[Teszt] MSI GF66 gamer notebook - Katana a karmaink közt

MSI GF66 gamer notebook - Katana a karmaink közt

mcmackoGéczy Attila2022.06.27. 15:41

A PC piac alaposan felfordult az elmúlt évtizedben. Mára simán elfogadható teljesítményt lehet kicsiholni hordozható laptopokból, a gaming notik így saját jogon is szárnyalnak, és a Steam Deck is befutott idő közben, ami a platform hordozhatóságát tovább fokozza. A szerkesztőségünkben járt egy MSI Katana GF66 gaming notebook, amivel eltölthettünk egy bő hetet. Nem szokványos laptopbemutató következik - méretes összehasonlító táblázat-hegyeket ne is keressetek (még ha ilyen is lesz a cikkünkben), hanem általánosságban tekintjük át, hogy milyen is a PC-játékos élet 2022 nyarán, egy ilyen MSI gaming notebook társaságában.

A pontos modellmegjelölés szerint a tesztelt vas az MSI Katana GF66 12UD keresztséget kapta, amely az adott konfigurációban egy combos Intel Core i7-12700H processzorral lett felszerelve. Az Alder Lake alapú CPU veszedelmes jószág (4,7 GHz-ig tud felpörögni és Xe grafikus magot is tartalmaz), ráadásul a 12. generációs Intel architektúrának köszönhetően rengeteg okossággal van felszerelve, ami a multi- és a szimpla szálas teljesítményt is fokozza. Ez nem az ultrabookok finomkodó akkukímélője, a 45 W teljesítményéhez valóban bika számítási képesség társul.

A Katana ezen felül 16 Giga DDR4 RAM-ot, és egy 141 PPI-s, 1080p-s IPS képernyőt kap, aminek a fő tulajdonsága, hogy 144Hz-en képes frissíteni a vizuált. Nagyon fontos a monitor sebes paramétertere a további értékelések szempontjából - a képernyőhöz pedig egy Geforce RTX 3050 laptop GPU lett párosíva, ami bizonyos szempontból csúcs dolgokra képes, más szempontok alapján viszont nem ő a falkavezér.

KATANA A KÉZBEN

De ne menjünk ennyire előre - lássuk, hogy milyen a gép esztétikai megjelenése! A Katana köré szőtt vizualitást Tsuyoshi Nagano illusztrátor készítette (ezt láthatjátok is a fenti reklámképen és a gép gyári desktopján is). A Katana GF66 már az előző generációban is egyfajta belépő szintet képviselt a küllemével a gamer világban, amivel sok negatívat azért nem mondunk, mert a masina letisztult és hoz egy bizonyos minőségi szintet. A Katana simán elmegy egy gaming parti kellős közepén, de mivel semmi tiritarka, színpompás diszkólámpa nincs rátervezve, egy üzleti tárgyaláson is simán előkapható mindenféle megrökönyödés nélkül. A hordozásra azért vigyázzunk, a burkolat kicsit hajlékony, de ebben az árkategóriában nem vártam trükkös ötvözetházat. Magassága sem a soványka vonalat képviseli, és a kicsit több mint két kilós súlya is mutatja, hogy itt nem a formatényező minimalizálására ment el a design mérnökök fizetése. De a Katanát nem is mondjuk az XPS-ek mellé tesszük, hanem egy másik, játékosabb halmazba.

Ami a "kemény" hardver szempontjából nagyon tetszetős, hogy a billentyűzet kellemesen pattogós membránt kapott, amivel (angol leosztásban) jól lehet gépelni, van némi feedback érzés minden egyes lenyomás után. A tapogató is rendben van, de semmi különös élményt nem tartogat. A tapipad körüli rész és a csuklótámasz a legintenzívebb akció közben is hűs marad, köszönhetően annak a design szemléletnek, ami a gép farába helyezi a hőelvezető bordákat és kifúvó légcsatornákat. A hátsó részre viszont nem jutott egy csati se. Ez számomra elég nagy gond, még akkor is, ha tudom, hogy ez sok modellnél így van manapság. Az oldalsó 3 db USB és az egy USB-C (na meg a fejhallgató, Ethernet és HDMI2.0b) kötelező körein felül más nincs a kávákon. Megmondom őszintén, szerintem íróasztalon, egy nagy teljesítményű gamer géphez magasított dokkoló dukál a szellőzéshez. Meg úgy általában egy USB-C elosztó a portok szaporításához mindig javasolt, azt meg necces az egér oldali irányból, onnan is a szélső káva közepéről bedugni, legalábbis az én munka- és játékkörnyezetemben. Viszont az tényleg jó a hátsó véget elfoglaló, úgynevezett Cooler Boost 5 nevezetű megoldásban, hogy a kezem ügyébe kerülő felületek és a billentyűzet maga sem melegszik úgy, mint sok más gaming notinál - pláne ezekben a nyári hónapokban.

ÉLESLÁTÁS

A képernyő minőségére sem lehet panasz, az 1080p egy tökéletes kompromisszum ilyen GPU mellé. Annyi biztos, hogy nem ezzel a display-jel fogod a fotós szakmád beindítani, és a feketék is kissé világosak, de összességében az árkategóriához méltó szintet hozza a kijelző.

Az 144 Hz-es képernyőfrissítés viszont nagy durranás, még ha kicsit nagyképűségnek érzi az ember (erre utaltam a cikk elején). Oké, hogy egy CS:GO simán 200 FPS felett fut, minden extra grafikai elemet bekapcsolva, de az e-sport sztenderdeken túli, frissebb játékokból ez a szint neccesen facsarható ki. Csak egy példa. A Forza Horizon 5-öt elindítva sehogy az ég egy adta világon nem tudtam 144 FPS-t kihajtani, mert a gép valahol (feltételezhetően GPU és CPU oldalon közösen) falakba ütközött, 120 FPS környékén tetőzött, a látvány ekkor pedig már nagyon alatta volt minden elvárásnak.

Persze a 144 Hz, ahol megy, ott precíz és vajpuhaságú mozgást pakol ki a szemünk elé - ilyet én még nem is nagyon láttam laptopon (még úgy sem, hogy tudom, nem ritka már manapság az ilyesmi). De hangsúlyozom még egyszer, ez leginkább a klasszikus, technikailag ma már nem túl előremutató kompetitív címeknél fog előnyt jelenteni.

ÁLTALÁNOS GAMING TELJESÍTMÉNY

És akkor beszéljünk kicsit a játékok szélesebb körű teljesítményéről is. A vásárló szerencséjére és a chipek okos megválasztásának köszönhetően az 1080p-s, magas szintekre beállított grafikájú játékokkal a legvadabb helyzetekben is tartható a 1080p30 vagy a 1080p60, helyzettől és játéktól függően.

A fentebb is említett Forza Horizon 5-tel simán tudtam a Series X szintje körüli grafikai beállításokon 60+ FPS-t elérni, ami azért már valami. A hetekben tesztelt The Quarry is egy furcsa jószág, ugyanis elég karcos gépigénye van. Az Alienware notimon (2060 RTX, i7-8750H) szeret dici-döcögni, olykor eldobálni frameket. Az új Katana simán vitte a játékot, mindent maxra téve, közel fix 30 FPS mutatóval, mindenféle akadozás nélkül.

God of War pécén? Simán megy, 1080p60 értékek mentén, jócskán a PS4 minőségi mutatói felett. Death Stranding? Itt ha bevetem a DLSS-t, akár 100 FPS fölé is megy a mutató, erősebb opciók mellett is. A Katana kineveti a Vaják kalandjait, és simán hozza a Witcher 3-ban is a 60 FPS értékre szinkronizált látványt, mindent csutkára tekerve. Röviden: ez a gép a 1080p30/60 igényeket a jelenlegi játékoknál simán fogja hozni, ha máshogy nem, minimális kompromisszumokkal, vagy DLSS opció aktiválásával, moderált ray-tracing lehetőségek mellett is. Tehát ha nem egy 4K OLED mellé vásárolod a gépet, akkor a Katana GF66 egy stabil társad lesz, valószínű jó pár évig.

A 3D Mark GPU-nyúzójába is bedobtuk a Katanát. A fentebb vázolt Alienware géppel a Time Spy 5269 pontot ért el, a Katana pedig 5707-et - ennyit jelent néhány eltelt év, meg pár CPU és GPU generáció fejlődés, még akkor is, ha papíron a 2060-as GPU-nak többet kéne nyújtania, mint a 3050-nek.

TOVÁBBI RÉSZLETEK

Mire lehet még jó egy ilyen gép? A (kezdő vagy középhaladó) mérnöki szakmában sokszor adnak egérutat a gaming laptopok. Egyrészt jóval olcsóbbak, mint a bivaly munkaállomások, másrészről pedig a teljesítményükkel ezen a területen sem lehet panasz. Kutatóként, vagy aktív CAD mérnökként sem lehet rossz választás a Katana - a kétéves gariidejében valószínű jól ki fog szolgálni munkaállomásként is. Hosszabb távú megbízhatóságról viszont sajnos nem tudunk ezen a ponton mit mondani. Az árban ott a kompromisszum, hogy ezeket a gépeket azért nem tíz évig tartó kutatómunkára vagy terepi tervezőmunkára találták ki.

Lássuk az apraját. A már szokásos Hi-Res Audio-s jelfeldogozás mellé érkezik a Nahimic szoftver, ami játék közben talán fokozza a térérzetet, de kicsit hupákolóssá teszi a hangképet, ráadásul a zenehallgatási karakterét is túlgondolja. A gépre telepítve ott tanyázik az MSI Center, ami segít a gép menedzselésében (például a túlhatjás és a frissítések szempontjából). Itt valamilyen mesterséges intelligenciát is emleget a gyártó, ami a használatunk alapján optimalizálja a vasat, de ezt a funkciót ilyen rövid idő alatt nem volt lehetőségünk érdemben kipróbálni.

A masinához tartozó 53,5 Wh-s lipo aksival nem lehet túl nagyot álmodni, már ami az akkuidőt illeti, és ez így is van a gyakorlatban is. Ha mindent maxon pörgetünk (azaz kihasználjuk a gépben lévő lehetőségeket), akkor a Katanát mindenképp fel kell tenni hálózati etetőre. Amúgy visszafogott fogyasztással 3-4 óra irodaidőt bizton eltölthetünk egy kis Office munka mellett.

Az MSI Katana GF66 abszolút meglepett, mivel inkább a középkategóriából érkezik és a sorozat 400-500 ezer Forint körüli árazása alapján a masinát valóban az ár-érték arányban balanszolt polcokról lehet a kosárba pakolni. Ehhez képest a teljesítménye meggyőző, megadott korlátai között korrekt dolgokra képes, és pl. a 144 Hz-es képfrissítésével azért tud felfelé villantani is.

Akárcsak egy hüvelyéből előhúzott, pontos támadásokra kovácsolt Katana.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

22 órája
11

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

1 napja
5

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

1 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

1 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

2 napja
3

Heti megjelenések

2 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

3 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

4 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

4 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

5 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

5 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

6 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

7 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

7 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

7 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

8 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

8 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

8 napja
3

Heti megjelenések

9 napja
10

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

2025.04.20.
19