[Teszt] Rogue Legacy 2

Rogue Legacy 2

WarhawkLusztig Zsolt2022.05.20. 14:30

A Rogue Legacy nem volt stílusteremtő, mikor 2013-ban megjelent már bőven a nyakunkon voltak olyan roguelike legendák, mint a Spelunky, vagy a Binding of Isaac. Amit azonban Kenny és Teddy Lee (avagy a játékot fejlesztő Cellar Door Games) nagyon eltalált az az, hogy hogyan legyen egy roguelike egyszerre, nos, roguelike és mégis kellően játékosbarát ahhoz, hogy ne érezzük úgy, hogy egy megmászhatatlan heggyel küzdünk. A megoldás kulcsa a folyamatos, teljes játékon átívelő fejlődés, a tudat, hogy még ha ott is hagytuk a fogunkat valahol a vár egyik termében, a megszerzett pénzből talán tudunk annyival erősebb karaktert indítani, hogy a következő nekifutásra átlendülünk az addigi útakadályon. A Rogue Legacy tehát, bár nem volt stílusteremtől, egyik megkerülhetetlen alapköve lett annak, amit ma rogue-lite-nak nevezünk. Az elmúlt közel tíz évben azonban ez a szubzsáner is jelentősen fejlődött, mi több talán nem túlzás azt mondani, hogy korszakalkotó játékokat szült. Így a Lee tesóknak már nem csak a saját, korábbi játékuk árnyékából kellett kilépni, hanem az azóta eltelt időszak nagyágyúival is fel kellett venniük a versenyt. Nem kell letekerned az oldal aljára, elárulom most: sikerült nekik.

Tették mindezt úgy, hogy a Rogue Legacy 2 úgy istenigazából nem csavart semmit az elődje által lefektetett formulán: megint adva van egy darab hős, akivel szemben ott van a vár (jó, nagyjából vár) rengeteg folyamatosan átalakuló, de állandóan veszélyt rejtő szobája melyek ellen igazából esélytelenek vagyunk – kivéve természetesen azokat a szent őrülteket, akik már-már ördögi reflexekkel kerülnek ki minden csapdát és ezt természetesen youtube videók által dokumentálják. Azonban minden egyes elbukott nekifutás után visszakerülünk a kis birtokunkra, melyet fejlesztgetve nem csak a következő karakterünk alapvető tulajdonságai lesznek erősebbek, hanem akár fegyvereket, képességeket, sőt karakterosztályokat is megnyithatunk, ezzel pakolva mindig egy picike súlyt a képzeletbeli mérleg felénk mutató nyelvébe egészen addig a pontig, míg a statisztikák, a játékos menet közben összeszedett tudása és persze egy adag szerencse kombinációja nem bizonyul elégségesnek túllendülni az adott akadályon. A Rogue Legacy 2 annyira épít az első rész által felépített dolgokra, hogy a 2013-ban írt, arról szóló teszt (pacsi, 2013-as Zsolti!) szinte teljes egészében ráhúzható erre is.

Persze miért változtassunk azon, ami működik, így a RL2 nem más, hanem több lett. Sokkal-sokkal több. Igazából egy dolog van, amiben nem több, az a pixelek száma, az első rész retro kinézetét ugyanis pengeéles, kézzel rajzolt pályák és figurák váltották fel. Nem a Rogue Legacy 2 lesz a 2D játékok következő lépcsőfoka, de nagyon jól hozza azt a kinézetet, ami úgy néz ki, mint ahogy az első részre emlékszünk. Na de minden más! Kastélyunk alapterülete hatalmasra hízott, a benne megnyitható fejlesztések száma bőségesen elég ahhoz, hogy több száz generáció után is legyen mi közül választani, az indulás előtt megvásárolható fegyverekből is több van, rúnákból is bőségesen van választék, plusz olyan opcionális tartalmak garmadája áll előttünk, melyek simán hozzák az alapjáték mélységét.

Természetesen új karakterosztályokat is kapunk a már-már megszokottól (nagyjából a lovag-íjász-varázsló tengelyen mozogva) olyan őrültségekig, mint a szakács, a kalóz vagy a konkrétan fekete lyukat megidéző Astromancer. Kevés olyan játék van, ahol ennyire különböznének egymástól az egyes kasztok, még kevesebb, ahol mindegyik ennyire jól működne. Nem igazán van olyan, amivel csukott szemmel meg lehet nyerni minden csatát, de bizton állítom, hogy mindenki talál majd legalább egy-két olyat, ami az ő stílusának megfelel. Továbbra is három véletlenszerűen sorsolt karakter egyikével futhatunk neki (kezdetben), melyek nem csak képességeikben, hanem a szintén véletlenszerű előnyeikben és hátrányaikban különböznek. Visszatér a trait rendszer, ahol egészen őrült dolgok segíthetik vagy tehetik nehezebbé az életünket. Van itt minden, néha dupla annyi életerőt kapunk, de nem gyógyítanak a menet közben felvehető gyógyitalok, máskor minden ellenfél ki van kockázva, mint egy bűnügyi felvételnél. Az ilyen átkok/áldások jellemzően a menet közben megszerezhető aranyat is befolyásolják, így ha több pénzt akarunk összeszedni, akkor lehet érdemes bevállalni egy-egy nehezítést.

Az első rész is híres volt a komoly ügyességet kívánó platformer elemeiről, nincs ez másképp most se, maximum annyiban, hogy egy ponton itt is csavartak egy picit felfelé. Egyfajta metroid-lite módon a pályák bizonyos részein új, a nekifutások között megmaradó képességeket szerezhetünk, melyek segítségével nyílnak meg a későbbi területek. Nincs belőlük sok, cserébe egy ponton túl nem csak végtelenül agilisak leszünk a levegőben, de a játék el is várja, hogy pontos ugrások és vetődések sorozatát hajtsuk végre. A büntetés valamivel kisebb, mintha a csatákban maradnánk alul, de még így is elkél az ügyesség. A modern idők szele azonban ide is fújt egy adag olyan opciót, melyek segítségével a magukat valamivel ügyetlenebbnek érző játékosok is kiegyenlíthetik a pályát: a House Rules részben nem csak az ellenfelek életerejét és sebzését módosíthatjuk, de kikapcsolhatjuk a fent említett trait rendszert, beállíthatjuk, hogy szörnyekhez érve ne sebződjünk, vagy ha az ugrálás okoz nehézséget, akkor bekapcsolhatjuk a repülés opciót. Nem tudunk sérthetetlenséget beállítani, kihívás továbbra is lesz, de mindig értékelendő, mikor a fejlesztők gondolnak olyanokra is, akiknek nehézséget okozna a játék.

És ez az a pont, ahol meg kell állnom, mielőtt elkezdek oldalakon keresztül értekezni a játék bődületesen mélységéről, kezdve a kritikus csapások rendszerével egészen a felszerelések, menet közben felszedhető extrák és az életerőnk különös kapcsolatáig. A Rogue Legacy 2 különböző rendszereiről hosszasan lehetne beszélni, de egyrészt ezek felfedezése maga is a játék által kínált élmények egyike, másrészt (javarészt) olyan jól bemutatja őket, hogy felesleges lenne egyfajta game guide irányba terelnem ezt a tesztet. Legyen elég annyi, hogy a játék diadala nem kis részben az Early Access rendszer diadala is, az elmúlt szűk két évben a tucatnyi update és a rájuk érkező végtelen mennyiségű visszajelzés csiszolta közel tökéletesre.

És valószínűleg ezért van, hogy a Rogue Legacy 2, még úgy is, hogy alapvetően ugyanazt kéri és ugyanazt nyújtja, mint tíz éve, továbbra is egy helyenként kifejezetten nehéz, minden pillanatban százszázalékos odafigyelést igénylő, de végtelenül élvezetes játék. Korszakalkotó? Továbbra sem, de ahogy 2013-ban bátra oda állhatot egy Spelunky vagy Binding of Isaac mellé, úgy 2022-ben sincs semmi szégyellnivalója egy Hades vagy egy Dead Cells mellett. Kell ennél jobb ajánlólevél?

Pontosan
9
Platform: Xbox One, Xbox Series X|S, PC | Kiadó / Fejlesztő: Cellar Door Games | Megjelenés: 2022. április 28. | Ár: 22€

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9