[Teszt] Immortals Fenyx Rising

Immortals Fenyx Rising

mcmackoGéczy Attila2020.12.20. 23:38

Milyen a halandó, ha isteni erőkkel van felvértezve? Milyen az Ubisoft, ha a saját maga által lefektetett alapokat Nintendo-s csodával fűszerezi, évtizedes tapasztalat után. Tesztlaborban az Immortals!

Az Ubisoft valamikor a Far Cry 3 környékén tökéletesítette azt a játéképítési stílust, amit azóta is „Ubisoft-formulának” nevezünk. Ezen címek általában amúgy tök eltérő közeget, játékmenetet és hangulatot hoznak, de a mag szinte mindig ugyanaz. Több terület feltárása, megismerése, felszabadítása a cél, mindezt pedig melléktevékenységek garmadájával szórja meg a ki tudja már hány stúdiót egybefoglaló fejlesztőgárda. Idő közben persze nőttek a méretek, nőtt a mennyiségi és a minőségi mérce is. Ma a cég lazán kiráz a kisujjából egy olyan játékot, ami ezt az Ubisoft formulát ötvözi a legutóbbi nagy Zelda játék, a Breath of the Wild elemeivel. Az Immortals: Fenyx Risingban az a gyönyörű, hogy az elmúlt kb 10 év szaktudása, tapasztalata és folyamatos fejlődése összpontosul egy olyan megjelenésben, ami valahol pont ugyanaz, mint a Far Cry 3, és mégis új, friss, látványos, tartalmas… egyszóval istenien szórakoztató.

Mi is lehet a játék fő ereje? Hát az, hogy egy kicsit lassú bevezető után kérlelhetetlenül beszippant a maga Ubi-s világába, ami akár lehetne a Zelda univerzum is, de nem az. Itt a görög mitológiához nyúltak (ismét) a kreatívok, de mintha csak az AC: Odyssey kölyök-kiadását néznénk, az egész kapott egy ilyen enyhén sajtszószba mártott, matinérajzfilmes könnyedséget. A gyermek felnőtt, Kid Icarusból pedig Teen Icarus lett, akarommondani, az isteni halandó, Fenyx, a Déloszi Szövetség túlélő katonájaként örökli meg a görög istenek ajándékait, hogy Tüphón titáni visszatérését és ezáltal a világ pusztulását megakadályozza. A hangulat könnyed, de a sztori alapja azért eléggé sötét – Tüphón ugyanis egy elég félelmetes figura. Ráadásul Fenyx számára nem csak az isteni szigeteket kell megtisztítania, de Tartaros mélységei is kihívásokat tartogatnak számára.

Ami fent van az ég alatt, az nagyon hasonló a Breath of the Wild világához – mondhatni a készítők a napsütéses-füves-sziklás-romos terepek jellegzetes vizualitását a Nintendo remekművétől kölcsönözték. De hozzá is tették a magukét; ami elsőre koppintásnak tűnik, az másodjára nézve saját egyéniséget is hordoz vastagon. A vizualitás mellett a játékmenetben is megvannak a párhuzamok, de itt tényleg minden az Ubisoft-formulába kanyarodik vissza, bár annak is a polírozott, letisztult, szórakoztató formájához. A terep nyíltsága már-már MMO-s stílusjegyeket is hordoz, de a méretek és a terep designja fókuszáltabb és sok a magas, vertikális elem. Bár vannak „laposabb”, unalmasabb szekciók, azért a terepen mindig figyelnek arra, hogy valami a tájépítészetben vonzza a tekintetünket, vagy megtörje a kalandozás menetét. Emellett rengeteg tennivaló is van. Gyűjthetünk ambróziát, növényeket és köveket kraftoláshoz és fejlesztéshez, vannak éjjeli ládák, nappali, szörnyek által őrzött kincsek. Legendás főellenfelek, terepi kihívások, íjász-feladványok, és környezeti fejtörők, amelyek Zeldás furfangot igényelnek, hogy a Fenyx képességeit bevetve ajtót és ládát nyissunk magunknak.

Lent pedig a shrine-ok elevenednek meg, persze a helyi mitikus alvilági gúnyába öltöztetve. Itt fizikai feladványokat, Fenyx égi skilljeinek alkalmazását igénylő fejtörőket kapunk, olykor pedig arénákba, vagy mini-főnökökbe botlunk majd. A fejlődéshez elengedhetetlen ruhákat, kiegészítőket is találhatunk az alvilágban is, de egy a lényeg: bármit is csinálunk, bármerre járunk, mindig úgy érezzük, hogy valamit haladtunk a tengernyi tennivaló közepén. Ehhez képest a sztori szinte másodlagos, a fő küldetések sem mindig hoznak annyi élményt, mint a felderítés és a tápolgatás, valamint a mikro-kihívások teljesítése. Ubi-formula ez, mégpedig a legjobb formájában!

Egyébként a harc is érdekes eleme a játéknak – nem is a Foszfor nevű főnixmadarunk támadásai, vagy Héphaisztosz kalapácsa, vagy a többi speckó támadás végett. A háromszög-elv úgy adja ki oldalait, hogy van egy kardunk, amivel HP-t darálunk. Van egy csatabárdunk, amivel a támadások mellett az ellenfél stamina-csíkját is lezabálhatjuk (így az kidőlve szabad préda lesz). És ott az íj, amivel a távolsági harc nyer értelmet. Lesznek még majd meglepetések, de a mesemondó inkább befogja a spoileres beszélőjét. A harc alapvetően beleszokást igényel. Van egy egyedi ritmusa és a nyitott világban simán beleszaladhatunk bődült nehéz szituációkba, így lehet a nehézség nem is tűnik majd egyenletesnek. De ez is az élmény része, a gyerekes külső még normálon is kellő kihívást tud tartogatni! A saját erőnlétünk is Zelda-szerűen csökken, így nem tudunk végtelenségig hegyeket mászni, de elég hamar kigyúrhatjuk magunkat olyan erőnlétre, amivel nagy távolságokat tudunk fel-le, keresztbe-kasul átszelni.

A látvány tekintetében is nagy dolgot hoztak össze a készítők – a videók alapján a Switch verzió is iszonyat jól néz ki és nem mellesleg jól is fut, ehhez képest XSX-en játszva is szépséges, hangulatos összképet látunk a képernyőn. Nem nextgen szinten, de mondjuk úgy, az Assassin’s Creed: Odyssey után elvárt mesés-tarka-barka nívón. Közelebbről az egyes terepelemek lehet nem néznek ki olyan jól, és a karakterek is kicsit elütnek a mesés környezettől és stilizált ellenfelektől. Ez persze egy kis disszonanciát hoz az összképbe a karakterdesign miatt. Nagyot dobott volna az élményen, ha a vibráns látvány mellé a CG-mesés vonal helyett kicsit Disney-sebb arcjátékot kapunk. Typhon primitív ork-karaktere helyett is dukált volna egy olyan elegánsan gonosz fazon, ami Zeusz és Prométheusz karakterét ellenpontozza.

Nem véletlenül említettem a két istenséget – ők narrálják ugyanis végig a játékot, és meglepően felnőttes, és karakteres poénokat nyomnak, a két figura nagyjából le is árnyékolja a többi szereplő stílusát, benne Fenyxét is, aki Hermésszel társulva enyhén anakronisztikus Fortnite-menőséget képviselnek. Persze az önirónia nem hiányzik ezekből a karakterekből sem – Hermész például a játék amúgy messze nem kötelező mikrotranzakcióiért felel, amit azzal kommentál, hogy bizony ő sem veti meg a jó pénzt! A szinkron amúgy szintén telitalálat, és a játék zenéje is maximális elismerést érdemel. Ezek lassan, szépen ráülnek az ember fejére, és hiába az idővel akarva-akaratlanul beköszönő open-world önismétlődés, hiába a szerintem kicsit egyenetlen pályatervezés, hiába a néhány irányításbéli kellemetlenség, az Immortals az év legjobb játékai közé csattog be fürge szárnyakon.

Rengeteg részletről lehetne még mesélni, de nem akarok eposzi terjedelembe lógni – a lényeg, hogy az Ubisoft szaktudása, és tanulni-fejlődni akarása egyértelműen átüt az Immortals: Fenyx Rising összképén! A játék szórakoztató, derűs és jópofa. Betakar, mint egy kellemes mese, és mindig az orrod elé teszi a következő feladatot, ami miatt órákra benne maradsz a repkedésbe torkolló felderítésben, az ambróziavadászatban, a tájban való gyönyörködésben, a „még ahhoz a ládához odamegyek”-kelepcében. Igazi ünnepi játék, amit a karácsonyfa melletti kényelmes reggeleken elindítunk, aztán azon vesszük észre magunkat, hogy egy újabb nap percei folytak bele Tartaros feneketlen kútjaiba.

Pontosan
8
Platform: PlayStation, Xbox (tesztelt), PC, Switch, Stadia
Kiadó: UbiSoft | Fejlesztő: Ubisoft Quebec
Megjelenés: 2020. december 3. | Ár: kb. 20.000 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

19 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9