[Teszt] Rogue Legacy

Rogue Legacy

WarhawkLusztig Zsolt2013.07.20. 18:40

Van egy dolog, amit azonnal érdemes leszögezni: bár a Rogue Legacy több klasszikus játékstílust kever mesterien, egy dolgot meglepően csekély mértékben lehet megtalálni benne: a címében is szereplő roguelike stílusjegyeit. A tradicionális triumvirátusból (körökre osztott játékmenet, permadeath, véletlen generált pályák) az elsőt kapásból dobták, a másodikat jócskán átalakították, mindössze a harmadik az, melyet nagyjából érintetlenül meghagytak. És ami a legjobb: ez lesz az, ami legkevésbé fog érdekelni, a játékkal töltött egy, öt, ötven óra alatt.

Ha már mindenképp skatulyázni szeretnénk, akkor a Játékok Nagy Virtuális Koordinátarendszerében valahol a Ghosts 'n Goblins, Castlevania és egy random klasszikus szerepjáték metszéspontjába lőném be, kiemelve, hogy mindhárom irányból a legjobb stílusjegyeket hozta magával. A Rogue Legacy alapvetően egy klasszikus akció platformer, néhány apróbb csavarral. Adva van egy kastély, adva van egy hős lovag és adva van egy feladat: kastélyba be, mindenkit kardélre hányni, gyógyszert megkeresni a beteg király számára, majd boldogan élni, amíg meg nem halunk. Aha, ha ilyen egyszerű lenne...

Kezdődik az egész azzal, hogy a kastély minden egyes látogatásunkkor teljesen átalakul. Az alapok megmaradnak (az első helyszín a vár, az erdő mindig jobbra, az alagsor lefelé, a padlás felfelé van), azonban a szobák felépítése és sorrendje mindig más lesz. Oké, de miért kellene többször meglátogatni? Leginkább azért, mert a Rogue Legacy nehéz játék. Mármint nagyon nehéz. Nagyon-nagyon. Legalábbis az elején, egyáltalán nem kell meglepődni azon, hogy az első egy-két tucat nekifutás kérészéletű lesz. Itt lép be azonban az egyik csavar: míg a halál gyors és kegyetlen, az adott “futam” közben összeszedett pénzünket két próbálkozás után elkölthetjük különböző fejlesztésekre, új felszerelésekre. Így, bár utána újból elölről és (kezdetben) nulla tőkével kell újból nekivágnunk, karakterünk egy picit táposabb lesz és ami talán még ennél is fontosabb: mi, a játékos is szerzünk valamennyi tapasztalatot. Mert legyen akármennyi fejlesztés, a nap végén a siker nem kis részben fog azon múlni, hogy felismerjük és megtanuljuk-e az ellenfelek támadási mintáit, le tudjuk-e gyorsan reagálni a különböző kihívásokat.

Fejlesztési lehetőségből egyébként bőségesen kapunk. Nem álltam neki megszámolni (pláne mert még én se fejeztem be a játékot), de több tucat dolgot megnyithatunk, ráadásul sokukat több szinten lehet fejleszteni. Az olyan alapvetések, mint a HP, páncél, mana, teherbírás mellett lehet pénzt költeni például a varázsitalok erejére, a felszedhető pénzérmék értékére, a kezdéskor Charonnak fizetendő mennyiségre (kezdetben minden pénzünket elveszi, ezt lehet komoly befektetésekkel finomítani) és még hosszan folytathatnám. Ami azonban fontosabb: meg lehet nyitni különböző karakterosztályokat, így a kezdő lovag mellett később varázsló, barbár, kincsvadász, lícs, ninja, sárkányember és hasonló érdekes kasztokat próbálhatunk ki, sokukat a fentiekhez hasonlóan több szinten fejlesztve. Újabb csavar: azt viszont, hogy a következő körben milyen osztályt választunk nem mi, pontosabban nem csak mi döntjük el.

A játék ugyanis nem csak a kastélyt keveri meg véletlenszerűen, hanem minden indulás előtt három szinten randomizált hőst kínál fel. Értelemszerűen minél több kasztot nyitunk meg annál nagyobb bázisból sorsolhat a program, azonban még így is előfordulhat, hogy három bérgyilkos közül kell választanunk. Azonban nem csak az osztályok keverednek, minden hősnek van(nak) valamilyen extra tulajdonsága(i). Itt indul aztán be az igazi őrület, onnantól kezdve, hogy lehet törpe vagy óriás méretű karakterünk, találhatunk mindenféle látószervi gonddal megvertet (színvakot, rövid- vagy távollátót, térlátásban korlátozottat), erős vagy gyenge csontút, káromkodót, meleget, vagy éppen csirkefóbiásat. A tulajdonságokat egy része pusztán kozmetikai (jó példa a nosztalgiázó hős, akinél a kép kap egy erős instagram szűrőt), másik részük inkább hátrány mint előny (van olyan, melynél fejre áll az egész pálya), de van olyan, mely egyértelmű előnyt biztosít (például mikor nincs lábpulzusunk, azaz nem szúrnak meg a rejtett tüskék). Tehát bőven lesz lehetőségünk arra, hogy a nekünk tetsző - de legalábbis a legkevésbé gáz - főhőst válasszuk és ha nem is találunk olyat, akivel szívesen elindulnánk, tekintve hogy egy futam jobb esetben tart csak tíz percnél tovább, elég ha csak arra koncentrálunk, hogy elég pénzt szedjen össze a következő fejlesztéshez, aztán mehet a Névtelen Próbálkozók Csarnokába egy újabb képként. Kezdetben így nem is a kastély felfedezése, az egyes egységek urainak legyőzése lesz a fő célunk, hanem egyszerűen túlélni addig, míg össze nem szedünk elég pénzt a szükséges fejlesztésekhez. Mivel a következő nekifutásnál az összes pénzünk elveszik, így kritikus, hogy a lehető legkevesebb menjen Charon végtelen zsebeibe. Szerencsére értelmetlen fejlesztés nem igazán van, tehát még ha olyanra is költjük, mely adott pillanatban nem feltétlen egyezik a kiválasztott stílusunkkal, később még hasznos lehet.

Lehetne még hosszú bekezdéseken keresztül sorolni a játék különböző rétegeit, de nem teszem meg, mert az élmény nagy része ezek felfedezéséből adódik. Azonban ami nagyon fontos: függetlenül attól, hogy a temérdek osztály, képesség, tárgy és rúna miatt gyakorlatilag ezernél is több különböző kombináció pakolható össze, soha nem lehet azt érezni, hogy bármelyik is kicsit csiszolatlan lenne. Sőt, talán a Rogue Legacy legnagyobb érdeme pont az, hogy a nagysága és mélysége ellenére már-már kínosan csiszolt élményt kapunk. Véletlenszerűek a szobák, de sosincs olyan érzésünk, hogy logikátlan lenne, az ellenfelek nehézsége és támadásai jól be vannak kalibrálva, egy komolyabb hőssel és hasonlóan komoly tapasztalatokkal jól érezhető az erőfölény egészen addig a pontig, míg hasonló szintű szörnyekbe nem ütközünk. Az egyedüli ami néha picit zavart az az irányítás, egészen pontosan a "lefelé csapás" viszonylagos pontatlansága: irányítót használva kicsit túlságosan pontosan kell eltalálni a lefelé irányt hozzá, egyébként egy normál támadást kapunk. Megszokás kérdése a dolog, ráadásul D-padot használva részint elkerülhető, de azért erre érdemes felkészülni. Ahogy arra is, hogy bár egy-egy kör nem tart perceknél tovább, de éppen ezért magával hozza azt, amit sokunk csak a "Civilization-effektusként" ismer. Minden pici fejlesztéssel érezzük, hogy legközelebb több esélyünk lehet a túlélésre, éppen ezért mindig bennünk lesz az a "csak még egy kört" életérzés. Az, amelyik miatt egy gyors, ötperces játékot olyan másfél óra múlva hagyunk abba.

Ragozzam még? Szerintem felesleges. Lassan megszokottá válik, hogy nyár környékén mindig berobban egy indie-sweetheart, ahol a kitűnő ötlet nagyszerű megvalósítással párosul. És bár messze még a szeptember, abban biztos vagyok, hogy idén nyáron a Rogue Legacy igen jó eséllyel pályázik erre a címre. Egy kitűnő akciójáték, egy letehetetlen szerepjáték és egy "rogue-lite" elképesztő keveréke - egyszerűen lehetetlen nem imádni.

@youtube

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

23 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9