[Teszt] Disney Speedstorm - Early Access

Disney Speedstorm - Early Access

sQrNagy Csaba2023.05.13. 09:30

A Gameloft Barcelona az Asphalt sorozat számozott és mellékutakra terelt részeivel már többször bizonyította, hogy nem idegen számára az adrenalin pumpáló árkád száguldozás. A 2006 óta nagyjából százhetven fővel dolgozó stúdió ráadásul az utóbbi években már a Disney / Pixar rendkívül gazdag mesevilágával és ikonikus karaktereivel építkezhetett tovább a gondosan lefektetett játékmechanikai alapokra. Egy Gombakirályságból importált gokartversenyt innentől egyszerűen képtelenség elrontani. Vagy... mégsem?

A Disney Speedstorm hivatalos indulása a tervek szerint év végén, rosszabb esetben 2024 első hónapjaiban várható a korábban bejelentett F2P modellre építve. A jelenleg elérhető támogatói csomagokkal azonban már korai hozzáférést (és némi digitális lépéselőnyt) szerezhetünk minden platformon, így mi is kíváncsian gurultunk pályára az első adandó alkalommal. Mellettünk többek között a Mickey Egér & Barátai, Herkules, A szépség és a szörnyeteg, A dzsungel könyve, Mulan, A Karib-tenger kalózai és a Szörny Rt. jól ismert karakterei foglalták el a rajtrácsot. A volán mögé persze kizárólag a fontosabb figurák ülhetnek, a mellékszereplőket a passzív képességeket biztosító csapatkártyákon láthatjuk viszont.

Egyedi vonás, hogy a kezdő névsorral rendelkezésünkre álló 20 versenyző mindegyike előre be van osztva testalkata és személyisége alapján a Speedster, Trickster, Brawler, Defender kategóriák egyikébe. Ez némileg befolyásolja a pályán felszedhető különböző Power-Up variációk előfordulásának gyakoriságát, az agresszív lökdösődéssel szerezhető pillanatnyi előnyt, valamint a Boost alapvető működését. A műfajon belül megszokott játékmenetet ugyan egyik sem forgatja fel, de egy jól megválasztott hőssel eredményesebben építhetünk a vezetési stílusunkra - ugyanakkor elképzelhető, hogy a rendszer kötöttségei miatt az nem a vászonról ismert kedvencünk lesz.

A verseny kimondottan pörgős és agresszív. A jól használható maréknyi erőnyerő ismerős eszközöket dob a kezünkbe, az irányítás hamar kézre áll, a kissé fantáziátlan sablon gokartokat pedig kellően könnyű és élvezetes terelgetni. Bár valószínűleg tudatos döntés, de a drift füstölő kerekei szerintem a kelleténél erősebben fogják vissza a sebességet és a pályatervezés sem teszi lehetővé sajnos a kanyarok látványos egymásba fűzését kilinccsel előre. Ellenben a fizikai kontaktust ösztönzi a jobb karral elérhető lökdösődés is, míg az alternatív ösvények kipróbálását vagy levágások keresését kéken pulzáló átívelő sínek és dedikált ugratás gomb segíti.

Ilyen szempontból érezhetően átgondolt és aránylag jól felépített a jelenleg elérhető kilenc mesevilág, ráadásul mindegyikre rajzoltak pár eltérő ívet, a megnyesett útvonalakkal és tükrözésekkel 4-8 különböző variációt kialakítva. A gond leginkább a rövidségük, az elkerülhetetlen önismétlés, valamint a hálás alapanyag ellenére valahogy fantáziátlannak és jellegtelennek érződő vizuális megvalósítás. Kevés a könnyen felismerhető környezeti elem és egyértelmű referencia. Nem látni köztük az instant klasszikust, amire évek múlva is emlékezni fogunk - talán a kraken csápja között dörgő karibi vitorlás ágyúi és a ‘30-as évekbe visszarepítő fekete-fehér nosztalgiatúra áll hozzá legközelebb.

Az egységesített dizájnon keresztül ráadásul nem csupán az animált helyszínek hangulatát voltak képtelenek hatásosan megragadni, de a legtöbb karakter szintén elvesztette a vászonról ismert báját. A hosszútávon fenntartható tartalombővítéshez nyilván igazodnia kellett az ambíciónak, de láttunk már hasonló művészeti irányvonalat ennél sokkal eredményesebben működni egy epikus metaverzumban. Bár a stúdió ezzel a projekttel úgy tűnik hátrahagyta a mobil platformok digitális piactereit, a kissé kétarcú látvány és a klasszikus dallamok megkérdőjelezhető minőségű remixei továbbra is inkább egy igényesebb Android / iOS koppintás benyomását keltik.

Akárcsak a gokart-káoszt keretbe foglaló váz. Az elnevezésre hagyatkozva a Starter Circuit menüben kezdtem az ismerkedést, ami jelenleg hat fejezeten keresztül kínál fokozatosan feloldható lineáris versenytérképet - egy-egy ikonikus karakter nevével fémjelezve. A probléma az, hogy ezeken belül hiába teljesítünk minden versenyt és opcionális kihívást 3 csillagra, ha a következő bajnokság hőse még nincsen a gyűjteményünkben - ami kizárólag a legdrágább támogató csomag mellett evidens. Nem gond, a Season Tour bőven kínál még hasonlóan egymás után fűzött kihívásokat a magányos farkasoknak, olykor ügyesen manipulálva az alapszabályokat - ilyen a kieséses Last One Standing, a Boss Challenge párharc, az egyetlen Power-Up opciót meghagyó Single Skill vagy a pályaismeretünket próbára tevő Fog Challenge. Ameddig egy újabb elérhetetlen előfeltételbe nem ütközünk…

Ezen a ponton még szemezhetünk ugyan a napi és heti kihívásokból, de már érezhetően a többjátékos opciók felé terel minket a mesterséges korlát. A Local Freeplay négy fős osztott képernyője (Switch esetében csak kettő) és a Private Track kezdetleges várója nagylelkűen enged minket szabadon barátaink ellen a teljes tartalmat kezünkbe adva, egyenlő feltételekkel - viszont bármilyen honorálás vagy érezhető előrehaladás nélkül. Utóbbi esetében külön megmosolyogtató az alapfunkciónak tekinthető barátlista és közvetlen invitálás teljes hiánya, amit valószínűleg egy porosodó floppy lemezről beszúrt szobakódos rendszer igyekszik átívelni.

Már meg sem lepett, hogy a passzív bónuszok nélkül mindenkinek fix szintet nyújtó Regulated Multiplayer lehetőségét szintén visszafogja egy adott időszak alatt elérhető maximum pontszám és feloldható jutalom. Marad a játék magjának szánt kompetitív mód: Ranked. Itt az MPR (MultiPlayer Rank) szintünk lépcsőin haladva szép lassan minden az ölünkbe eshet és exkluzív kozmetikai elemeket is feloldhatunk - ha képesek vagyunk szemet hunyni a gyermekbetegségei fölött vagy éppen kihasználni azokat. Néhány szereplő speciális tulajdonsága ugyanis irreális előnyt jelent (Mike teleport kapui) és az aktuális szezon karakterei kíméletlenül uralják a mezőnyt pusztán azért, mert a fejlesztésükhöz szükséges egyedi tárgyakból jelentősen többet tudnak elérni.

Végül ideje tudomást venni Dumbóról a szobában! A játék fejlődési rendszere és monetizációs megoldásai egyszerűen katasztrofálisak. Már a különböző tokeneket, szezonális és többjátékos érméket, univerzális dobozt nyitó tallérokat és Golden Pass krediteket is elég átlátni, ezeknek viszont csak egy része ad valóban közvetlen hozzáférést bármihez. A karakterek megnyitásához és a csillagokkal jelölt szintplafonuk kitolásához szilánkok szükségesek, míg fejlesztésükhöz általános eszközök garmadája és ritka egyedi tárgyak. A passzív bónuszt nyújtó csapattagokat kártyák szétszórt darabjaiból szerezhetjük meg. Aztán ott vannak a gokartok alkatrészei, festései, speciális elemei. A versenyzők megjelenését módosító kozmetikai opciók. A profilunkra tűzhető avatarok és mottók. Százával. Nyilván többféle zsákbamacskaként működő doboz mélyén! Ha termelt már ki magából fullasztó, feleslegesen túlbonyolított, nyerőgépszerűen működő rendszert a videojáték ipar…

A Disney Speedstorm jelenlegi állapotában tehát nehezen ajánlható darab. Bár a játékmechanikai elemek kellően csiszoltak és aránylag stabil alapot biztosítanak, a Disney és Pixar világok varázsát nem igazán sikerült megragadni mellé. A fizetős Early Access periódus ellenére ráadásul már most egy kényelmetlen mesterséges korlátokat állító, nehezen átlátható, szükségtelenül körülményes F2P rendszer súlya alatt roskadozik. Gyakorló körnek mondjuk hasznos volt, de remélhetőleg lesz ideje a fejlesztőknek komolyabban benézni a motorháztetők alá még a éles versenynap előtt.

PLATFORM PS5 (tesztelt), XSX|S, PS4, XBO, NSW, PC
KIADÓ Gameloft FEJLESZTŐ Gameloft Barcelona
MEGJELENÉS 2023. április 18. (Early Access) ÁR 10.590 - 23.990 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

6 órája

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

21 órája
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

1 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

2 napja
4

Heti megjelenések

2 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

3 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

4 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

5 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

5 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

6 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

6 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

7 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

7 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

7 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

8 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

9 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

9 napja
2

Heti megjelenések

9 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11