Ülök a nappaliban, az óra éjfél környékén jár. Fáradtan, de kellemesen markolászom a kontrollert és szépen, folyamatosan haladok az Epic Mickey-vel. Lazán és könnyedén veszem egyik platformot a másik után. Érzem, hogy a készítők merre rejtenek el titkos utakat, és jól szórakozok az amúgy nyomasztó, önmagából kifordult Disney világ furaságán. Az Epic Mickey-t 2010-ben, Wii platformon, CRT televízión teszteltem, és most jöttem rá, hogy nem sokra emlékeztem a játékból. Viszont az tisztán megvan, hogy a fentiekhez hasonló élményeket kaptam már akkor is tőle. Később persze foltszerű álmok felderengtek, a Hub-város, vagy Clarabell és a többi jószág karaktere felnyitott pár memóriarekeszt. Az Epic Mickey nem csak 2010-ben állt össze előttem egy kerek egésszé, de majdnem tizenöt évvel később, most is képes volt adni valamit.
Tudjátok, most jön a tesztnek az a része, hogy "ha érdekel, a maga korában milyen is volt az Epic Mickey, akkor olvassátok el a korábbi írásomat róla", de megmondom őszintén, én magam sem tettem így most. Nem akartam befolyásolni magam egy olyan lenyomattal, amely lehet befolyásolná a mai énem tapasztalatait. Az Epic Mickey Rebrushed-nak tehát nekifutottam megint, üres lappal. Lássuk milyen alapokról indulunk.
Warren Spectorék játéka egy alapvetően a PlayStation 2-korszakra emlékeztető platformer, amelynek volt egy nagy újítása - hígítóval és festékkel lehetett pusztítani vagy rombolni a sok-sok évvel ezelőtti Disney mesékből táplálkozó díszletek cirkalmas szövevényét. A hígítóval lehúzott fal mögött rejtekjárat nyílhat. A visszafestett oszlop tetején pedig kincset lelhetünk, vagy a továbbjutás kulcsát.
A festék/hígító párosa a konstruktív/destruktív hozzállást tükrözi, amelynek a sztoriban is lesz szerepe. Bizonyos szakaszokban maradandó kárt okozhatunk egy rosszul megfontolt takarítás során, a főellenfelekkel is különbözően bánunk el a festékszórás, avagy a hígítózás mentén. Sajnos a rendszer nem mindig következetes: miért akarnál gonosz lenni egy ilyen eleve szomorú világban? Illetve miért is ne akarnánk a hígítót mindenhol kipróbálni, mikor az esetek jelentős részében jutalmaz a játék akkor, amikor a díszlet mögé akarunk nézni?!
A pályadesign sem egyenletes, de a sok-sok felmagasztalt indie 3D-platformer után mégis letisztult, eredeti és profi képet ad a fejlsztők outputja; ez a világ tényleg rétegelt, olykor komoly fejtörést okozó titkokkal vagy belengetett bónuszokkal kecsegtet. A Nightmare Before Christmastől kölcsönzött szomorú, gótikus világ egyébként távol áll a Disney mai arculatától. Sőt, az Epic Mickey kifejezetten nem kisgyerekeknek való. Ijesztő, halállal és szörnyetegekkel teli világot kapunk, amely a rombolás-építés kettősségében egyszerre cuki és egyszerre rémisztő. Cuki, amikor a 3D ugrabugra során beugrunk egy vetítőgépbe, ahol épp egy-egy kedvenc Mickey kisfilm élet fel 2D platformer formájában. Rémisztő, amikor egy teljes pacahadat kárhozatra ítélsz azzal, hogy kihígítózod alattuk a talajt, azok pedig halálfejjel szétpukkadva adják át magukat a végtelen hígítótengernek.
A fenti furcsaságok, és a játék legtöbb ízéből kikönyöklő profizmus miatt ajánlom mégis újrázásra, vagy első ismerkedésre az Epic Mickey Rebrushed-ot. Technikailag makulátlan, éles, látványos és folyamatos a kép (Xbox Series X-en legalábbis). A Wiimote célzós festészete már a második résznél kiderült, hogy csak egy gimmick - tökéletesen irányítható a játék gamepaddal is. Az animációk szuper áramvonalas megvalósítása, a licenszek méltányos, alázatos kezelése pedig meglepően művészi és korrekt. Mint ahogy a felújítás is, ami szépen egészíti ki az eredeti látványvilágot, szinte minden téren. Az Epic Mickey Rebrushed nem a korszellem terméke, és ezt most a lehető legjobb értelemben értem.
PLATFORM PC, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch| FEJLESZTŐ Junction Point Studios, Purple Lamp | KIADÓ THQ Nordic | MEGJELENÉS 2024. szeptember 24. ÁR 59 EUR