Wakka-wakka-wakka - nem, ez nem a bájos Shakira korai dalolászása, hanem egy legendás, ikonikus karakter prüntyögése a videójátékok hőskorából. Pac-Man - vagy eredeti nevén Puck Man - a legendás tervező, Toru Iwatani agyszüleménye, amely az évtizedek során a világ popkultúrális, kereskedelmi és szórakoztatóipari felhozatalának elhagyhatatlan szereplőjévé válva, minden idők egyik legkiválóbb videójáték-kreációjává avanzsált.
A széria tagjaiból az 1980-as megjelenése óta világszerte összesítve több, mint 45 millió példány került értékesítésre, számtalan világrekordot állítottak fel vele és megszámlálhatatlanul sok esemény köthető hozzá, kezdve az olimpiai köszöntőkön át a filmekig és zenei feldolgozásokig. Nem csoda, hogy a Namco koronaékszereként hirdeti a szerethető kis figurát (és barátait, a szellemeket, hiszen valójában ők a sztárok), így a korábbi generációk után egy perfekt csomagban most is leszállítja a kurrens platformokra a széria szinte 100%-os gyűjteményét a Pac-Man Museum márkanév alatt. A jelenlegi felhozatal a korábbi PS3/Xbox 360 éra után számtalan régi-új címet is belekever a résztvevők népes táborába, így összesen tizennégy-féle Pac-Man játékkal gazdagodik az, aki benevez a digitális gyűjteményre.

A játék alapvetően egy 3D játékterem köré csoportosul, ahol magával Pac-Mannel lehet a különböző játékgépek, konzolok között mozogni - ez maga a game dashboard, ezen belül gyakorlatilag a különböző platformok tökéletesen emulált játékaival lehet játszogatni. Természetesen mindegyik saját menürendszerrel, gameplay tutorialokkal, később beváltható speciális kihíváscsomagokkal és apró történelmi áttekintővel rendelkezik. Kezdetben 500 kredittel indul a számláló, de nincs semmiféle mikrotranzakció, további coinokat a játékokkal történő időtöltés, vagy opcionális feladatok teljesítése során szerezhetünk magunknak.

Az érmék a játékok (és a megnyitásra váró címek) mellett arra is felhasználhatók, hogy kicicomázzuk vele a rendelkezésre álló teret: a háttérképoektől kezdve a zenei trackeket játszó wurlitzerre, növényekre, figurákra, berendezési tárgyakra és egyéb jópofa dekorációkra is elverhetjük a rendelkezésre álló keretet, sőt! Ezek közül néhányat interaktívan bevonhatunk a játékokba is: a Jukebox segítségével ugyebár a felhozatal játékaiból lehet trackeket hallgatni, de ezeket akár mint háttérzene is magunkkal vihetjünk a kiválasztott címhez, aláfestésnek.

A kompiláció felhozatala tökéletesen elegendő a Pac-életérzéshez: óvatosan válogatott csúcsszuper alkotások sora, amelyekben olyan endorfin-felszabadító összetevők is megtalálhatóak, mint a legendás első epizód, a korai formulát összekuszáló Pac & Pal 1983-ból, vagy a ‘84-es árkád platformer Pac Land, vagy az Xbox 360-on anno legendásan nagyot futó időlimites és vibráló színekkel pompázó Pac-Man Championship Edition. Ugyan nem mindegyik mutat friss, üde külsőben a mai elvárásokhoz képest, de ezt ellensúlyozandó, a Namconál gondoltak az újabb generációra is és felpakolták a polcra az eredetileg iOS-en debütált, később mindenre átkúszó Pac-Man 256-ot is, amelyben akár 4 fős kooperatív mókázásra is lehetőség van. Ez utóbbi verzió különösen érdekes, ugyanis az eredeti epizód lvl256 glitch-jére építő gyilkos-képernyős endless runnerjeként köszön vissza, dermesztően nagy addikció-faktorral.

A múzeumot egyébként az Unity hajtja, ennek megfelelően a sajátosságai itt is megfigyelhetőek: egy-egy kisebb reccenés, frame-rate drop és v-sync problémák is akadnak benne, de a játékok maguk szerencsére tökéletesen futnak - némelyikük ráadásul nem is emulátor frontendbe van ágyazva, hanem az eredeti forráskódból került újrafordításra, így még szinte autentikusnak is tekinthető, szoftveres szempontból. A gyűjteményben variálhatunk a grafikai beállításokon is, de ezt annyira nem erőltetném: a CRT filtereket valahogy nem igazán sikerült eltalálni, így a legjobb talán ezek mellőzése - persze ez egy szubjektív gondolat, érdemes azért végigkattintgatni őket. Játékok tekintetében elfért volna még néhány, különösen a DX, vagy a Ms.Pac-Man epizódok, de utóbbi például egészen érdekes módon a karakter jogi hercehurcái miatt nem került végül fel a korongra - szomorú, hogy még egy ilyen ikon esetében is, mint Pac-Man, az emberi korlátoltság, vagy kapzsiság az akadályozó tényező, de ezzel nem lehet mit tenni (emiatt a játékokban felbukkanó Ms. Pac-Man pl. Pac-Mom néven szerepel). Érdekesség még, hogy a Pac-in-Time, a Pac 'n Roll és a Pac-Motos az eredeti változaton kívül még sehol sem szerepelt hivatalosan gyűjteményben, sem újrakiadásban.
Na de miért is jó mindez? Mert ha csak néhány perces kikapcsolódásra vágysz, vagy a gyerkőcnek szeretnéd ismételten megmutatni, hogy régen mindenjobbvót’ fijam’/lányom, arra tökéletesen megfelel. A legtöbben legyintenének rá, hogy ez is csak egy újabb retro lehúzás, de nem is tévedhetnének ennél nagyobbat: a Pac-Man Museum ugyanis egy mikrotranzakció, dlc- és FPS-mentes vegytiszta retro élmény a mai 30-40-es korosztály számára abból a korszakból, amelyben még lehetett pár percben is mérni a nagyszerűséget.
Platform: PC, PS4, PS5, One (X) (tesztelt), Series S/X, Xbox Cloud, Xbox Gamepass, Switch | Kiadó: Namco | Fejlesztő: Namco | Megjelenés: 2022. május 27. | Ár: ~6000 Ft