[Teszt] Tempest Rising

Tempest Rising

LotharFuchs Róbert2025.05.08. 22:00

„Most kell odacsapni” – hörgi eligazításunkon a kötelező katonai frázist Aleks, a Tempest dinasztia tábornagya. És igaza van: a tradicionális, bázis építő, nyersanyaggyűjtő és egységgyártó RTS-ek piacán jókora űr tátong. A Command & Conquer IP jogait birtokló Electronic Arts nem sokat kezdett a zsákmányával, a Starcraft sorozat jövője a pletykák szerint szintúgy egy nagy kérdőjel, a Warcraft esetében pedig még ennyiről sem beszélhetünk jelenleg. Márpedig ők ennek az RTS szubzsánernek a legnagyobb nevei (a Dune 2-t most hagyjuk). Azok a nevek, akik a remastereken és újrakiadásokon túl többet nem igazán tettek hozzá a műfajhoz a közelmúltban. Így hát egy relatíve névtelen, javarészt európai kollaboráció fogta magát, és megpróbálta feléleszteni a 90-es és 2000-es évek klasszikus RTS élményét. Ez a Tempest Rising.

A játék különösebben nem is rejti véka alá, hogy a Command & Conquer szellemi örököséről van szó: egy alternatív valóságban, a kubai rakétaválságot követő atomháború után két világhatalom, a nyugati GDI GDF, és a keleti Nod Tempest Dynasty küzd a rejtélyesen felbukkanó, tempest nevezetű növényért, ami minden eddig ismert energiaforrásnál ígéretesebb alapanyag. A valóságból táplálkozó háttérsztori azonban ne tévesszen meg senkit: mindkét fél hadi repertoárja erősen sci-fi ihletésű, ahogy az anno a C&C esetében is volt. Míg a GDF puszta eszközként tekint a temepestre, hadviselés terén pedig jóval konvencionálisabb, addig a Tempest Dynasty ideológiát költött köré, és ami ennél is fontosabb, szervesen beépítette azt a fegyverarzenáljába. A gyakorlatban az asszimmetria mértéke tisztességes, kellően egyedinek érződik mindkét fél, de itt-ott azért kilóg a lóláb. Például a GDF másodlagos erőforrás mechanikája, az intel rendszer egyjátékos módban nem sok vizet zavar. Egy negatívumra azonban több pozitívum jut, amiket a kampány szépen ki is bont, summázva tehát semmi szégyenkeznivalója nincs, amikor a felek egyediségéről van szó.

A két fél hadakozása a kampányban 11+11 küldetésen keresztül folyik. Amiért jár is az első piros pont, ugyanis elmondható, hogy kipipálja az összes rubrikát, és összegészében remekül sikerült. A nehézségi ív szinte hibátlan, a másodlagos objektívák kellőképp megfűszerezik a játékmenetet, amelyek teljesítését küldetések alatt, és azok között is díjazza a játékost. Vannak klasszikus, bázisépítős, ráérős missziók, ahogy egyszemélyes hadsereges, időre futó darabok is (amiket jól kimértek, és normal fokozaton nem a szívatásról szólnak). A pályadizájn odafigyelésről tanúskodik, méretre kellően nagyok, a legtöbb esetben alternatív útvonalakkal is operál. A kiemelkedő teljesítményért (értsd: másodlagos feladatok teljesítése) kapott pontokat fejlesztésekre lehet költeni, ami egy kellemes plusz, azonban kicsit bosszantó, hogy bár küldetések előtt kapunk eligazítást, első végigjátszáskor legtöbbször nem tudni előre, hogy épp melyik fejlesztést érdemes megvásárolni / aktiválni. Sok scriptelt esemény tagolja a missziókat, ami a kivitelezéstől függően jelenthet jót, vagy rosszat. Szerencsére a jelek szerint eleget tesztelték, mert idegesítő és / vagy igazságtalan kanyar élménye nem igazán maradt meg a kampányok végére (talán csak a GDF negyedik küldetése), ami elég ritka dolog a műfajban. Itt azonban érdemes megjegyeznem, hogy ez a tapasztalat normalon volt, és a négy nehézségi szint fokaival nem voltam maradéktalanul elégedett. Míg a normal (2. fokozat) a legtöbb esetben túl könnyű volt, addig a hard (3. a 4-ből) már túl nehéz. Lehet, hogy egyéni probléma, de tapasztalt (ám nem kiemelkedően jó) RTS játékosként úgy érzem, hogy reprezentatív egyed vagyok. Mindez azért probléma, mert a többség vélhetően normalon vág bele (hozzám hasonlóan), amin aztán túl gyorsan végig tud szaladni az amúgy 20+ órásra tervezett kampány duón. Az oldschool kezelőfelület nem veri nagy dobra, de küldetések között szerencsére van mód a nehézségi szint módosításra, azonban (mint említettem), a hard olykor már túl sok tud lenni a jóból, főleg első nekifutásra. És bár mentésre szinte bármikor lehetőség van, ami azért sokat elvesz a fentebb taglaltak éléből, valami érthetetlen oknál fogva nincs hotkeyhez rendelt quicksave opció. De nem lenne fair (apró) negatívummal zárni a játék gerincét adó kampány ecsetelését, szóval hadd dicsérjem meg újra: gördülékeny, szórakoztató, tartalmas, és minden aspektusában hozza a C&C életérzést.

Technikai oldalon szintén a pozitívumok dominálnak. Az Unreal Engine 5 szolid alapot biztosít, amire ügyesen építkeztek a fejlesztők. Még egy régebbi processzorral (i5 6600) sem volt zavaró framerate esés a nagyobb létszámú csatákban sem, ami nem kis szó. Igaz, felenként 200-as egységlimit van (egy egység pedig 1-től 4-ig foglalhat bármennyit), a nagy, de fojtópontokkal teletűzdelt pályák ennél többet nem is nagyon tudnának kiszolgálni. Vagyis egy egészséges középutat sikerült találniuk, amiből kihozták a maximumot. Összeomlást nem sikerült előidéznem, apróbb hibákkal is elsősorban az irányítás / útkeresés területén találkoztam csak. Játékmechanikai szempontból a már evidens elemeken túl (építkezés, begyűjtés, gyártás) említésre méltó, hogy a harcok meglehetősen gyorsak. Amiből meg következik, hogy az egységek hatékony mikromenedzsmentje kulcskérdés, és ehhez meg is ad szinte mindent a játék. Legyen szó parancsokról (bár a tolatás hiánya kissé fájó), információról, vagy hotkeyekről. Szükség is van rájuk, ugyanis azon túl, hogy kő-papír-olló elven működő gyalogosokat és járműveket jól kell pozicionálni, sokuk egyedi, aktiválható képességgel is rendelkezik. Míg egy normál fokozatú AI ellen ezek nem feltétlenül szükségesek, nagyobb kihívások leküzdésében gyakorlást és tanulást igényelnek. Amiért végsoron nagyobb sikerélmény és változatosabb játékmenet a jutalom, és ez így fair. Az egységek, buffok / debuffok, képességek felhozatala szélesebb skálán mozog, mint hivatkozási alapként már sokszor emlegetett C&C-ben, ami persze azt is jelenti, hogy több balansz gondot hordoz magában. Ez így is van, ami elsősorban a multiplayerre nyomja rá a bélyegét, de már a megjelenés óta sokat faragtak az egyensúlyon, és ez a folyamat valószínűleg sosem fog véget érni. Azt azonban hosszútávon sem érzem esélyesnek, hogy mondjuk egy Starcraft szintű e-sporttá nője ki magát, de ez nem is reális cél egy ekkora projektnél. És ha már jövőkép: nem különösebben nagy spoiler, hogy a háborúban feltűnik egy harmadik fél is, aminek kidolgozottsága azt sejteti, hogy - legrosszabb esetben is egy fizetős DLC formájában - játszható fajként köszön vissza a közeljövőben.

Sokadik, de nem elhanyagolható C&C referencia Frank Klepacki komponista neve, aki ezúttal is hozta az összetéveszthetetlen, zúzós zenei aláfestést (persze nem teljesen egyedül), ezzel lényegében középső ujjat mutatva a játék- és filmiparon már régóta uralkodó ambient zenei vonalnak. Talán apróságnak tűnik, de ez a sokadik bizonyítéka annak, hogy a Tempest Rising egy őszinte szerelmeslevél egy letűnt kor RTS titánjához. A Slipgate Ironworks (és persze némiképp a kiadó 3D Realms is) komoly kockázatot vállalt azzal, hogy hat év munkájával egy kihalófélben lévő műfajt élesztett újjá, mindezt limitált erőforrásokkal, kétes piaci igénnyel, és egy 40 eurós árcédulával, miközben épp a 80 eurós játékok hajnalán járunk. Persze idealizmus ide, nosztalgia oda, a kérdés mégiscsak az, hogy tesztalanyunk megugorja-e a klasszikus RTS-ek régóta magasan porosodó lécét. TL DR: meg.

PLATFORM PC | KIADÓ 3D Realms, Knights Peak | FEJLESZTŐ Slipgate Ironworks, 2B Games | MEGJELENÉS 2025. április 18. | ÁR 40 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

9 órája
3

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

11 órája
3

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2014-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

1 napja
7

Cyberpunk 2077: Ultimate Edition - robbantás az Ezüstkéz utcában

Azt, hogy Zeldákkal és Mario Kart-tal indítani egy új Nintendo gépet egy remek ötlet, már megállapítottuk. A nyitókínálat egyik legmeglepőbb darabja, a CDProject RED Cyberpunk 2077 portja viszont kétéltű vibropenge, lássuk mit tud az Ultimate Edition.

1 napja
11

Dedikált stream bejelentések - ez történt csütörtökön

Benne: Capcom Spotlight, PowerWash Simulator 2, Pinball FX, Little Nightmares, Assassin's Creed Shadows, Elden Ring Nightreign, Stasis.

1 napja

Donkey Kong Direct, Climate Station megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Patapon 1+2 Replay, Tsarevna, The House of the Dead 2: Remake, Motel Nightmares.

2 napja
1

Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army

“Ahova sütnek a napsugarak, ott az árnyék is megveti a lábát.” Biztos vagy benne, hogy logikusan megmagyarázható az ami előtted történik? Az ATLUS klasszikus történetében nem teljesen. Ha valamilyen bűneset van, akkor a túlvilágra is át kell pillantsunk.

3 napja
2

Xbox X AMD együttműködés, Marathon csúszás – ez történt kedden

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Dragon Ball: Sparking! Zero, Final Fantasy VII, Simon the Sorcerer Origins, Golden Tee Arcade Classics.

3 napja
45

Game Pass: mozgolódás június második felében

A SIFU fejlesztőitől érkező Rematch debütál hamarosan a szolgáltatásban. Azon kívül azonban leginkább a PC Game Pass felhasználók örülhetnek.

4 napja

Mandragora: Whispers of the Witch Tree

Mindig hatalmas öröm amikor kishazánk játékfejlesztése valami igazán érdekeset tesz le az asztalra, pláne akkor ha egy olyan stílusban próbálkoznak, amiben eddig, itthon még senki más. Lássuk, mit is tud a Mandragora, ami évek óta formálódik pár lelkes fejlesztő műhelyében.

4 napja
8

Prince of Persia életjelek, Borderlands 4 előrendelés – ez történt hétfőn

Továbbá: Crash Team Racing Nitro-Fueled, Nintendo Direct.

4 napja
73

Heti megjelenések

5 napja
5

Puyo Puyo Tetris 2S

A Puyo Puyo Tetris crossover koncepció nem ma fogant, de a SEGA úgy döntött, hogy a Nintendo Switch 2 launch-ot megtolja a PPxT második részének speciális kiadásával. Lássuk, hogy mire jutottak!

7 napja
4

Csöndes zárás - ez történt pénteken

Benne: Silent Hill f, Cronos: The New Dawn, Borderlands 4, Streum On Studio, Devil May Cry 5.

7 napja

Czicza Ádám: A Bíbor Úrnő árulása

Egy újabb magyar szerző kötetével folytatjuk a lapozgatós játékkönyveket bemutató sorozatunkat. A főhős Te vagy - lapozz hát!

7 napja
2

Régi klasszikusok visszatérése - ez történt csütörtökön

Benne: Silent Hill, Still Wakes the Deep, Metal Gear Solid Δ: Snake Eater, Edens Zero, Postal 2 Redux, Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army.

8 napja
5

The Alters

A világűr magányában számos sci-fi hős találkozott már önmagával, a The Alters azonban páratlan módon illusztrálja, hogy egy “csipetnyi” bázis menedzsment mennyi finomsággal és megtermékenyítő gondolattal tudja felturbózni az alteregós és egzisztenciális filozofálást.

8 napja
6

Mario Kart World

A Switch 2-vel egy időben slisszant át a startvonalon a Nintendo Mindent Járó Malmocskája, mi pedig felkaptuk az akapulkó ingeket és a magnót a különleges zenéhez és elhúztuk a belünket Denevérországba.

9 napja
44

PlayStation Game Catalog: júniusi érkezők

Premier címként érkezik az FBC: Firebreak, majd úgy tűnik picit nyugodtabb időszak következik a Days of Play lezártával.

9 napja
1

Jól fogy a Switch 2, leépít a Bend - ez történt szerdán

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Street Fighter 6.

9 napja
11