[DLC] [Teszt] MechWarrior 5: Heroes of the Inner Sphere

MechWarrior 5: Heroes of the Inner Sphere

LotharFuchs Róbert2021.06.07. 10:00

Reactor. Online. Sensors. Online. Weapons. Online. All systems nominal.

A MechWarrior széria ismerői minden bizonnyal még olvasva is hallják, ahogy Bitching Betty emblematikusan monoton hangján elvégzi a BattleMech-ünk bevetés előtti rendszerellenőrzést. Nem véletlenül: a BattleTech univerzum 89 (!) óta boldogítja a videójátékosokat. Olyan örökség ez, amihez nem könnyű felnőni. Ugyanakkor a fejlesztő Piranha Games-nek sem ez az első rodeója. Debütálásként a MechWarrior Online-t tették le az asztalra, amiből hamar kisejlett: van egy jelentős rajongói bázis, ami nem a kompetitív stílus mocsárjában akar (vagy épp tud) óriás robotokkal zúzni.

Úgyhogy fogták magukat, és megcsinálták az egyjátékos / kooperatív fókuszú iterációjukat, a MechWarrior 5-öt. Tavaly a Gamepass jóvoltából be is neveztem az élményre, aminek rövid kivonata, hogy bár többnyire élveztem a vele eltöltött órákat, de néhány hibája vagy hiányossága miatt túl korán ellaposodott. A millió C-Bills-szes kérdés tehát az, hogy a Heroes of the Inner Sphere az elvárható tartalmi bővítésen túl tud-e többet nyújtani?

Kezdjük a könnyebben megfogható dolgokkal. A DLC gerincét az új karrier mód adja, amiben öt+egy frakció valamelyikével ugorhatunk be az Inner Sphere-ben zajló háborúba. A kakukktojás a (relatíve) kérészéletű Free Rasalhague Republic. Ez azért érdekes, mert egy frakció kiválasztása mindössze azt determinálja, hogy hol és milyen BattleMech négyessel indulunk, ám “történelmi” okokból kifolyólag a Free Rasalhague Republic időben jóval előrébb startol a többiekhez képest. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ezzel a frakcióval már a kezdetektől nagyobb arzenál érhető el a fejlettebb érából. És ha már a gyors startnál járunk: az alapjáték kampány módjában összeharácsolt géppark, pilóta állomány és anyagi háttér is egy az egyben áthozható ebbe az új, végtelenített játékmódba. Amiben immáron szabadon vállalhatunk melléküldetéseket, ami kizárólagos módja a passzív Mech fejlesztések megszerzésének. Vagy felgöngyölíthetjük az összes klán küldetéssorozatát, aminek végén értékes, Hero kategóriájú lépegetőkre tehetünk szert. A dupla Gauss-os Rifleman variáns például jó móka, főleg egy veterán kezében, aki már minden Mech gyenge pontját jól ismeri. Természetesen az új modellek sem maradhattak ki, melyek szemlátomást a nehézsúlyú, Assault robotok felé húznak, ugyanis hétből négyen itt landoltak. A felfedezés örömének védelmében csak annyit emelnék ki, hogy a nagyfiúk között a Charger 80+ km / órás sebességre képes, ami kész száguldás ebben a súlycsoportban. Cserébe az érdemi felszerelése erősen kompromisszumos feladat.

A fegyverek terén sajnos kevesebb ok van az izgalomra. A kémiai alapú lézer, a Heavy Rifle, vagy a Stream SRM egyike sem túl kreatív újdonság. Se vizuális, se mechanikai értelemben. A speciális modulok terén szerencsére már jobb a helyzet. Az ECM, ami zavarja a környék ellenséges Mechjeinek célzását. MASC és Supercharger, ami lényegében egy pár másodperces turbó. De talán a legjobb, a BAP / EWAP szenzor páros, amivel a takarásban lévő célpontok is beazonosíthatóak, akár 360 fokban. Aki valaha játszott MechWarrior játékokkal, az tudja, hogy ez mekkora fegyvertény. A célkövető rakéták, sőt, az összes távolsági / törékeny Mech legjobb barátja, ahogy a csapdák felfedésének is egyetlen biztonságos módja. Amiből akad bőven, és ez nem mindig szándékos. A MechWarrior 5 ugyanis a kezdetek óta hajlamos a játékos nyakába teremteni (avagy spawnolni) ellenséges egységeket, ami egyrészt frusztráló, másfelől pedig illúzióromboló. Nem is a véletlen műve, hogy PC-n az egyik legnépszerűbb mod az újragondolt, több taktikai lehetőségnek tered adó (és beszédes nevű) Better Spawns. Mindenesetre az új eszközök jól vizsgáztak, az viszont érthetetlen, hogy miért olyan ritkák a velük kompatibilis Mech-ek. 30 óra alatt alig két-három gépszörnyet találtam, ami egyáltalán képes volt a befogadásukra. Márpedig ez jelentősen lecsökkenti a modulok gyakorlati hasznát.

A karrier mód a kampányhoz képest jóval gördülékenyebb. Nincs szájbarágós tutorial, se a kötelező sétálgatás a hajón, mint interaktív menü, se átvezetők, amik finoman szólva sem voltak a játék erősségei. Ami a kezelhetőséget illeti, az érezhetően megalkuvós, multiplatform menüt leszámítva sokkal pragmatikusabb lett az UI és a menedzsment, ami rá is fért. Egy új küldetéstípus is bekerült a repertoárba, a Beachhead, melyben egyszerre több objektíva is rázúdul a pilótákra a névből sejthető, folyamatos tüzérségi támadások mellett. Ismét egy jó ötlet, ám felemás módon kivitelezve. Dicséretes, hogy a játékost folyamatos mozgásra készteti, sőt, a párhuzamos feladatok miatt akár úgy is dönthet, hogy egy gyorsabb Mech-ben leszámol a tüzérséggel, míg a többiek egy pontot védenek, vagy épp légvédelmi bázisokat rombolnak le (amiért erősítés a jutalom). Ám a már említett spawn rendszer az ilyen taktikáknak is csúnyán keresztbe tud tenni, ami visszatereli a játékost egy kevésbé kockázatos, unalmasabb mederbe. Átmeneti gyógyír az ominózus Better Spawns mod, de remélhetőleg majd hivatalos csatornán is érkezik rá válasz. Lehetne mondani, hogy a DLC-ben bevezetett légicsapás lehetősége pont az ilyen gondokat hivatott likvidálni, de ez is csak részben igaz. Jelenleg túlságosan szűkmarkúan osztja a játék ahhoz, hogy ezt ki lehessen jelenteni. Az ítélet tehát ez ügyben is hasonló: az ötlet jó, de a kivitelezés finomításra szorul.

A kooperatív játékmód immáron crossplatform (PC és Xbox között), új időjárási és láthatósági viszonyok, nagyobb pályák, illetve egy új bióma, az Extrasolar Moon is helyet kapott a DLC-ben. A performansz jobb lett, a karrier mód pedig olajozottan megy, az üresjáratokat jó érzékkel kigyomlálták. De ideje párat hátralépni, és megválaszolni a bevezetőben feltett égető kérdést. A fejlődés vitathatatlan, a Heroes of the Inner Sphere pedig több területen is jó irányba indult el. Viszont így is maradt két eleme, ami igen fájó: a gyenge AI és a Mech-ek bütykölésének mélységének hiánya. Mondanom sem kell, mindkettőre van közösségi megoldás. Előbbire a TableTopRulez AI, utóbbira a Reloaded nevű mod, de egyfelől még egyik sem lett frissítve, másfelől pedig mindig elegánsabb, ha a problémákat a fejlesztő oldja meg, nem pedig a közösség. A tendenciát nézve azonban ez ismét a modderekre fog hárulni, főleg ami a Mech építést illeti. A Piranha Games vezérelvnek tűzhette ki az egyszerűséget, és véletlenül sem akarnak (játékmechanikai értelemben) a MechWarrior Online, vagy úgy általában a BattleTech univerzum mélységébe ereszkedni. Így viszont továbbra is ”csak” egy látványos és addiktív, de szükségtelenül leegyszerűsített MechWarrior.

Félreértés ne essék, a világ kedvelőjeként csak úgy repültek vele az órák, mégis nehéz nem arra gondolni, hogy hatalmas potenciáltól fosztották meg a játékot, miközben a mainstream kegyeit keresik. És ezen a röppályán a vanília Heroes of the Inner Sphere sem változtatott.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9