[Teszt] The Smurfs - Dreams

The Smurfs - Dreams

mcmackoGéczy Attila2024.10.25. 21:00

A Hupikék Törpikéknek nincs könnyű dolguk manapság. Amíg gyerekkorunk idejében kiemelkedő volt a törpik között eltöltött kölyökidő, ma akkora a dömping, hogy a kék aprólék szinte elveszik a sokaságban. A Microids korábbi The Smurfs játékai kellemes próbálkozások voltak, de igazán egyik sem ütötte át a kiválóság szintjét. Szerencsére a franciáknál van egy titkos fegyver a fiókban, ez pedig az Ocellus Studio, akik a Marsupilami játékukkal egy meglepően kompetens Donkey Kong Country klónt tettek le az asztalra. A skacok ezúttal is jó tanulóként jegyzeteltek: felírták a papírra Sackboyt, a Super Mario 3D World-öt, meg az ötletes-változatos játéktervezés főbb pontjait, majd a Smurfs licensz köré építettek egy a korábbinál is kompetensebb ugrabugrát. Ez lett a The Smurfs - Dreams.

Hókipóki üzelmeinek köszönhetően a törpök ezúttal minden gyerekes szülő vágyainak netovábbjába csöppennek: mély és zavartalan álomba szenderültek, amelyből még az öreg se tudja felébreszteni őket. Törpapa azonban nem hagyja annyiban a dolgokat, varázspárnát kreál, amely az utolsó ébren maradt törpöt (minket) a többiek álomsíkjára képes repíteni. A világtérképen (az álom-asztrálon) négy fő világot nyithatunk meg, emellett további kisebb kihívásokat is indíthatunk - mindezt a törpik megmentése érdekében. Hókuszpók ugyanis már az erdőben lohol: álomcsapdája iránytűként vezeti őt a titkos gombafaluba.

A Dreams azonban nem csak mesél, hanem játékmenetet is kínál, nem is akármilyet. A pályák azt a felső-izometrikus nézetet követik, amelyeket a fentebb említett ihletforrásoknál is láthattunk. Minden egyes fő világ 4 alszintre oszlik, melyek nagyjából 20-20-20 percet kérnek tőlünk a teljesítésre. Ezek után jön a főnökharc, ahol egy egész képernyőt betöltő karakter ellen folyik a küzdelem. A reguláris pályák is alszakaszokra oszlanak, ezeket törpjeink egy (kissé céltalan) Sonic-féle sínsuhanással kötik össze. A szintekre jellemző, hogy Ocellusék mindig egy fő ötletet járnak körül, amit addig csavarnak, amíg a pálya kerete engedi. Tapadós talaj? Felfújható tereptárgyak? Rombolható falak? Trutyipuska? Párnák? Álom-glitch, vagy tükör-effektusok? A Smurfs Dreams talán legjobb része, hogy mindenből pont annyit kapunk, amennyitől rá nem ununk az adott kihívásra. Öröm látni, hogy míg a legutóbbi Smurfs játék hosszú, önismétlő pályákat kínált, a fejlesztők most a legjobb platformerektől vették át a tempó és a ritmus jellegét. Az álom-asztrálon található kis-pályák is jópofák. Az egyikben bogarakkal focizunk, a másik a végletekig tekeri a rotálódó/kitolható sütielemek általi kihívást... Még akkor is élvezzük majd ezeket a mini-szinteket, ha grafikában és assetekben nem hoznak olyan változatosságot, mint a fő fejezetek.

Látvány tekintetében a Smurfs Dreams amúgy is az egyik, ha nem a legszebb meseadaptáció mostanában. Minden színes, izeg-mozog, és az animációk is első osztályúak. Ahogy visszarepül alvó karakterünk Aprajafalvára, vagy amilyen cuki módon a megmentett törpnek szemébe néz kis hősünk, miközben repülnek vissza a sötétségből... Ilyeneket tényleg csak CG mesékben, vagy minőségi platformerekben láthatunk. A francia animátor iskola mindig is értette a dolgát! Az sem rossz, ahogy az álmok egy adott világon belül egyre furcsábbak lesznek, és a rossz erők is egyre vadabb részt harapnak ki a díszletekből. Kár is, hogy csak négy fő világot kapunk, szinte vágynánk még egyszer ennyi tartalomra. A Dreams nem rövid, de nem is túl hosszú, 7-8 óra alatt ki lehet maxolni. Talán ez a pont az, ami a fejlesztés nyilvánvaló korlátait is meghatározza.

A pályák szövetébe természetesen némi collect-a-thon szemléletet is itattak Ocellusék. A gyümik arra valók, hogy új kosztümöket vásároljunk segítségükkel. A felkapható cérnaorsók a kosztümök megnyitására szolgálnak. A varázsgombákkal pedig a további pályák megnyitását tudjuk szavatolni. Ezek előkerítése sokszor egymástól függ. Azaz addig nem nyílik meg egy titkos kapcsoló, amíg össze nem szedjük az összes hívogató gyümit a domboldalon. A kapcsoló kinyit egy járatot, amely egy addig láthatatlan útra világít, aminek a végén pedig ott a hőn áhított gomba. Mindezt persze nem láthattuk volna, ha a gyümik mellett elszaladunk. Szóval résen kell lenni és a pálya több rétegét is érdemes átfésülni. Az egyes törpöktől további gyümiket "integethetünk ki", és bizonyos "rezgő" tereptárgyak valójában rejtett törpök, akik szintén segítik a 100% statisztika felé való menetelést. Ja, és akkor még a titkos Sziamiaú-pinyátákról nem is ejtettem szót, és arról sem, hogy a kalandot kooperatív módban is lehet játszani. Szóval van mit csinálni álomföldön.

Az álom szép, de néha azért forgolódunk majd a paplan alatt. Kissé rövidke a sztori, és kevés a bónusz kontent, de talán cserébe a program ára is visszafogottabb. Vannak üresebb szakaszok, vagy ott vannak a sínen futó átkötők, amelyek teljesen üresek a játékmenet szempontjából. Az ellenfelek is lehetnének változatosabbak, egyes támadások (például a kalapácsolás) megengedőbb hitboxokat is használhatna. Viszont sok minden mögött megfontolás is tanyázik: például egy idő után már a duplaugrást sem hiányoltam, pláne azután, hogy rájöttem az ugrás-lebegés-vetődés flow-jára. De tényleg mindössze ennyi jut eszembe. Meg az, hogy szívesen játszottam volna még a játékkal tovább.

Bár nyilvánvaló, hogy az Ocellus nem rendelkezhet a Sony vagy a Nintendo büdzséjével, a Smurfs Dreams egy újabb bizonyítéka a csapat tehetségének. A Hupikék Törpikék kalandja nem álom, hanem az egyik legjobb rajzfilmes licenszjáték, amivel mostanában találkoztam. Ültesd le magad mellé a gyerkőcöket, de legyél kicsit önző és az egyik kontrollert tartsd magadnál. Ezt a kalandot te magad is élvezni fogod!

PLATFORM PC, Xbox (tesztelt), PlayStation, Switch | KIADÓ | FEJLESZTŐ Microids, Ocellus Studio | MEGJELENÉS 2024. október 24. ÁR 30 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

1 napja

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

2 napja
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

2 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

2 napja
17

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

3 napja
45

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

4 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

4 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

5 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

6 napja
4

Heti megjelenések

6 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

7 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

8 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

9 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

9 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

2025.06.26.
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

2025.06.26.
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

2025.06.25.
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

2025.06.25.
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

2025.06.25.
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3