÚJTA A SZÉL?
FRÁSZT!

És jöjjön egy elbűvölő ráadás, mert mint a cikk elején említettem, hogy két Zeldával indítani egy gépet menő, hárommal meg még menőbb. Ugyanis a Switch 2-vel induló Gamecube Classics (Expansion előfizetéssel elérhető) egyik nyitócíme a Wind Waker. Mint az közismert, tizenpár éve már megjelent egy igen impozáns remake a fent említett játékból, ez sajnos nem az, de nincs ok a bánatra. A játék egy emulációs környezetben fut, ami alkalmaz jópár javító eljárást, felskálázást, szóval nem a 480p-s, CRT tévékre álmodott minőségben élvezheted a klasszikussá érett kalandot. Valamint ami külön öröm: az emulátorban minden paraméter testre szabható. Engem anno nagyon zavart, hogy a kamera “fordítva volt bekötve” - tehát ha balra nyomtam, jobbra meg és vica versa. Persze az eredetiben ezt sajnos nem lehet állítani, viszont az emulátor menüjében igen, így végre a saját orcám íze szerint játszhatom a Wind Wakert. És azoknak akiknek még nem volt hozzá szerencséje, nagyon röviden a játékról: kortalan szépségű, a cell shaded stílus egyik nagy úttörője - a maga idejében komolyan megosztotta a Zelda kedvelők táborát, de utólag már csak a szépre emlékezünk.

A hatalmas behajózható tenger és a számtalan kis sziget anno óriási dolog volt, manapság viszont gyakran érződik egyfajta unalmas fillernek. A játék végefelé (az alkotók bevallása szerint is időhiány miatt két kivágott dungeon helyére érkező) Triforce hunt továbbra is a játék nagy gyenge pontja - a mérleg másik serpenyőjében pedig a kiváló dungeon-ök, a végtelenül cuki szereplők és az erős történetet tenném első körben. Összességeben azt mondanám: ha eddig valami oknál fogva kimaradt, és nem tudod hirtelen mivel etesd a szép új gépedet, én a helyedben ráhajóznék.

(És hopp, most esik le, hogy a Wind Waker érkezésével minden fővonalas Zelda játék játszhatóvá vált Switch 2-n. Egyet leszámítva. Na, szerinted melyik a kedvencem? ...)

DIORÁMÁK NAGYFELBONTÁSBAN
ECHOES OF WISDOM ÉS A LINK'S AWAKENING

A két "chibi-Zelda" epizód hozta a nagy meglepetést, ugyanis egyik első back-compat próbám a csuhás hercegnő kalandjaival történt: az Echoes indítása után már kézikonzolos módban is látszott, hogy a Switch 2 bepumpálja a modzsót a játék véráramába. A játék nagyobb felbontást kapott, ez jelentősen megdobja a látványt, kézi módban is. A framerate stabil, valamint a HDR-effekt is dob egy kicsit az egész diorámán. Emellett a Wisdom kapott egy foltozást is; a legutóbbi patch például elhozta a "kedvencek" lehetőséget, hogy a manifesztációs varázslatok között ne kelljen bogarászni, és tényleg ki tudd emelni a leggyakrabban használt idézéseket (persze ez sima Switchen is működik). A fenti technikai jóságok érvényesek az Ébredő Zöldász epizódra is, szóval ha félbemaradtak ezek a címek, esetleg most néznéd meg, mit is tudnak, keresve sem találsz majd jobb alkalmat. - mcmacko

Summázzunk: az előző két fővonalas Zelda kaland továbbra is a sandbox játékok legmagasabb szintjén tanyáznak - a Switch 2 kiadások pedig olyan formában tálalják a két anyagot, amiről mindig is álmodtunk. A telefonos extrák jópofák, de lehet nélkülük élni, a Wind Waker pedig bár sajnos nem a Wii U-s remake, azért jól tud jönni a táskában ha az öledbe pottyan hirtelen néhány 10 óra szabadidő.

Ha lassan te sem tudsz eligazodni a Switch 2 megjelenések és tartalmaink között, itt megtalálsz mindent egy helyen!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

8 órája
3

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

10 órája
3

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2014-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

1 napja
7

Cyberpunk 2077: Ultimate Edition - robbantás az Ezüstkéz utcában

Azt, hogy Zeldákkal és Mario Kart-tal indítani egy új Nintendo gépet egy remek ötlet, már megállapítottuk. A nyitókínálat egyik legmeglepőbb darabja, a CDProject RED Cyberpunk 2077 portja viszont kétéltű vibropenge, lássuk mit tud az Ultimate Edition.

1 napja
11

Dedikált stream bejelentések - ez történt csütörtökön

Benne: Capcom Spotlight, PowerWash Simulator 2, Pinball FX, Little Nightmares, Assassin's Creed Shadows, Elden Ring Nightreign, Stasis.

1 napja

Donkey Kong Direct, Climate Station megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Patapon 1+2 Replay, Tsarevna, The House of the Dead 2: Remake, Motel Nightmares.

2 napja
1

Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army

“Ahova sütnek a napsugarak, ott az árnyék is megveti a lábát.” Biztos vagy benne, hogy logikusan megmagyarázható az ami előtted történik? Az ATLUS klasszikus történetében nem teljesen. Ha valamilyen bűneset van, akkor a túlvilágra is át kell pillantsunk.

3 napja
2

Xbox X AMD együttműködés, Marathon csúszás – ez történt kedden

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Dragon Ball: Sparking! Zero, Final Fantasy VII, Simon the Sorcerer Origins, Golden Tee Arcade Classics.

3 napja
45

Game Pass: mozgolódás június második felében

A SIFU fejlesztőitől érkező Rematch debütál hamarosan a szolgáltatásban. Azon kívül azonban leginkább a PC Game Pass felhasználók örülhetnek.

4 napja

Mandragora: Whispers of the Witch Tree

Mindig hatalmas öröm amikor kishazánk játékfejlesztése valami igazán érdekeset tesz le az asztalra, pláne akkor ha egy olyan stílusban próbálkoznak, amiben eddig, itthon még senki más. Lássuk, mit is tud a Mandragora, ami évek óta formálódik pár lelkes fejlesztő műhelyében.

4 napja
8

Prince of Persia életjelek, Borderlands 4 előrendelés – ez történt hétfőn

Továbbá: Crash Team Racing Nitro-Fueled, Nintendo Direct.

4 napja
73

Heti megjelenések

5 napja
5

Puyo Puyo Tetris 2S

A Puyo Puyo Tetris crossover koncepció nem ma fogant, de a SEGA úgy döntött, hogy a Nintendo Switch 2 launch-ot megtolja a PPxT második részének speciális kiadásával. Lássuk, hogy mire jutottak!

7 napja
4

Csöndes zárás - ez történt pénteken

Benne: Silent Hill f, Cronos: The New Dawn, Borderlands 4, Streum On Studio, Devil May Cry 5.

7 napja

Czicza Ádám: A Bíbor Úrnő árulása

Egy újabb magyar szerző kötetével folytatjuk a lapozgatós játékkönyveket bemutató sorozatunkat. A főhős Te vagy - lapozz hát!

7 napja
2

Régi klasszikusok visszatérése - ez történt csütörtökön

Benne: Silent Hill, Still Wakes the Deep, Metal Gear Solid Δ: Snake Eater, Edens Zero, Postal 2 Redux, Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army.

8 napja
5

The Alters

A világűr magányában számos sci-fi hős találkozott már önmagával, a The Alters azonban páratlan módon illusztrálja, hogy egy “csipetnyi” bázis menedzsment mennyi finomsággal és megtermékenyítő gondolattal tudja felturbózni az alteregós és egzisztenciális filozofálást.

8 napja
6

Mario Kart World

A Switch 2-vel egy időben slisszant át a startvonalon a Nintendo Mindent Járó Malmocskája, mi pedig felkaptuk az akapulkó ingeket és a magnót a különleges zenéhez és elhúztuk a belünket Denevérországba.

9 napja
44

PlayStation Game Catalog: júniusi érkezők

Premier címként érkezik az FBC: Firebreak, majd úgy tűnik picit nyugodtabb időszak következik a Days of Play lezártával.

9 napja
1

Jól fogy a Switch 2, leépít a Bend - ez történt szerdán

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Street Fighter 6.

9 napja
11