[Teszt] Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii

Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii

dracoo2025.03.12. 08:00

Majima minden kétséget kizáróan a kedvenc karakterem a Yakuza szériában. Pár éve pont a "nulladik résszel" kezdtem a sorozat pótlását, ahol (a játék felében minimum) ő volt a főszereplő, volt alkalma és ideje tehát a szívemhez nőnie, egy megható, fordulatos, sokszor felhőtlen, mégis mély történet során. Aminek a végén úgy tűnik, teljesen megkattan, pontosabban... Úgy tesz, mint aki megkattant. És ezzel a személyiséggel bukkan fel időről időre a többi epizódban is. Amolyan harsányan bolondos figura, akitől azért jobb a pár lépés távolságot megtartani, hiszen "kiszámíthatatlan". Az idén megjelent mellékszálas epizód alapvetően rá építkezik.

Ellövöm az elején a méltatlankodást: szerintem a Ryu Ga Gotoku stúdió túl gyors tempóban szórja a jónépre az újabb és újabb játékokat, ez pedig az újdonság és nosztalgia keveredő arányainak rovására megy. Ergo, kezd nagyon szembetűnő lenni az újrahasznosítás. Igen, ez igaz a korábbi részekre is, mégis azt éreztem most, hogy a kevesebb bizony több lenne. Ha jobban belegondolunk, azért akkora különbség nem volt a helyszínek között eddig sem, a játékmenet szinte koppra ugyanaz (tekintsünk el attól, hogy a főoldalas részek körökre osztottá váltak, az szinte semmiség). Főleg a mellékes tevékenységeket kellene változatosabbá tenni, de a bunyózás sem maradhat komolyabb reformok nélkül évtizedekig. Ez utóbbi hiába a klasszikus brawler, legtöbbször inkább hack'n'slash kardozásnak tűnik. Valahogy nincsen akkora súlya, mint a jó öreg pofozkodásnak.

A nagy újdonságot a tematika szolgáltatja, illetve az abból kinövő hajókázás. Az emlékezet-kiesésben szenvedő Majima egy trópusi szigeten tér magához, amit elleptek a kalózok. Hamarabb fogunk aztán saját kalózhajónk kapitányává avanzsálni, mint hogy kimondhatnánk ahoj! Onnantól fogva pedig vár az óceán végtelensége! Amennyiben a végtelenség egy falatnyi szeletét jelenti a kisebb-nagyobb szigetcsoportok köré öntött sós víznek. Tény, hogy annak tűnik majd, mert a bárkánk kimondottan lassssssúúúú. Sebaj, azazhogy nem ez a baj, hanem az, hogy a játék ezen része a legkevésbé sem realisztikus. A hajó irányítása nagyon egyszerű, tudunk boost-fröccsöket tolni, farolni (!), a vízfelszínen nyersanyagokat felszedni, az állomáspontok között boltíves pályákon vitorlázni (ez jelöli a széláramlatokat kb.), és ami elképesztő, hogy farolni is tudunk! (?) Az állomáspontok pedig a következőek: kikötők, világítótornyok, kincses szigetek. Kikötők értelemszerűen a nagyobb településeknél találhatóak, a tornyok meg valahol középtájon - ide tévedve újratöltődik bárkánk ereje, pihen a legénység, illetve a későbbiekben visszateleportálhatunk mindkettőhöz. Beszéljünk a kincses szigetekről, ahol partra szállva egy sablonos, rövid pályaszakaszon végigküzdve magunkat, különféle gazfickókkal bunyózunk több hullámban (...), végül megkaparintjuk a kincsesláda tartalmát. Hozzátenném, ezekre a helyekre a sztori során szerzett térképek segítségével bukkanunk, nélkülük szimpla partszakasz mind.

Na de ha már kapitányok vagyunk, toborozzunk legénységet, vívjunk tengeri hajócsatákat! A toborzás része a kevésbé komplikált. Szárazföldi bóklászásunk folyamán találkozunk martalócnak való npc-kkel, akiket némi beszélgetést követően beszervezhetünk. Másokat úgy, hogy fizetünk nekik, megint másokat kisebb szívességekért cserébe, van, akit egész kálváriányi alküldetés jutalmaként. És ez nem minden, képességeik szerint elosztjuk őket a különböző pozíciókba (ágyúkhoz, navigátornak ésatöbbi), akár a komolyabb ellenséges hajók elfoglalásakor küzdő harcosok csapatába. Ugyanis magasztos végső célunk a minél nagyobb hírnév elérése, a hozzávezetű út természetesen hódítással és pusztítással lett kikövezve. A hajócsatás minijáték kezdéstől eltekintve ez kifejezetten hasonló az összes modernkori Yakuzába beleszőtt, epikus viadalnak pozícionált csapatépítős harci tornához. Annyira, hogy természetesen szervezett keretek között is felbukkan, a Madlantis névre keresztelt sziget szórakoztató-központjában. Miért neveztem minijátéknak a tengeri összecsapásokat?

A bárka két oldalára ágyúk kerülnek, elejére pedig gépfegyverek, aztán uccu’ neki, manőverezzük ki a többieket, lőjük szitává, porlasszuk hamuvá, süllyesszük el egymást! Mármint a kisebbeket, a nagyobbakra energia-csíkjuk elfogytával át kell lendülni / ugrani / zuhanni, és klasszikus csetepatét vívva megküzdeni a győzelemért. Az egész sokkal egyszerűbb, mint ahogy leírtam: gyors, áramvonalasított akció, az első pár ilyen után könnyen rutinná válik és már-már oda sem figyelve aprítjuk az ellent. Persze kivételt képeznek a tőlünk tízszer erősebb hajók, bár a csata hamar véget ér így is - megtépázott morállal, összeroncsolódott hajóval és a szolid tudattal, hogy jó, akkor arra (még) nem megyünk. Fejleszteni kell! Honoluluban az autószerelő (!) üdvöskénél a megfelelő alkatrészekért és juttatásokért cserébe egyre erősebbé, fürgébbé, ellenállóbbá építhetjük ladikunkat (kezdek kifogyni a szinonímákból). És kell is, hiszen a történet részét képezi, hogy megnyerjük a tornát.

Körülbelül a sztori harmadánál szembesültem igazán a ténnyel. A Pirate Yakuza óriási szeletét monoton, repetitív dolgokkal fogom tölteni, pusztán azért, hogy apránként előregördítsem az eseményeket. Na nem azt mondom, hogy ez az eddigi részekben abszolút hiányzott, elvégre, ha könnyebben akarom venni az akadályokat, akkor „tápolni“ kell. Egy marginálisan (j)rpg-nek szánt játékról van szó. Miért ennyire szembetűnő hát most? Egyrészt a helyszínek változatossága hagy kivetnivalót maga után. A trópusi miliőt könnyű megszokni, a kincses szigetek egykaptafa, faék kialakítása sem segít. Honolulu? Egy éve töltöttem rengeteg időt eme digitális paradicsomban. Madlantis? Hasonló vidámparkot jártam be a Man who erased his name-ben, de akár a Final Fantasy 7 Remake-ben is. Másrészt ugye a történet. Még ha mellékszál is, az események túlságosan kiszámíthatóak, nincsenek óriási, meglepetésszerű fordulatok benne, és őszintén, Majima főszereplésével bizony több over the top, hisztérikusan bolondos jelenetet vártam, mint amit kaptam. Az egész kalózosdi is felemás számomra, sokszor inkább egy újabb klánt láttam a tengeri martalócokban, mintsem mesésen legendás, hírhedt kincsvadászokat. Ahogy a vallásos fanatizmus határát súrló Palekana csoport is egyfajta újrafestett klán, akik valahol a fősodor hátterében maradva fel-felbukkannak a színtéren a hagyományos (ex) yakuza csoportok mellett, hogy végül...

Na tessék, azt mondtam, az elején méltatlankodok, nem azt, hogy végig. Egész idő alatt azon gondolkodom, kinek készült ez a mellékszál? Nyilvánvalóan a rajongóknak, viszont pont nekik elég felemás és önismétlő, nagyon kevés újdonságot felvonultatva. Újoncoknak semmiképp, hiába csalogatja őket a marketingben kihangsúlyozott kalózkodás, mert az Infinite Wealth epizód után játszódik, így annak történéseit bizony érinti. Maga a főszál ráadásul elég rövid, a mellékes tevékenységek nélkül kb 20 órányi, amiből tetemes mennyiséget sajnos a fejlesztések hajkurászása emészt fel. Viszont önmagában nézve simán megállja a helyét, kicsivel jobban élveztem az Ishin-nél, kicsivel jobban unatkoztam, mint a Man who erased his name esetében. Utóbbit lehet azért is érzem, mert még friss élmény a hawaii helyszín a nyolcadik részből. Valószínűleg jobban jártunk volna, ha több idő telik el Ichiban legújabb kalandjai és Majima amnéziája között. A Pirate Yakuza in Hawaii egy kifejezetten jó játék lesz, amikor majd pár év múlva újra előveszem.

PLATFORM PC, PS5 (tesztelt), PS4, Xbox Series, Xbox One
KIADÓ SEGA FEJLESZTŐ Ryu Ga Gotoku
MEGJELENÉS 2025. február 21. ÁR kb. 22490 Ft

A tesztverziót a Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii hazai forgalmazója, a Cenega Hungary biztosította, köszönet érte!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

Heti megjelenések

6 órája
5

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

1 napja
11

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Light of Motiram, Star Wars Outlaws, Indiana Jones and the Great Circle.

2 napja

The Last of Us Part 2 Remastered - lássuk a PC változatot!

A sorozat második szezonja miatt nagyot pörgő The Last of Us brand most ismét felszín felett van, lássuk hát, a Nixxes/Iron Galaxy párosa mit hozott a tető alá a második rész PC portjával! Teszt!

2 napja
13

Mario Kart World ismertető és portok mindenhol - ez történt csütörtökön

Továbbá: World of Goo 2, Painkiller, Ready or Not, SPINE, Lords of the Fallen, FBC: Firebreak, Unbeatable, Covenant.

3 napja
1

Mozgásban a Cronos, Mandragora megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Ninja Gaiden: Ragebound, MOUSE: P.I. For Hire fegyverei.

4 napja
11

Szivárog az Oblivion Remastered, csúszik a Dune: Awakening – ez történt kedden

Továbbá: Dreadmoor, Baldur's Gate III, Yes, Your Grace: Snowfall, Warhammer 40,000: Space Marine II, Palia, Deck of Haunts.

5 napja
4

Capcom Fighting Collection 2

Vannak pillanatok, amelyek örökre belénk égnek. A strand árnyékában álló árkádgép villódzó képei, az első Shoryuken sikerélménye, vagy amikor egy zsetonon múlt, hogy legyőzzük-e a főellenséget. A '90-es évek verekedős játékai sokunk számára nem csupán játékok voltak, hanem életre szóló emlékek.

5 napja
1

Game Pass: mozgolódás április második felében

Clair Obscur: Expedition 33. Towerborne. Dredge. Többek között ezek a játékok várják a szolgáltatás előfizetőit.

5 napja

PS5 árnövelés, Star Wars Zero Company leleplezés – ez történt hétfőn

Továbbá: Forgive Me Father 2, Bendy and the Ink Machine, Eternal Strands, American Arcadia.

6 napja
17

South of Midnight

A South of Midnight ritka, mint a fehér holló. Vagy a délibáb, ha már ennyire mélyre érkezünk a déli kultúrában, tudjátok, ahol a nagyinak sokkal több babája van, mint az unokájának, ahol a blues gitár húrjai között ott sírnak az elfeledett legendák, és minden sarkon találunk egy nyugtalanító árnyékot.

7 napja
18

Heti megjelenések

7 napja
5

Ian Livingstone - A Hóboszorkány barlangjai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy korai darabbal, "A Hóboszorkány barlangjaival" Ian Livingstone-tól.

7 napja
7

Mafia: The Old Country megjelenés - ez történt pénteken

Továbbá: Street Fighter 6, Casual Loop, Zenless Zone Zero.

9 napja

A Triple-i Initiative-en túl - ez történt csütörtökön

Benne: The Last of Us Complete, Date Everything!, Where Winds Meet, Frostrail, FragPunk, SpeedRunners 2: King of Speed, Clair Obscur: Expedition 33, IKUMA: The Frozen Compass, Into the Fire, The Alters, Age of Empires II: Definitive Edition.

2025.04.11.
2

Új Xbox Showcase adás és apró bejelentések - ez történt szerdán

Továbbá: Disney Illusion Island Starring Mickey & Friends, Chasing Kaleidorider, Welcome to Brightville, GrimKeep.

2025.04.10.

Promise Mascot Agency - Nem azok a Pokémonok, akiket kerestek

Hetek óta játszom a Promise Mascot Agency-vel, és minden furasága ellenére már most az idei év kedvencei közé sorolom. A Kaizen Game Works mágusai ismét váratlannal rukkoltak elő, és ahogyan a Paradise Killer is egy megosztó darab volt, a mostani játékuk sem fekszik majd mindenkinek.

2025.04.09.
9

PlayStation Game Catalog: áprilisi érkezők

Hogwarts Legacy. Lost Records: Bloom & Rage – Tape 2. Blue Prince. Többek között ezekkel a címekkel bővül a PlayStation játékkatalógusa.

2025.04.09.
1

Devil Jam bejelentés, Sonic Rumble megjelenési dátum – ez történt kedden

Továbbá: Mistfall Hunter, EcoGnomix, Hades II, Many Nights a Whisper.

2025.04.09.
5

Nagyot frissül az Another Crab's Treasure, közelít a La Quimera – ez történt hétfőn

Továbbá: Space Adventure Cobra: The Awakening, Marathon, MythicOwl x PocketPair.

2025.04.08.
3