A tajvani illetőségű RedCandleGames életútja enyhén szólva is kacifántosan alakult a csapat 2015-ös megalakulása óta. Első címük, a Detention, még kimondottan szép sikereket ért el mind a kritikusoknál, mind a pénztáraknál, második alkotásukkal, a Devotionnel, viszont már belefutottak egy igen csúnya pofonba, a játék ugyanis tartalmazott egy micimackós easter egget, ami miatt a kínaiak 2019-ben leszedették a programot a digitális boltok polcairól. Ez a botrány azonban szemlátomást nem szegte a fejlesztők kedvét, hiszen nemrég előrukkoltak a Nine Solsszal, ami a taoizmus tanait keveri a soulslike és metroidvania zsánerek mechanikáival, méghozzá irigylésre méltó magabiztossággal.
A stúdió legújabb alkotása egy ismerős, de mégis idegen világba kalauzol el minket, ahol az emberek törzsi közösségekben élnek középkori körülmények között, míg a hatalom a háttérben meghúzódó rejtélyes lények, az úgynevezett solok, kezében összpontosul. A kampány során mi is egy ilyen solt irányíthatunk a legendás Yi nagyúr képében, a célunk pedig az lesz, hogy először felkutassuk a régi szövetségeseinket, akik anno elárultak minket, aztán végezzünk velük. És bár tény, hogy ez az alapszituáció nem a legeredetibb, a RedCandleGames csapata azonban így is meglepően sokat ki tudott hozni belőle. A karakterek például mind kellően összetettek és szerethetőek (vagy épp utálhatóak), valamint a sztoriban is bőven van annyi lendület, hogy kitartson egészen a játék végéig.
A legnagyobb sztár ezen a téren azonban kétségkívül a háttérvilág, ami valami elképesztően egyedire sikeredett. A fejlesztők saját szavaival élve a Nine Sols egy taopunk cím, és valóban, a futurisztikus technológiák és az ősöreg keleti tanok összeolvadása mindenhol jelen van a programban, legyen szó a világ történelméről, az egyes szereplők életfelfogásáról vagy a kampány során bejárandó helyszínek kialakításáról és funkciójáról. Mindez ad egy kissé filozófikus, kissé elmerengős hangulatot a RedCandleGames alkotásának, aminek hála a Nine Sols bosszúnk beteljesedése után is sokáig megragadhat a gondolataink között.
A remek háttérvilág mellé ráadásul remek mechanikák is társulnak. Ahogy már a bevezetőben is pedzegettük, ez a játék egyfajta átmenetet képez a soulslike és a metroidvania zsánerek között, ez a mix pedig legalább olyan jól működik itt, mint ahogy a Blasphemous vagy a Salt and Sanctuary esetében tette. Ami az alapokat illeti, azok nem fognak meglepni senkit, avagy a Nine Solsban is kőkemény összecsapások és kicentizett ügyességi szakaszok várnak ránk, miközben menteni csak fix pontokon tudunk, életerőnk újratöltése erősen limitált, amikor pedig fűbe harapunk, akkor minden tapasztalatunk és aranyunk a gyilkosunkhoz kerül, akit meg kell ölnünk, ha vissza akarjuk szerezni azt, ami a miénk.
Talán már a fenti rövid összegzésből is érződik, hogy a Nine Sols nem újít túl sokat a zsánermix bejáratott formuláján, erre azonban nincs is szüksége, a fejlesztők ugyanis egy nagyon korrekt játékot húztak fel a biztos alapokra. Az ellenfeleink támadásainak visszaverésére épülő összecsapások dinamikusak és izgalmasok, a platformozás embert próbáló, de még pont nem frusztráló, a fokozatosan megnyíló pálya pedig remekül lett felépítve, és mindig tartogat valami meglepetést azoknak, akik nem restek alaposan átvizsgálni a különböző zugait.
Egyedül a térkép hagy némi kívánnivalót maga után: a fejlesztők lényegében csak elnagyolt kockákkal jelzik, hogy épp merre járunk a világban, így pedig közepesen nehéz orientálódni, vagy korábban meglátogatott, de teljesen fel nem fedezett szobák pontos pozíciójára visszaemlékezni. A helyzet azért annyira nem tragikus, avagy a Nine Sols természetesen nem lesz egy ilyen apróságtól játszhatatlan, inkább csak arról van szó, hogy ez a megoldás kicsit elnagyoltnak érződik például a Prince of Persia: The Lost Crown módszeréhez képest.
Végezetül pedig szót érdemel a játék technikai oldala is, amire abszolút nem lehet semmi panaszunk. A grafika a maga rajzfilmes módján gyönyörű, a képregényes átvezetők stílusosak, a teljesítmény pedig olyan stabil, amennyire csak lehet. Egyedül az irányítás az, ami helyenként kicsit nehézkesnek érződik (karakterünk például néha a világ minden kincséért sem ragadná meg a plafonról lógó köteleket, hiába ugrunk egyenesen rájuk), de az összképbe ez se rondít bele olyan nagyon.
Mindent összevetve a Nine Sols egy újabb nagyszerű alkotás lett a RedCandleGames csapatától, ami magabiztos kézzel vegyíti egymással a soulslike és a metroidvania zsánerek mechanikáit. Az összecsapásai kíméletlenek, de nem lehetetlenek, a pályája összetett, a története és a háttérvilága pedig kimondottan egyedi és izgalmas, főleg akkor, ha valakit érdekelnek a taoizmus alapjai. Épp ezért a Nine Sols mindenkinek nyugodt szívvel ajánlható, aki nem retten vissza a nehezebb címektől, hiszen a Devotion körüli hercehurcából felállva a RedCandleGames fejlesztőinek ismét sikerült valami maradandót letenniük arra a bizonyos asztalra.
PLATFORM PC KIADÓ REDCANDLEGAMES FEJLESZTŐ REDCANDLEGAMES MEGJELENÉS 2024. május 29. ÁR 29 EUR