A Konami is szépen feji a fejnivalót, ráadásul a vérvételt is forszírozza: a japán vállalat történelme során több Castlevania újrakiadás látott már holdvilágot, amelyek közül, a legutóbbi GBA-s kollekciót követően, most a Nintendo DS-re kiadott változatok látogatnak el mindenféle aktuális konzolra. Sikerült a Konaminak megfelelő felújítást összekalapálni? Vagy karót küld szívünkbe az a bizonyos kalapács?
A helyzet felemás, úgy, mint Drakula élőhalott státusza; a Castlevania: Dominus Collection ugyanis szőröstől-bőröstől szerepelteti a három DS-re megjelent epizódot (név szerint a Dawn of Sorrow, a Portarit of Ruin és az Order of Ecclesia részeket), és ez a holdvilágos éjszaka felől nézve fantasztikus csoda! Miért? Mert például a Dawn of Sorrow a legjobb metroidvania játékok között tanyázik, és bármeyik címet kezded el, biztos vagyok benne, hogy gyorsan bele fogsz habarodni a játékmenetbe. A DS-korszakra ért el a Konami odáig, hogy az IGAvaniákat közel tökéletesre hangolja, tükörsimára áramvonalasítsa. Egyszerűen fantasztikus a látvány mindegyik címnél, ütős a gameplay építkezése, húz a zene és látod azt a törekvést, ami a DS-képességeit legyőzve kortalanná teszi ezeket a játékokat. A hátterek mélysége és a pixel-art megoldások sora csodálatos összképet kínál, és akkor sincs baj, ha a szokásos egybefüggő labirintust egy világtérkép színesít egyszerűbb térképekkel.
A Konami egy furcsa megoldást követve félig emulációval, félig natív portolási munkával érte el, hogy a képernyőn látható játékmenet polír módon működjön. Funkciójában közel hibátlan a Dominus Kollekció: a képernyődre teszi a DS játékot anélkül, hogy Retroarch opciókat kellene túrnod, meg hasonlókkal vacakolnod. Tud visszatekerést, amivel a gázos helyzetekből menekülhetsz. A két képernyőt több konfigurációban is megjelenítheted, és emulálhatod a ceruzás inputot is egy kurzorral. Ám ezeken, és a kötelező galéria módon túl kevés az érdemi újítás.
A pixel-art képre nem tudsz pl. LCD overlayt vagy shadert állítani, csak az éles megjelenítéssel tudsz nyomulni. Baj? Annyira nem, mert mind a három epizód gyönyörűszép. Kicsit azért mégiscsak az, mert a dithering hatás kikönyököl ott, ahol korábban, mondjuk a DS képernyőjén nem vetted észre. Manapság indie kiadók is többféle hatást kínálnak egy-egy újrakiadásnál az eredeti képernyő hatásainak utánzására. És a plusz képernyők megjelenítése is macerás, nem túl kényelmes a használatuk. Más szempont is van, mégepdig az OLED tévén játszók számára. Bizony, ha órákon keresztül nyomatod a játékot, akkor a DS statikus menüképe (és a harmadik kis ablak, amit külön ehhez a játékkiadványhoz alkottak) megkerülhetetlen tényező lesz. És itt hasított a fejembe az egész kollekció árnyoldala, azaz, hogy a Konami gyakorlatilag felülethez és nem felhasználási szempontból polírozott élményhez igazította a dolgokat. A DS-es Castlevania játékok nem azért voltak jók, mert beleerőltették az érintőképernyőt, vagy a mindig orrunk előtt tanyázó térképpel szolgáltak, hanem azért, mert zsigerében kiváló, évtizedes tapasztalatot összegző játékokként szórakoztattak.
Némileg emeli a színvonalat, hogy egy komplettírozott Haunted Castle felújítást is kapunk a pénzünkért, ami az eredeti arcade Castlevania játék első komolyabb otthoni átirata. A Haunted Castle Revisited-ben bőven van kakaó; gyakorlatilag teljes átdolgozást kapunk csodás látványvilággal, böszme nehézséggel, kora 90-es éveket jellemző pixel arttal és fantasztikusan animált Drakula bossharccal. Apropó, itt választható CRT filter is.
A három (négy) Castlevania cím tényleg olyan koncentrált kiválóságú tartalmat kínál, amit a DS idejében is csoda volt átélni... Csak azt sajnálom, hogy a Konami nem érezte fontosnak, hogy az átirat körüli munkákkal még mélyebbre ássanak, és a felületet nem a régi DS-élmény replikájához, hanem modern felhasználóbarát megoldásokhoz igazítsák. És mivel ez a kiadvány jövőállónak tűnik több platformon is, erre nemigen lesz már megoldás a közeljövőben...
PLATFORM PC (Steam), Nintendo Switch, Xbox, PlayStation (tesztelve) | KIADÓ PQube | FEJLESZTŐ Rootnstudio Ltd. | MEGJELENÉS 2024. augusztus 15. (friss, konzolos megjelenések) ÁR 30 EUR