[HW Teszt] SteelSeries Arctis Nova 4

SteelSeries Arctis Nova 4

mcmackoGéczy Attila2023.07.28. 10:00

Lehet vitatkozni márkapreferenciákon, egy azonban biztos, a SteelSeries a jól csengő perifériagyártók közé lőtte ki magát, nem csak az e-sport, vagy a multiplayer-közegben, hanem a szóló játékosok körében is. Nálunk járt a SteelSeries Arctis Nova 4 Wireless headset, amely a középkategória egyik friss versenyzője.

A SteelSeries - a teszt előfutáraként - már a küldött sajtóanyagokkal, tesztelői kézikönyvvel (review guide) is jelzi a profi hozzáállást. A dokumentum szerint Steel-ék állították elő az első "gaming headset"-et. Ezt én nem tudom és nem is akarom visszakövetni történelmileg, az viszont biztos, hogy az Arctis Nova 4 kézbe véve tervezői önbizalmat sugároz, a használata során pedig - legyen bármennyi csillivilli körítés az eszköz körül - az alapvető funkcióival tud emlékezetes élményeket nyújtani. Lássuk a részleteket!

ELŐ A DOBOZBÓL

Megszokhattuk már, hogy manapság egy jobb perifériához minőségi doboz és rafkós csomagolás társul, de a Steelnél ezt képesek még magasabb szintre emelni. Miközben szétpakolod a dobozt, motivációs sorok, jól hangzó feliratok mellett baromira ötletesen becsomagolt fejegység kerül elő a kartonbelsőből. Kézbe véve az eszközt nem érzünk feleslegesen recsegő illesztéseket, vagy olcsó textúrákat a műanyagon. Minden tip-top, minden rendezett. Ha a hifi világból érkezők számára nem is ad különlegeset a fizikai megjelenés, a gaming felől közelítők számára a konstrukció egy kulturált, letisztult érzetet kínál.

A fejpánt ruganyos szalagja egy jó megoldás a kényelmes, hosszú játékokhoz, a kagylóba visszacsúsztatható mikrofon pedig szimlán csak egy mérnöki szempontból is elegáns húzás. A memóriahab szellőzős, nem az a fülre tapadó fajta, a teljes szerkezetet pedig négy ponton lehet állítani a kényelmi igényekhez. Amúgy simán "smart-casual" ruha kompatibilis a design, nem a tipikus gamer-sztereotípiák jutnak róla az ember eszébe. De minek fecsegek ennyit a külsőről, lássuk, mi történik a meghajtók környékén.

LÉNYEG A HANG

A Nova 4 egy HiFi driver-párt tartalmaz a fejegység házában, ahol a passzív borítás és az aktív meghajtó együttesen alkotja a Nova Acoustic System-et. Hardveresen ez egy gondosan megtervezett akusztikus kagylót, szoftveresen pedig paraméteres EQ-lehetőséget és térhatású ("360° Spatial") hangképet jelent. A hangzáshoz PC-n egy Sonar nevezetű applikációt lehet előhívni a SteelSeries GG keretrendszeren belül, de erről majd később ejtünk még néhány szót. A hardveres kapcsolat egy USB-C-s donglin keresztül működik. Bedugod egy Steam Deck-be, telefonba, notebookba vagy egy Switch-be a kis eszközt, a gép azonnal felismeri és mehet az akció! Érdemes megjegyezni, hogy a frekvenciamenet 20 Hz-től 22kHz-ig terjed, ami tényleg HiFi-nek számít, bár 16 kHz felett már sokan csak az érzettel, nem pedig a definícióval tudnak bármit is kezdeni.

A gyors csatalkozási lehetőségeken felül az első élmény főleg a remek térbeliségből fakadt. FPS játékokban, vagy teret kiemelten használó programokban ez nagyon szépen kínálja magát. Most ne is arra gondoljatok, hogy hallod az előlről/hátulról érkező akciót, mert ez szerintem továbbra is csak egy közelítő modellezés, nem egy térbeli hangfalrendszert tökéletesen helyettesítő meogldás. A térérzet inkább abban mutatkozott meg, hogy mintha jobban a helyszínen éreztem volna magam. Mintha a lépéseim és a környezet zaja jobban rámtelepedett volna. És ez nem csak egy nagyobb monitor mellett adta magát, Steam Decken is olyan érzésem lett az első pillanatokban, mintha valami alternatív "motion sickness" nyomná a fejem. Tudjátok, amikor a VR mozgás-tér-hang kombója nem adja ki fejben az ülő pozíciódhoz társított fiziológiai érzeteket. Ez aztán az első furcsa pillanatok után kifejezett élményszerű mókázásba ment át, így ezen a ponton ki is jelentem, hogy ezt a hangkép-jelleget tartom a Nova 4 nagy erősségének.

És akkor a Sonar-t még csak be se kapcsoltuk, ami PC-n elérhető kiegészítés. Ebben egy úgynevezett paraméteres EQ játszóteret kapunk, ami a hangmérnöki szoftverekkel ismerkedők számára nem lesz újdonság. Ebben különböző frekvenciákat lehet harangszerű grafikus elemekkel kiemelni és elnyomni. Presetek is vannak egyes játékokhoz, amelyek például jobb lépéshang-kiemelést, vagy lövés-dinamikát ígérnek. Őszinte leszek, a Sonar EQ-mókolását én már egy kicsit a túlgondolás kategóriájába sorolom. Hiszen hiába ad a Valve külön profilt a CS:GO-hoz, ha egyszer a Valve már a saját rilízében egy általánosan jó hangképet beállított a játékhoz. Oké, minden fejes kicsit más, ezért lehet szükség kompenzációra, specifikus beállításokra. Viszont a Nova 4 eddigi tapasztalataim alapján nem egy "színezett" fejes, eléggé semleges a kép, tehát kicsit felesleges is a további hangszín-variálás. Bárhogy is gondoljon az ember az ilyesmire, én hamar lekapcsoltam a Sonar lehetőségeit, mert a szép, kiegyenlített, fantasztikus térrel bíró hangot csak elhangolta, túlzásba vitte a Sonar-presetek erőszakossága.

Zeneileg a fejhallgató a már említett semlegesség karaktere felé mutat. Nem használnám Tidal Master mellé, vagy stúdiófejhallgatónak (arra ott van a mindenes M50X-em), de az átlagtól egy picit jobb zenei teret biztosít, amivel akár több zenei fejhallgató elé is helyezheti magát. A dinamika, a sztereó kép térben való elhelyezése remek, viszont a finomságok kibontása már kicsit nehezére esik a fejhallgatónak, és ez például a magasabb hangtartományban mutatkozott meg, 22 KHz-es tető, ide vagy oda.

MIKROFON ÉS AKKUIDŐ

A beépített mikrofonról az MI-alapú zajszűrést érdemes megemlíteni, amit a Sonar szoftver is segít. Így például a billentyűzet klattyogása, vagy egy légkondi hangja kiszűrhető - egy bizonyos szintig (-25 dB), amit nem mindig sikerül hoznia a rendszernek. Ha nem is a vad gamingnél, de irodai munkánál jól jöhet ez a szűrés, révén egy-egy unalmas online meetingen sokszor felmerült már bennem, hogy vajh hányan hallják a mechanikus billentyűzetem pötyögését, miközben próbálom értelmes dolgokkal tölteni az időt.

Apróság, de mégsem apróság, hogy a gép 36 órás akkuidőt ígér, amit USB-C-n keresztül lehet vissaztölteni. Tizenöt perc töltés elvileg hat órás működést hoz, de ezeket megerősíteni nem tudom, révén mindenféle módon használtam az eszközt, húztam, dugdostam, töltöttem-merítettem - azonban nem az órát néztem, miközben a kütyüt próbáltam különböző helyzetekben használni. Az biztos, hogy a pár éves Harman/Kardon fejesemtől többet bír egy töltéssel a Nova 4.

NEM MINDEN ÁLL ÖSSZE

Sajnos a Nova 4 legnagyobb gondja az USB-C dongle szükségessége és a Bluetooth hiánya. Nekem például neccesen fér az Alienware laptopom csatlakozójába (de még a dokkolóba is) a kissé széles cucc, de egy telefont sem életbiztosítás a félig lötyögő, kiálló dongli-darabbal zsebre tenni (hacsak nem akarod tesztelni a teló USB foglalatának tartósságát...). Az építmény és a burkolat minősége sem az első pillanatokban dőlt el, hanem a hosszasabb használat és a táskába való ki-be pakolás közben. A műanyag nem szereti, ha mással kell dörgölőznie, hamar meglátszanak rajta a használat és a hevenyészett (értsd táskába lazán behajított) szállítás jelei.

A hátrányok közé továbbá felsorolnám az Xbox kompatibilitás hiányát. Lehet, hogy ehhez alap esetben más driverek, vagy a jó ég tudja mi kell - de ha valami Windows-zal képes páros táncot lejteni, ott jó lett volna megoldani az X-es kompatibliltást is a teljes multiplatform élmény jegyében. Amúgy létezik Xbox gépekhez szánt külön kiadás Nova 4 X néven, ami szintén kompatibilis minden mással, ráadásképpen zöld színű a fejpánt. Az alap Nova 4 a PC és Steam Deck mellett mobilos, Meta Quest, Mac, Nintendo Switch és PlayStation 5 kompatibilitást élvez.

HANGZUHANY

A SteelSeries termékei kapcsán felépült képbe tökéletesen illeszkedik az Arctis Nova 4, amely körülbelül 40.000 Ft-os árával nem akar high-end eszköz lenni, viszont egy kicsit szeretne villantani abból, amit a hangtechnikában hi-finek nevezünk. Szögezzük le, a BT hiánya sokak számára gondot okoz majd, mert az USB-C kapcsolat nem annyira kényelmes, mint gondolnánk. Ezen továbblépve, a korrekt körítés és a jóféle design mellett viszont engem a hang tere fogott meg leginkább, ami zenénél és játéknál is egyértelműen ad egy egyediséget a Nova 4-nek. A nagy kínálatban erre helyezném az érdeklődés hangsúlyát. És a nap végén a frankó dinamika és a remek aurális hangkép lehet többet ér majd, mint bármilyen Sonar beállítás vagy teljes mobilitás.

A SteelSeries Arctis Nova 4 elérhető ezen a linken!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

Heti megjelenések

5 órája
4

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

1 napja
10

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Light of Motiram, Star Wars Outlaws, Indiana Jones and the Great Circle.

2 napja

The Last of Us Part 2 Remastered - lássuk a PC változatot!

A sorozat második szezonja miatt nagyot pörgő The Last of Us brand most ismét felszín felett van, lássuk hát, a Nixxes/Iron Galaxy párosa mit hozott a tető alá a második rész PC portjával! Teszt!

2 napja
13

Mario Kart World ismertető és portok mindenhol - ez történt csütörtökön

Továbbá: World of Goo 2, Painkiller, Ready or Not, SPINE, Lords of the Fallen, FBC: Firebreak, Unbeatable, Covenant.

3 napja
1

Mozgásban a Cronos, Mandragora megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Ninja Gaiden: Ragebound, MOUSE: P.I. For Hire fegyverei.

4 napja
11

Szivárog az Oblivion Remastered, csúszik a Dune: Awakening – ez történt kedden

Továbbá: Dreadmoor, Baldur's Gate III, Yes, Your Grace: Snowfall, Warhammer 40,000: Space Marine II, Palia, Deck of Haunts.

5 napja
4

Capcom Fighting Collection 2

Vannak pillanatok, amelyek örökre belénk égnek. A strand árnyékában álló árkádgép villódzó képei, az első Shoryuken sikerélménye, vagy amikor egy zsetonon múlt, hogy legyőzzük-e a főellenséget. A '90-es évek verekedős játékai sokunk számára nem csupán játékok voltak, hanem életre szóló emlékek.

5 napja
1

Game Pass: mozgolódás április második felében

Clair Obscur: Expedition 33. Towerborne. Dredge. Többek között ezek a játékok várják a szolgáltatás előfizetőit.

5 napja

PS5 árnövelés, Star Wars Zero Company leleplezés – ez történt hétfőn

Továbbá: Forgive Me Father 2, Bendy and the Ink Machine, Eternal Strands, American Arcadia.

6 napja
17

South of Midnight

A South of Midnight ritka, mint a fehér holló. Vagy a délibáb, ha már ennyire mélyre érkezünk a déli kultúrában, tudjátok, ahol a nagyinak sokkal több babája van, mint az unokájának, ahol a blues gitár húrjai között ott sírnak az elfeledett legendák, és minden sarkon találunk egy nyugtalanító árnyékot.

7 napja
18

Heti megjelenések

7 napja
5

Ian Livingstone - A Hóboszorkány barlangjai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy korai darabbal, "A Hóboszorkány barlangjaival" Ian Livingstone-tól.

7 napja
7

Mafia: The Old Country megjelenés - ez történt pénteken

Továbbá: Street Fighter 6, Casual Loop, Zenless Zone Zero.

9 napja

A Triple-i Initiative-en túl - ez történt csütörtökön

Benne: The Last of Us Complete, Date Everything!, Where Winds Meet, Frostrail, FragPunk, SpeedRunners 2: King of Speed, Clair Obscur: Expedition 33, IKUMA: The Frozen Compass, Into the Fire, The Alters, Age of Empires II: Definitive Edition.

2025.04.11.
2

Új Xbox Showcase adás és apró bejelentések - ez történt szerdán

Továbbá: Disney Illusion Island Starring Mickey & Friends, Chasing Kaleidorider, Welcome to Brightville, GrimKeep.

2025.04.10.

Promise Mascot Agency - Nem azok a Pokémonok, akiket kerestek

Hetek óta játszom a Promise Mascot Agency-vel, és minden furasága ellenére már most az idei év kedvencei közé sorolom. A Kaizen Game Works mágusai ismét váratlannal rukkoltak elő, és ahogyan a Paradise Killer is egy megosztó darab volt, a mostani játékuk sem fekszik majd mindenkinek.

2025.04.09.
9

PlayStation Game Catalog: áprilisi érkezők

Hogwarts Legacy. Lost Records: Bloom & Rage – Tape 2. Blue Prince. Többek között ezekkel a címekkel bővül a PlayStation játékkatalógusa.

2025.04.09.
1

Devil Jam bejelentés, Sonic Rumble megjelenési dátum – ez történt kedden

Továbbá: Mistfall Hunter, EcoGnomix, Hades II, Many Nights a Whisper.

2025.04.09.
5

Nagyot frissül az Another Crab's Treasure, közelít a La Quimera – ez történt hétfőn

Továbbá: Space Adventure Cobra: The Awakening, Marathon, MythicOwl x PocketPair.

2025.04.08.
3