Újabb generáció ugorhat fejest a japán alvilág brutalitását abszurd és röhejes elemekkel zseniálisan vegyítő sorozatba. Ettől jobbat bizony nem is lehet kivánni, megnéztük, mit tud a Nintendo Switch-es Yakuza Kiwami, amit a nintisek már alig bírtak kivárni. (Bocsi, ez én voltam... - mcmacko)
Dojima Sárkánya, avagy a jó öreg Kiryu Kazuma először 2006-ban rúgta ránk az ajtót – a japán közönségre már egy évvel korábban –, azóta pedig több ízben is visszatért. A folytatások, átiratok és mellékvágányok forgatagában néhol megújulva is. A Yakuza Kiwami még 2017-ben hozta el nem csak a modern közönség számára emészthetőbb, de tartalmilag is kibővített formában a széria első felvonását, ami most Nintendo Switchre is megérkezett az Amazon élőszereplős adaptációja, a Like a Dragon: Yakuza kísérőjeként.
Kamurocho a zsebünkben
Ez persze nem a sorozat első hordozható, és még csak nem is az első Nintendós debütálása, hiszen a 2010-es Kurohyō: Ryū ga Gotoku Shinshō és 2012-es folytatása bárhol, bármikor élvezhető volt PSP-n, a sorozat első két részének HD újrakiadása pedig a megboldogult Wii U-ra is ellátogatott 2013-ban – legalábbis Japánban. Mindezek ellenére jelentős mérföldkőnek számít a mostani megjelenés, hiszen azóta eltelt egy bő évtized, ráadásul most új generációk ismerkedhetnek meg a sorozattal.
A Nintendo Switch hardveres korlátai persze némi kompromisszumot követeltek még a Ryu Ga Gotoku csapatától is, ahogy azt korábban például a The Witcher 3: Wild Hunt, a Dying Light, vagy épp a Doom Eternal esetében láthattuk. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy Kamurocho utcái ugyan továbbra is nyüzsögnek a járókelőktől, alvilági figuráktól, ittasan tántorgóktól, árusoktól és más kétes alakoktól. Azonban részleteik – a környezettel együtt – jóval visszafogottabbak, sok esetben csak közvetlen közelünkbe érve élesednek ki. Ezek a hasonló átiratoknál már megszokott grafikai megoldások szerencsére nem torzítják látványosan az élményt, hordozható formában ráadásul még kevésbé feltűnőek, és a töltési idők se hosszúak.
A teljesítmény azonban már kissé felemás képet fest. A forgalmas utcákon rohangálás és az összecsapások során is érezhető néhol a képfrissítés gyengélkedése, de szerencsére ennek mértéke sem borzalmas, nem teszi élvezhetetlenné a játékot, bár azért időnként kicsit zavaró tud lenni.
10 évvel több, 10 milliárd yennel kevesebb
A Yakuza Kiwami mindezekért tartalom tekintetében bőségesen kárpótol, hiszen, ahogy azt a szériától megszokhattuk, a fordulatokkal teli fő történetszál mellett tömérdek mennyiségű mellékküldetés, szórakoztató tevékenység, gyűjthető tárgy és más egyéb vár ránk. A szerencsejátékok, játéktermi klasszikusok, billiárd, bowling és darts ráadásul csak a jéghely csúcsa, hiszen komplett karriert építhetünk fel távirányítós autókkal száguldva. Egymáshoz simuló dögös leányzókkal kő-papír-ollózhatunk, hölgyekkel ismerkedhetünk a klubokban, no meg persze mikrofont ragadva énekelhetjük ki bánatunkat. Ha mindez nem lenne elég, a Majima Anywhere mechanika részeként szemfedős barátunk a legabszurdabb helyekről és pillanatokban esik nekünk, hogy feldobja a napunkat. Az összecsapások szerencsére idővel sem fulladnak unalomba, hiszen négy különböző, fejleszthető harcstílussal oszthatjuk a pofonokat kedvünkre, a tereptárgyak többségével is odasózhatunk, a látványos és durva „kivégző mozdulatainkról” nem is beszélve.
A Yakuza Kiwami átirata remek lehetőség nem csak a sorozatnak, de a Nintendo-játékosoknak is, akik már rég bele akartak kóstolni a Ryu Ga Gotoku szériájába – vagy nem is tervezték, de ezzel a porttal beleszerettek. A platform színes, családbarát profiljához mérten mindenképp egy újabb üdítően szélsőséges színfolt a kínálatban, ami gyakran könnyed hangvétele ellenére nem riad vissza a brutális jelenetektől sem. A ’90-es évek végét és a 2000-es évek elejét érintve a játék egy kellemes nosztalgiafaktorként is szolgál, azt pedig gyakran megmosolyogtató látni, ahogy a 10 év börtön után szabadult Kiryu próbálja feldolgozni az időközben megjelent rengeteg újdonságot a világban. Ha van más kurrens platform a háztartásban, akkor azokon nyilván jobb élményt nyújthat a játék, azonban ez a verzió a kompromisszumokkal együtt is teljesen élvezhető, a hordozhatóságáról nem is beszélve, körülbelül ~7000-8000 Ft-os árfekvésével pedig szinte ajándék. Remélhetőleg ez csak a kezdet, és idővel a Yakuza/Like a Dragon további felvonásai is tiszteletüket teszik majd, nagy valószínűséggel már a Nintendo következő masináján, ami jobb táptalajt fog adni az átiratoknak.
PLATFORM Nintendo Switch | KIADÓ SEGA | FEJLESZTŐ Ryu Ga Gotoku Studio | MEGJELENÉS 2024. október 24. (Switch) ÁR kb. 8000 Ft