[Teszt] Capcom Fighting Collection 2

Capcom Fighting Collection 2

KennyKern Péter2025.05.14. 17:00

A Capcom Fighting Collection 2 most nyolc újabb ikonikus címet hozott el felújítva, újgenerációs konzolokra optimalizálva. Megtalálhatók benne ikonikus 2D-s verekedős játékok, háromdimenziós különlegességek, crossover címek, és kevésbé ismert kuriózumok is – mindegyik újrakevert hang- és képvilággal, online funkciókkal, extra opciókkal.

Tesztemben sorra veszem a kollekcióban található játékokat. Előzetesemben (https://www.gamer365.hu/article/capcom-fighitng-collection-2-elozetes-xbox) már leírtam a fontosabb tudnivalókat, így a mostani írásomban pár további érdekes információval/érdekességgel is szolgálok most pluszban.

Capcom vs. SNK 1 & 2 – Két világ ütközése

A Capcom vs. SNK sorozat születésének hátterében egy félreértés állt. A japán Arcadia magazin egyik száma egyszerre foglalkozott két játékkal: a The King of Fighters ’98-cal és a Street Fighter Alpha 3-mal, melyek nagyjából egy időben jelentek meg. A címlapon szereplő „KOF vs. SF” feliratot azonban sok olvasó félreértelmezte – azt hitték, hogy egy új játék érkezik, amelyben a Street Fighter és a King of Fighters karakterei csapnak össze.

A pletykák olyan gyorsan terjedtek, és olyan nagy érdeklődést váltottak ki, hogy a szóbeszéd szerint a Capcom és az SNK végül ténylegesen megállapodott egymással: 1999-re több közös verekedős játék elkészítésére adtak engedélyt, amelyek mindkét franchise karaktereit szerepeltethették.

Az SNK a SNK vs. Capcom: SVC Chaos-t (korábbi tesztem itt: https://www.gamer365.hu/article/snk-vs-capcom-svc-chaos-teszt-kritika-crossover) alkotta meg, míg a Capcom a kollekcióban szereplő a Capcom vs. SNK: Millennium Fight 2000 Pro és a Capcom vs. SNK 2: Mark of the Millennium 2001 játékokkal kényeztette a nagyérdeműt.

A játékokban Capcom és az SNK legnépszerűbb karakterei – köztük Ryu, Ken, Terry Bogard vagy Nakoruru – küzdenek egymással. Én ezt a két szériát (Street Fighter és Fatal Fury) faltam a játéktermekben és Super Nintendo-n is sokat pörögtek otthon, így együtt egy játékban egy álmom vált valóra.

Az első rész még az SNK négygombos irányítására és egyszerűbb 3v3 csapatharcokra épül, míg a második rész már kibővített, 48 harcost tartalmazó választékkal és a Capcom-féle hatgombos rendszerrel operál, mélyebb játékmenettel.

Ami számomra mindig is különlegessé tette ezeket a címeket, az a választható Groove rendszer – itt a játékos saját harcstílusát igazíthatja kedvére. Inkább a Street Fighter Alpha-féle szupercsíkot szereted, ami támadásokkal töltődik fel? Vagy a KoF ’94–’98 típusú sáv a kedvenced, amit töltögetni és védekezéssel is növelni lehet? Netán a Samurai Shodown stílusú, haragból építkező mérő vonz, ahol a sebzés erőt ad? A Groove-rendszer ezek mindegyikét kínálja – ami hatalmas taktikai mélységet jelent.

Az előzeteseben már ámultam az emuláción, így most csak ismételni tudom magamat: A gyűjtemény új kiadása végre azt az élményt hozza, amire mindig is vágytam. A grafikai szűrők, a kifogástalan emuláció és a HD-látvány egyszerűen gyönyörű – olyan, mint CRT-n az emlékeimben. Ezek a kollekció legjobbjai, és a 2 dimenziós verekedős játékok kiemelt nagyjai.

Capcom Fighting Evolution – Kísérletező hangulat vegyes eredménnyel

A Capcom Fighting Evolution (avagy Fighting Jam) az elődökhöz képest más megközelítést választott anno: nem két kiadó karaktereit állította szembe, hanem a Capcom saját univerzumait egyesítette. A játékban szerepelnek harcosok a Street Fighter II, Alpha, III, Darkstalkers és Red Earth sorozatokból is.

Gyakran úgy kerül említésre, mint a Capcom saját válasza az SNK Playmore által készített The King of Fighters Neowave-re. Mindkét játék válogatott karaktereket hozott vissza különböző sorozatokból, ráadásul hasonló időszakban jelentek meg.

A Capcom próbálkozása visszafelé sült el. Az SNK merész univerzumokból építkezett és számos szuper karaktert emelt be, a Capcom kínálata ellenben szegényes volt. A karakterválaszték szűkössége és a 2v2 rendszer korlátozott stratégiai lehetőségei miatt a játék nem tudta megismételni a korábbi crossoverek sikerét.

A vizuális megvalósítás részletgazdag, különösen a hátterek animációi és az újrakevert sprite-ok mutatnak jól – CPS3 hardver legjavát adja. Érdekességként viszont helye van a kollekcióban – különösen a Red Earth hősei miatt, akik ritkán szerepeltek más címekben. Véleményem szerint ez a cím a Capcom 2D-s korszakának egyik gyengébb láncszeme.

Street Fighter Alpha 3 Upper – A kiforrott változat

A klasszikus Street Fighter Alpha 3 újragondolt változata, a játéktermi Upper, szintén szerepel a csomagban. Hat új karakterrel, kiegyensúlyozottabb játékmenettel és a V-ISM kombómechanika javításával jelentős fejlődést mutatott az alapverzióhoz képest.

A játékban választható ISM-rendszer továbbra is hatalmas szabadságot kínál: az A-ISM (Alpha stílus), V-ISM (Variable kombók) vagy X-ISM (egyszerűsített SF2-hangulat) lehetőségei eltérő stratégiát és tempót nyújtanak – igazi csemege a stílus iránt rajongók számára.

Sajnos a GBA-s és a PSP-s (Double Upper) extra karakterei nem kerültek be a gyűjteménybe, amit sajnáltam, de az árkádverzió így is a műfaj egyik legjobbja. A két SNK vs. Capcom mellett a kollekció gyöngyszeme.

Power Stone 1 & 2 – A 3D-s arénaharc úttörői

Capcom 1999-ben megjelent Power Stone című játéka nem csak új színt vitt a verekedős játékok világába, hanem egy teljesen új alműfajt alapozott meg: a 3D-s arénaharcot, ahol a játékosok szabadon mozoghatnak a térben, tárgyakat használhatnak, és a környezettel is aktívan kölcsönhatásba léphetnek. Komoly hatással volt a későbbi, szabad mozgású arénaalapú harci játékokra — a Super Smash Bros. alapötlete is innen van.

A játék középpontjában a névadó Power Stone-kristályok állnak. Ezeket a pályákon gyűjthetjük össze, és ha egy játékosnak sikerül hármat megszereznie, karaktere átalakul egy erőteljes, szuperképességekkel rendelkező formává. Ilyenkor látványos képernyőt betöltő támadásokat tudunk bevinni – ez is ismerős mechanika a Smash szériából.

A játék nem klasszikus értelemben vett „verekedős játék”, inkább egy interaktív, mozgásalapú küzdelem, ahol az ügyesség, a térérzékelés és a pálya ismerete legalább olyan fontos, mint a kombók vagy a reakcióidő. Az Power Stone 2 tovább bővítette az alapötletet: négyfős harcok, változó arénák, bossfightok és rengeteg új tárgy került a repertoárba. A pályák változatosabbak és dinamikusabbak lettek, és történeti elemek is megjelentek. A játék ritmusa gyors, a mechanikák egyszerűek, mégis addiktívak – ideális választás azoknak, akik valami könnyedebbre vágynak.

Plasma Sword – Fegyverek, sci-fi

A Plasma Sword, vagyis a Star Gladiator folytatása a Capcom egyik legkorábbi kísérlete volt arra, hogy a klasszikus, kétdimenziós harcok világát 3D-s térbe helyezze, mindezt egy sci-fi animevilágba ágyazva. A játék eredetileg játéktermekben jelent meg 1998-ban, majd Dreamcastre is portolták.

A játék világa egy alternatív, futurisztikus univerzumban játszódik, ahol a harcosok nem puszta ököllel, hanem egyedi plazmafegyverekkel vívják meg csatáikat. A karakterdizájn erősen anime-ihletésű, atmoszférájában fellelhetők a nyugati sci-fi (különösen a Star Wars) hatásai, ötvözve japán mangás elemekkel.

A látvány a maga idejében lenyűgöző volt, de ma már kissé megkopott. A harcrendszer is egyszerűbb, mint a korszak nagyágyúié, ennek ellenére sajátos hangulata és karakteres stílusa miatt egy próbát megér. Nekem nincsenek hozzá nosztalgikus emlékeim, így lehet ezért sem tudtam befogadni már.

Project Justice – Dráma és akció egy japán iskolában

A Project Justice (Japánban Moero! Justice Gakuen) a Rival Schools folytatása, és egyben a Capcom egyik legkülönlegesebb, máig kultikus státuszú 3D-s verekedős játéka. Az eddig Dreamcast-exkluzívként 2000-ben megjelent játék egy alternatív Japán középiskolai világában játszódik, ahol a diákok nem csak a tantermekben, hanem a küzdőtereken is bizonyítanak.

Minden karakter egy-egy iskolát képvisel, saját stílussal, személyiséggel és háttértörténettel. Az iskolák nemcsak a vizuális identitásukat határozzák meg, hanem a harcmodorukat is: például a sportiskola diákjai dobómozdulatokat, atlétikai technikákat használnak, míg a művészeti iskola tanulói extravagáns, már-már színpadias támadásokat produkálnak.

A játék háromfős csapatokra épít, karakterenként saját háttértörténettel, motivációkkal és speciális, csapatalapú támadásokkal. A választható karakterek szerethetőek és humorosak, a látvány színes, stílusos még ma is. Ajánlom mindenkinek.

A csomag rengeteg extrát tartalmaz, így van online mód (rangsorolt meccsek, baráti mérkőzések és lobbyk) rollback netcode-al. Elérhető egy gyakorló mód, input kijelzéssel, hitbox megjelenítéssel. A kezdőknek az egygombos szupermozdulatokkal és a skálázható nehézséggel, míg a rajongóknak művészeti gallériával és zenelejátszóval kedveskednek.

A Capcom Fighting Collection 2 méltó tisztelgés egy korszak előtt. Akár az árkádgépek mellett nőttél fel, akár most ismerkedsz a klasszikusokkal, ezzel a gyűjteménnyel és a benne lévő címekkel nem fogsz mellé nyúlni. A tesztkódot a CENEGA Hungary Kft. biztosította és a játékból elérhető dobozos változat is.

Capcom Fighting Collection 2 | Kiadó: CAPCOM | Fejlesztő: CAPCOM | Platformok: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One (tesztelt), Steam | Megjelenés: 2025. május 16. | Ár: 39.99 EUR / 14 990 HUF | A tesztkópiát a Cenega biztosította.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

5 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
4

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

4 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

5 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

5 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

7 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

8 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9