A minap az Xbox Wire blogja mutatta be részletesebben az Xbox platform szénkibocsátás-tudatosságának következő állomását, amely az Insider programban részt vevők számára már a legutóbbi frissítéssel elérhetővé vált. Karbonkibocsátás? Karbontudatosság? Zöld ötlettár, vagy zöldre mosott marketing? Körbejárjuk az Xbox legutóbbi update-bejelentése körüli kérdéseket!
Ha az Xbox konzol rá van kötve a konnektorra, csatlakozik az internethez, és rendelkezésre állnak a regionális szén-dioxid kibocsátási adatok, az Xbox az éjszakai karbantartási ablakban meghatározott időpontokra ütemezi a frissítéseit, ami alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást eredményezhet. Miért? Mert a villamosenergia nagyobb arányban származhat ilyenkor az elektromos hálózat alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású forrásaiból. (Ezt a Windows-nál is elsüttötte már a Microsoft).
A lépés csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget és a CO2-kibocsátást - állítja a vállalat. A lehetőséget az Insiderek már tesztelhetik a "Shutdown (power off)" módot beállítva. Így a gép 0.5 W környéki fogyasztásra áll be kikapcsolt állapotban.

Eszerint a konzol kikapcsolt állapotban kevesebbet fogyaszt, úgy, hogy közben a háttér frissítéseket-letöltéseket képes továbbra is kezelni, a megadott órákban. A távoli ébresztéstől azonban elbúcsúzhatunk. Kérdés persze, hogy a világ hálózatának hány százalékáról lehet karbon-tudatos információkat összeszedni valós időben.
A programban a sajtóközlemény egy további dolgot emelt ki: az Aktív órák fogalomrendszerét az Alvó mód használata mellett. Azok, akik továbbra is az Alvó módot választják a kikapcsoláshoz, megadhatják a konzol "aktív óráit". Az Xbox ebben az időszakban gyorsabban bekapcsol, illetve távoli felébresztésre is van lehetőség az aktív időszakban. A régi Xbox One gépeken ezt meg kell adnunk manuálisan, a Series gépek azonban megtanulják ezeket az aktív időszakokat a felhasználói szokások mentén.
Jó hír, hogy idővel az Xbox One konzolok is elérik majd ezeket az energiagazdálkodási lehetőségeket, köztük a teljes leállítás (energiatakarékos) módot. A funkció tesztelése jelenleg is zajlik, az Xbox One játékosok visszajelzését külön várja a cég.
A Microsoft szerint így a konzol az "Alvó módhoz" képest hússzor kevesebb energiát igényel. Ez komoly számnak tűnhet bármilyen mérnöki számítást is vegyünk figyelembe.
A sajtóközlemény azt is írja, hogy a Microsoft 2030-ra szeretné elérni a karbon-negatív, vízpozitív és hulladékmentes szintet, ezért az Xbox üzletág a termékek tervezési, építési és felhasználási folyamatait is igyekszik újragondolni, a játékosoknak szánt, energiatakarékos működési üzemmódokkal együtt.
FONTOS EZ?
Igen, az. Ez az első alkalom, ahol egy konzol gyártó megpróbál figyelmet szentelni annak, ami a világunk jövője szempontjából nagyon nem mellékes szempont: az energiatudatosságra.
Azt is érdemes látni, hogy itt a fejlesztések mögött ötletes megoldások sorakoznak fel, nem ám csak arról van szó, mint ahogy nyáron beszélték, hogy a frissítések a bootidőkkel, meg hasonló másodpercekkel variálnak. Itt tényleg számít, hogy égetsz-e folyamatosan egy 15W-os izzót, vagy csak 0.5 W-on áll készenlétben a konzolgéped.

Emellett az ember életében nem csak minden egyes fillér számít, hanem mi is egyetértünk abban, józan paraszti ésszel, hogy ha csak pár Wattal kevesebb a fogyasztásunk, az éves, vagy több éves szinten, esetleg velünk párhuzamosan több százezer, vagy több millió berendezést tekintve igenis tud szignifikáns jelentőségű lenni. Világszinten. De akár a környezetünket tekintve is.
Ha összefoglaljuk fejben a fenti információkat, akkor egy úttörő irányzat kibontakozását láthatjuk magunk mögött, ami a Game Pass után egy újabb "Elsők voltunk"-plecsnit hozhat a Microsoftnak. Pláne egy olyan környezetben, ahol évtizedes kérdés a konzolgépek gyártási és üzemeltetési körülménye, ugye Kiotó?
VAGY CSUPÁN FONTOSKODÁS AZ EGÉSZ?
Valahol az is. A marketing imádja mostanában a "greenwashing", azaz a zöldre mosott kommunikációt, persze nem a pejoratív megközelítés oldaláról. A tusfürdő mikroműanyag-mentes, az elvivős kajatároló már nem polisztirol, [persze attól még a papír alatt ott a műanyag is, amitől szegény teki ugyanúgy elpatkol.
A fenti törekvések bár előremutatóak, de lehet melléjük gyönyörű infografikákat, zöld leveles logókat meg hasonlókat tervezni. És a cég portfóliójában megjelenik a karbon-tudatosság, mint világmegváltó fogalom. A zöldre festés mellett pedig egy Series X (és persze a konkurencia gépei is) simán nagyot zabál menet közben, a mellé rakott tévét és házimozirendszert nem is számolva.

Az igazi változások eléréséhez tehát érdemes lesz a következő generációs, vagy a köz-generációs frissítésnél tovább optimalizálni a konzol fogyasztás/számítási teljesítmény igényeit is.
Lássuk továbbá, hogy nem elég az, hogy egy konzolgép nyolc év alatt egy tonna szénemisszióért lehet felelős, de mondjuk a felhő alapú játék, vagy a Game Pass szolgáltatások komoly szerverkapacitásokat igényelnek, és mondanunk sem kell, hogy egy Xbox One konzolon futó Cloud session mekkora többlet fogyasztással is tud járni. A Polygon és korábban a BBC is foglalkozott a dologgal. Utóbbiak cikkében például külön kiemelték, hogy a Cloud játék alapvetően 17%-al több energiát igényel, mint a helyi lokális fogyasztás (ami eleve 100+ Watt nagyságrendbe esik). Ha valaki tudományos mélységekbe szeretne leásni, érdemes elolvasni Marsden és tsai. cikkét is a témában.
Az Xbox közlemények elültetett fákkal és egyebekkel is példálóznak. Ezek egyelőre csak statisztikai varázslatok - tessék erdőt ültetni, és figyelni rájuk. A környezettudatosság nem csak a fák számában, de egy erdő ökoszisztémájában mérendők.
EGY NAGY LEVEGŐ... NAGY, TISZTA LEVEGŐ!
Badarság lenne a Microsoftra kenni a zöldesdi hátulütőit (hiszen épp ők kezdtek valami logikus átszerveződésbe), és érdemes látni, hogy esetleg ezekben az irányokban a többi cégnek is igazán fontos lesz a jövőben lépéseket tenni. Például a működés tiszta, zöld energiákra való állításával, az áramigény csökkentésével, a gyártás, a szervergéppark (és az otthoni eszközök) fogyasztásának további optimalizálásával.
Mit javasol az Xbox brand azoknak, akik nem részesei az Insider programnak? Azt, hogy maguk is mélyüljenek el a jelenlegi lehetőségekben, tehát nézzék át a menüben, hogy milyen lehetőségek vannak, és bátorítanak mindenkit a tudatosabb működésre és működtetésre.
Azok, akik nem tagjai az Insider programnak, de már a frissítés előtt szeretnék átállítani konzoljaikat, megtalálják ezeket az opciókat a Beállítások > Általános > Energiagazdálkodási lehetőségek menüponton belül. Ez segít energiát megtakarítani, és lehetővé tenni a környezettudatos frissítéseket Xbox konzolon.Innentől már csak az a kérdés, hogy mi személyesen mit tartunk szignifikáns megtakarításnak és mit tartunk saját és a környezetünk szempontjából fontos és jelentős tudatos viselkedésnek. Valami azonban elindult. Ha nem is akarunk "fát ültetni", azért tegyük csak meg a magunk részéről felelős lépéseket, és nézzünk rá a fenti frissítésre, amint lehet.
További olvasnivaló: KATT!
Képek forrása: Xbox.com (Xbox Wire), Grist.org
További cikkeink a témában: