Lana természetközeli falujában önfeledten és tökéletes harmóniában telnek a mindennapok. A legnagyobb veszélyt csupán egy mogorva konyhásnéni jelenti, amíg a felvezetés keretein belül alaposan szemügyre vesszük idilli környezetünket. A békés nyugalmat azonban váratlan invázió töri meg, melynek során idegen gépezetek gyűjtik be a lakosságot, Lana pedig grandiózus és szemet gyönyörködtető utazásra indul, hogy elrabolt nővérét mindenáron felkutassa.

Hangulatos platformjátékkal mutatkozik be a Wishfully, melyben a Playdead játékaira jellemző mechanikákkal és egy cuki állatka kíséretében lendülhetünk neki a fejtörők, valamint a lopakodós és ügyességi szekvenciák kihívásainak. Előrehaladásunk valóban felidézi majd a Limbo és Inside játékmenetét (korábbról az Another World-ét), ugyanis rengeteg tologatásban, mászásban, úszásban és különböző gépek kezelésében lesz részünk, ehhez pedig egyszerű, intuitív és élvezetes irányítás társul. Időnként négylábú kísérőnket is meg kell kérnünk, hogy gombokat nyomogasson, elterelje az utunkat álló gépek és állatok figyelmét, köteleket eresszen le számunkra, vagy éppen agyilag lépjen interakcióba az élővilág egyéb elemeivel. Sok esetben viszont az ő továbbjutására is gondolnunk kell, mert a veszélyes zónából őt is ki kell hoznunk, emellett pedig összevizezni sem hajlandó magát, ilyenkor természetesen gondoskodnunk kell róla, hogy a nedves helyzeteket száraz bundával vészelje át.

A fejlesztők tehát bátran támaszkodtak az idézett elődökre, ez pedig nem csak az irányítás, hanem az atmoszféra megteremtése és a vizuális történetmesélés esetén is tetten érhető. Sötét gondolatok helyett azonban lelkünk derűsebb részét (néha egyenesen a könnycsatornákat) veszi célba a svéd csapat. A kézzel festett hátterek elragadó és élettel teli képi világot tárnak a játékos elé, az animációk és a zenei aláfestés pedig tovább fokozza a színekben és részletekben gazdag érzékszervi letámadást. Igaz, újdonságérzetünk valószínűleg nem lesz, hiszen a Világok harcától kezdve az Ori-n és a modern platformereken át a különféle animékig minden eszünkbe fog jutni. Amikor viszont megmozdul a cucc, közérzetünket már rég eluralta a hibátlanul prezentált audiovizuális élmény, a felfedezés öröme, valamint az elmaradhatatlan cukiságfaktor. Négylábú társunk például bármikor meg is simizhető, amikor ezt a körülmények lehetővé teszik.

Bár értelmezhető szavakat vagy hosszú párbeszédeket nem fogunk hallani, a minimális eszköztárral prezentált narratíva így is elég konkrét, tehát jól dekódolható, kerek történetet kapunk, ami viszont nem sok lehetőséget biztosít egyéb interpretációkra vagy továbbgondolásra, ha egyszer túljutottunk a stáblistán. A Planet of Lana ennek ellenére kifejezetten emlékezetes, mert a játékidő kellően rövid ahhoz, hogy a történet, a fordulatok és a festői tálalás intenzív érzelmi állapotot tartson fenn, a pár órás kaland során pedig a fejtörők és a lopakodás sem válnak idegesítően önismétlővé.

Ilyet még nem láttatok! Vagy mégis? Ami máshol jól működött, az itt is jól működik, innováció helyett “csupán” hibátlanul alkalmazza a legjobb "cinematic platformerek" tökéletesre csiszolt komponenseit. Csemege a szemnek, fülnek és léleknek. A Planet of Lana minimális eszközökkel adja át a maximumot.
PLATFORM PC, Xbox, Game Pass
KIADÓ Wishfully, Thunderful | FEJLESZTŐ Wishfully
MEGJELENÉS 2023. május 23. ÁR 17 EUR