[Teszt] Prince of Persia: The Lost Crown

Prince of Persia: The Lost Crown

dragCsető Zsolt2024.01.11. 18:00

Kevés olyan nagy múltú franchise létezik, amely annyiszor próbált megújulni a generációk során, mint a Prince of Persia – a legtöbbször pedig sikerrel is vette a Ubisoft ezt az akadályt. Az elmúlt másfél évtizedben azonban hiába kerestük az újabb oázist a sivatagban, a 2010-es The Forgotten Sands óta ugyanis nem kaptunk nagyszabású játékot a szériában. Így aztán éppen itt volt az ideje a nagy visszatérésnek – a változatosság kedvéért ezúttal is az eddigiektől eltérő formában, miután az éppen fénykorát élő 2D-s metroidvania műfajban bukkant fel ezúttal sokak kedvenc hercege.

Ha már herceg, akkor rögtön érdemes tisztázni egy félreértést, a The Lost Crown főhőse ugyanis ezúttal nem ő (a címszerepet betöltő Prince Ghassan csupán egy mellékkarakter a sztoriban), hanem a perzsa hadsereg legendás elit egységének tagja, Sargon, a Halhatatlanok egyike, aki a korai bonyodalmakat követően egy különös helyen találja magát. Ez a közel-keleti mitológiában is felbukkanó Qáf-hegy, ahol – a széria világát ismerőknek cseppet sem váratlan módon – látványosan szokatlanul telik és működik az idő, így aztán az ellenfelek és az akadályok mellett az ismeretlennel is szembe kell néznünk kalandunk során, tucatnyi különböző helyszínt bejárva a hatalmas és szerteágazó térképen.

Az alap játékmenet különösebb meglepetést nem fog okozni senkinek: a végigjátszás előrehaladtával folyamatosan új képességekkel bővül mozgásrepertoárunk, melyekkel korábban elérhetetlen pontokra juthatunk el. A jó hír ugyanakkor az, hogy a klasszikus metroidvania-játékmenetet sikerült tökéletesen „PoP-ossá” formálni, legyen szó akár a harcról, akár a platformingról. Előbbi első blikkre nem feltétlenül tűnhet mélynek, ugyanakkor javaslom mindenkinek, hogy a központi helyszínen (The Haven) mindenképpen látogasson el Artabanhoz, a kardforgatóhoz, aki jó néhány gyakorlófeladaton keresztül bevezet minket a harcrendszer rejtelmeibe. Ezen őszintén szólva meg is lepődtem, amennyire jó és játékosbarát ugyanis az onboardingja a The Lost Crownnak, olyannyira nem hangsúlyozza ezt a lehetőséget a végigjátszás kezdetén, pedig a kombók és a lehetőségek nagy részét itt lehet igazán jól megtanulni. Aki tehát arra számít, hogy a szokásos 2D-s bökdösés, dodge-olás és parry-zés vár rá itt is, az mindenképpen meg fog lepődni, hiába van meg ugyanis a klasszikus „vívás” a játékban, a Prince of Persia akrobatikája is visszaköszön, ha kellően ügyesek vagyunk, akár 7-8 mozdulatból álló, látványos kombóláncokkal.

A felfedezés is csodálatos élmény, és nemcsak a kifogástalan irányítás, valamint a végig izgalmas, változatos pályadizájn miatt, hanem azért is, mert az egészet átjárja a Prince of Persia hangulata. Már az 1989-es eredeti is elsősorban az akadályok és csapdák legyűréséről szólt, mintsem a kardozásról, és jó látni, hogy a The Lost Crown sem mozdult el túlzó mértékben az akció irányába. Egyáltalán nem ritka, hogy negyedóránál is több idő eltelik két harc között, a logikai platforming szekvenciák pedig alaposan próbára teszik ügyességünket – mind hosszukkal, mind komplexitásukkal. Hogy milyen sokrétű lehetőségeket tartogat Sargon mozgásrepertoárja, az itt derül ki igazán, egészen eszement dolgokat kell ugyanis művelnünk idővel (és az idővel, ha-ha), melyek első gondolatra nem feltétlenül nyilvánvalóak, de amint rájövünk a továbbjutás mikéntjére, már haladunk is, mint kés a vajon – alaposan próbára teszik a fejlesztők az irányítás precizitását, de szerencsére nehéz rajta fogást találni. Szándékosan nem szeretnék konkrétumokba bocsátkozni, ezek az „a-ha!”-pillanatok ugyanis szerves részét képezik az élménynek, az egész végigjátszáson átívelő tanulási folyamat pedig kőkeményen berántja az embert. Meg persze az, hogy az újonnan tanultak birtokában visszamenjünk felfedezni a korábbi területeket – nálam napi szintűvé váltak a „most már csak el kéne menni aludni” momentumok, pedig nem kifejezetten jellemző ez rám. Ilyen az, amikor egy metroidvania hosszú és tartalmas, ugyanakkor nem válik vontatottá sem – alighanem ilyen szempontból is kifizetődő döntés, hogy a fejlesztők nem még több ellenféllel próbálták kitolni a játékidőt.

A bevezetőben is említettem már a műfaj reneszánszát, ami elsősorban az indie-knek köszönhető, ugyanakkor azt már a Metroid Dreadnél is láthattuk, hogy más élmény ezt az egészet AAA-szinten is látni. Nem feltétlenül azért, mert jobb, de különös módon épp a masszívabb produkciós büdzsé, és az ennek megfelelő látvány, valamint tálalás hoz egyfajta friss impulzust a sok kényszerűen „artsy” alkotás között. Mindezt úgy, hogy a The Lost Crown bőven tartogat kihívást is: akadnak ugyan bekapcsolható segítségek, de alapjáraton a legkevésbé sem lóg ki a sorból a nehézséget illetően. Akadnak meglepően jó új ötletei is: a limitáltan használható Memory Shardokkal például nemcsak mindenféle szimbólumot, hanem tényleges screenshotokat helyezhetünk el a térképen, ami teljesen új szintre emeli az ingame jegyzetelést. Más pontokon inkább a trendek mentén halad jó érzékkel: ilyen például az egyre divatosabb buildezés, ami itt nem extrém hangsúlyos ugyan, de a különféle (és egyre nagyobb mennyiségben használható) amulettek kombinálásával többféle megközelítéssel is harcba indulhatunk, növelve ezzel az újrajátszhatóságot is. Egyvalamire sajnos az AAA sem garancia már manapság, ez pedig a csiszoltság – a The Lost Crown sem tökéletes sajnos technikai szempontból. Kétségbeesni azonban nem kell szerencsére: elvétve találkoztam csupán egy-két buggal, és azok is inkább grafikai jellegűek voltak – game breaking vagy teljesítménybeli gondokkal nem kellett szembenéznem.

Akit esetleg az előző bekezdés és a „tripöléj” kicsit eltántorított, azt most zárásként szeretném kicsit megnyugtatni, a legjobban ugyanis pont az tetszett a The Lost Crownban, hogy egyszerre van meg benne a nagy címek áramvonalassága, illetve az indie alkotásokból áradó rajongás és ambíció. A Ubisoft Montpellier tett már le azért egyet s mást az asztalra, mégis tele van a játék kikacsintásokkal és easter eggekkel, melyek közül csak azért nem a különféle (és egyáltalán nem erőltetett!) Dark Souls-utalások lettek a kedvenceim (mi más...), mert az egyik fel-felbukkanó szereplő mindig a 2008-as Prince of Persia fő zenei témáját fütyürészi, azzal meg engem kilóra meg lehet venni... Na jó, egye fene, egy minden elemében kiváló szekvenciális akció-platformer is megteszi – a The Lost Crown ezeket a rubrikákat is gond nélkül kipipálja.

Adná magát a lezárás, hogy ha érdekel a játék, akkor töltsd le a mai napon megjelent demót, és kóstolj bele, de az a helyzet, hogy erre az ég világon semmi szükség nincs. Ha ugyanis szereted a metroidvania műfajt, akkor a Prince of Persia: The Lost Crown kötelező vétel: meseszép, szórakoztató és kreatív tisztelgés mind a franchise, mind pedig a zsáner előtt. Akkor meg már kár lenne lelőni bármit belőle a megjelenés előtt, nemde?

PLATFORM PC, PS5 (tesztelt), PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch
KIADÓ Ubisoft FEJLESZTŐ Ubisoft Montpellier
MEGJELENÉS 2024. január 18. ÁR 17 490 Ft / €49,99

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Two Falls (Nishu Takuatshina)

A videójátékok kulturális jelentőségéről meglehetősen kevés szó esik, pedig a többi művészeti ághoz hasonlóan itt is megvan ez az aspektus – még ha jóval ritkábban is kerül előtérbe.

20 órája
2

Lost Soul Aside csúszás, Borderlands 4 áttekintő – ez történt szerdán

Továbbá: Returnal, Switch rendszerfrissítés, Formula Legends, Sea of Stars, Kathy Rain 2, Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate, SHovel Knight Dig, Hypercharge: Unboxed, Moadra.

21 órája
2

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

1 napja
12

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

2 napja
6

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

2 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

2 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

3 napja
3

Heti megjelenések

3 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

4 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

5 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

5 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

6 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

6 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

7 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

8 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

8 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

8 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

9 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

9 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

9 napja
3