[Előzetes] Capcom Fighting Collection 2

Capcom Fighting Collection 2

KennyKern Péter2025.04.15. 17:00

Vannak pillanatok, amelyek örökre belénk égnek. A strand árnyékában álló árkádgép villódzó képei, az első Shoryuken sikerélménye, vagy amikor egy zsetonon múlt, hogy legyőzzük-e a főellenséget. A '90-es évek verekedős játékai sokunk számára nem csupán játékok voltak, hanem életre szóló emlékek. A Capcom most újra elhozza ezt a korszakot – méghozzá stílusosan.

2025 májusában érkezik a Capcom Fighting Collection 2, amely nyolc legendás árkádjátékot gyűjt össze egy látványosan modernizált csomagba. Klasszikus 2D-s verekedős játékok, stílusteremtő crossoverek és kultikus 3D-s bunyók kaptak helyet a kollekcióban – mindegyik teljes pompájában, HD-felbontásban, modern extrákkal felturbózva.

A válogatás legfényesebb csillagai kétségkívül a két legendás crossover, a Capcom vs. SNK: Millennium Fight 2000 Pro és a Capcom vs. SNK 2: Mark of the Millennium 2001. Ezek az ikonikus címek most először térnek vissza hivatalos formában modern platformokra, amit sok rajongó már hosszú évek óta várt. Ezekben a játékokban a Capcom (főként Street Fighter karakterekkel) és az SNK (Fatal Fury, King of Fighters, Samurai Shodown) harcosai mérik össze tudásukat- a második részben már 48 választható karakter szerepel, ami lenyűgöző szám.

Őszintén szólva, magam sem hittem volna, hogy valaha még modern tévén, tökéletes képminőséggel játszhatom őket. A GameCube-os dobozos verziót büszkén őrzöm a gyűjteményemben, ahogy a PS3-on digitálisan letöltött PS2-es változatot is. Ezek ma már kicsit megkopott élményt nyújtanak LED tévén – recés grafika, fakó színek –, de a gyűjtemény új kiadása végre azt az élményt hozza, amire mindig is vágytam. A grafikai szűrők, a kifogástalan emuláció és a HD-látvány egyszerűen gyönyörű.

A játékok eredetileg Sega NAOMI Arcade hardveren futottak, majd megjelentek Dreamcasten, GameCube-on, Xboxon és PlayStation 2-n is – az első résznek készült egy butított PlayStation-változata is. Az egyes számú epizód az SNK klasszikus négygombos irányítási sémáját követte, míg a folytatás már a Capcom-féle hatgombos rendszerre állt át. Mindkét játékban a King of Fighters-féle 3v3 csapatharcok vannak, ami szintén izgalmassá és élvezetesek. Ami számomra mindig is különlegessé tette ezeket a címeket, az a választható Groove rendszer – itt a játékos saját harcstílusát igazíthatja kedvére. Inkább a Street Fighter Alpha-féle szupercsíkot szereted, ami támadásokkal töltődik fel? Vagy a KoF ’94–’98 típusú sáv a kedvenced, amit töltögetni és védekezéssel is növelni lehet? Netán a Samurai Shodown stílusú, haragból építkező mérő vonz, ahol a sebzés erőt ad? A Groove-rendszer ezek mindegyikét kínálja – ami hatalmas taktikai mélységet jelent. Már ezért a két játékért önmagában is megéri beruházni a gyűjteményre.

A következő cím a Capcom Fighting Evolution, amely a kiadó különböző univerzumait hozza össze egyetlen játékban. A Street Fighter karakterek mellett a Darkstalkers és a ritkábban látott Red Earth hősei is helyet kaptak benne. A játék eredetileg a Capcom CPS3 hardverére készült, és vizuálisan valóban szép – részletgazdag hátterek, erős sprite-munka jellemzi. Ugyanakkor sok rajongó – és jómagam is – úgy érzzük, hogy ez a cím a Capcom 2D-s korszakának egyik gyengébb láncszeme. A karakterfelhozatal szűkös, a hangulat pedig valahogy nem találja meg azt az összhangot, amit a Capcom vs. SNK játékokban sikerült megteremteni. Az is visszalépésnek hat, hogy míg a korábbi crossoverek 3v3 csapatharcokat kínáltak, itt már csak 2v2 módon küzdhetünk, ami kevesebb stratégiai variációt jelent. Egy érdekes darab a gyűjteményben, de inkább kuriózumként, mint csúcspontként említhető.

A kollekció egyik nagy dobása a Street Fighter Alpha 3 Upper árkádverziójának újrakiadása. Számomra ez különösen örömteli, mivel eddig csak a Game Boy Advance-es verzióval tudtam játszani – ami ugyan szerethető, de jelentősen butított változat. Most végre az eredeti élményt kapjuk, kompromisszumok nélkül. Az Upper kiadás a klasszikus Alpha 3-hoz képest hat új karaktert hozott be, valamint több játékmeneti finomítást is tartalmazott. Különösen fontos újítás volt a hírhedt V-ISM végtelen kombó bug javítása. Sajnos a GBA-s és a PSP-s (Double Upper) extra karakterei nem kerültek be a gyűjteménybe, amit azért sajnáltam. Vigasztalt viszont, hogy a játékban választható ISM-rendszer továbbra is hatalmas szabadságot kínál: az A-ISM (Alpha stílus), V-ISM (Variable kombók) vagy X-ISM (egyszerűsített SF2-hangulat) lehetőségei eltérő stratégiát és tempót nyújtanak – igazi csemege a stílus iránt rajongók számára.

A Capcom Fighting Collection 2 nem csupán a 2D-s klasszikusokat ünnepli. Három, kevésbé ismert, de rendkívül izgalmas 3D-s verekedős játék is helyet kapott benne – mindegyik egyedi hangulattal, formabontó játékmenettel.

A Power Stone sorozat egy színes, teljes 3D-s arénákban zajló, szabad mozgású bunyó, ahol a harc nem csak ütésekről és rúgásokról szól – a tárgyak, fegyverek és pályaelemek is fontos szerepet játszanak. A játék központi eleme a gyűjthető "Power Stone", amely három darab begyűjtése után lehetővé teszi, hogy karakterünk szuperformába váltson, és pusztító speciális támadásokat zúdítson az ellenfélre. (Gyakorlatilag a Smash Bros alternatívája volt a Power Stone. Ott figyel a vitrinemben, kiemelt helyen. – mcmacko)

A második rész jelentős újításokat hozott: az 1v1 harcok helyett itt már 2v2 csaták zajlanak, a pályák pedig dinamikusan változnak, miközben történetmesélő elemek és bossharcok is színesítik a játékmenetet. Ez a játék olyan lendülettel és ötletességgel rendelkezik, hogy könnyű ráfüggni – még ma is frissnek hat.

A Plasma Sword (a Star Gladiator folytatása) a Capcom egyik első komolyabb próbálkozása volt a fegyveralapú, 3D-s harcok világában. Az egész játék egyfajta sci-fi, anime és Star Wars ihlette világban játszódik, ahol minden karakter egyedi plazmafegyverrel harcol. A látványvilág a maga idejében különösen kiemelkedő volt – gyors tempó, látványos effektek, és karakteres dizájn jellemezte. Ugyanakkor a játék – bár kultklasszikusnak számít a stílus rajongói körében – mára kissé megkopott. A PS1-es látványvilág elavultnak tűnhet, és a játékmenet sem öregedett túl jól. Ennek ellenére a hangulata még mindig erős, és nosztalgikus élményként így is működik.

A Project Justice a Rival Schools folytatása – egy olyan játék, amely egyedülálló módon ötvözi a japán középiskolai drámát a harcművészeti összecsapásokkal. Minden karakter egy-egy iskolát képvisel, saját stílussal, háttértörténettel és motivációval. A harcokat háromfős csapatokkal vívjuk, ahol csapatspecifikus kombók és látványos csapattámadások is helyet kaptak. A látvány színes, stílusos, a karakterek pedig szerethetőek és humorosak. A történetmód különösen kiemelkedő: karakterközpontú, meglepően érzelmes pillanatokkal, sokféle befejezéssel és újrajátszási lehetőséggel.

A Capcom Fighting Collection 2 nem csupán játékgyűjtemény, hanem egy szeretettel összeállított archívum is. Rengeteg extrával készült, így van online mód (rangsorolt meccsek, baráti mérkőzések és lobbyk) rollback netcode-al. Elérhető egy gyakorló mód, input kijelzéssel, hitbox megjelenítéssel. A kezdőknek az egygombos szupermozdulatokkal és a skálázható nehézséggel, míg a rajongóknak művészeti gallériával és zenelejátszóval kedveskednek.

Akár az árkádgépek mellett nőttél fel, akár most ismerkedsz a klasszikusokkal, ezzel a gyűjteménnyel és a benne lévő címekkel nem fogsz mellé nyúlni. Májusban visszatérünk egy részletesebb tesztel, de amit láttunk előzetesen, az több mint biztató!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

20 órája
11

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

1 napja
5

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

1 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

1 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

2 napja
3

Heti megjelenések

2 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

3 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

4 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

4 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

5 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

5 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

6 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

7 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

7 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

7 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

8 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

8 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

8 napja
3

Heti megjelenések

9 napja
10

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

2025.04.20.
19