[Teszt] Two Point Hospital

Two Point Hospital

Gamer3652018.09.15. 12:00

Amikor először találkoztam a Two Point Hospital trailerével, nagyon úgy tűnt, a fejlesztők egy az egyben rámennek az immár 21 éves Theme Hospital hangulatára. Ez elég volt ahhoz, hogy izzadva várjam a megjelenést, és azonnal beletoljak több, mint 30 órát kórházkomplexumom fejlesztésébe. A következőket tanultam ez alatt.

A jó.

Ez TÉNYLEG egy modern Theme Hospital, nem csak meglovagolták a nevet. Elkapták a régi hangulatot, alkalmazták a régi mechanikákat, a legtöbb dolgot sokkal felhasználóbarátabb formában. Ugyanúgy szükségünk van recepciósra, nővérekre, gondnokokra, GP-re (általános orvos - akikből a későbbiekben rengeteget kell alkalmazni), és ezekből majd a különböző specialistákra - nem minden gondnok képes felporszívózni az elhullott betegeink megvadult szellemeit, az élők pedig nem díjazzák az ijesztgetést és a széthagyott ektoplazmát.

A kórház működésének alapelve is ugyanaz: recepció > GP > diagnosztika (akár több kör is) > kezelés. Ezúttal sokkal, sokkal több áll rendelkezésünkre minden szobatípusból, óriási területeket tudunk megtölteni a félelmetes gépekkel. A szobák ezer módon díszíthetők, berendezhetők. Mindez szükséges is, mert növeli a szoba presztízsét, amitől mindenki jobban érzi magát benne. Általában meg kell felelnünk pár feltételnek (pl kórház értéke, meggyógyítottak száma), hogy kapjunk egy csillagot, és továbbhaladhassunk a következő kórházra. Ilyenkor újabb célokat tűznek ki elénk, és maradhatunk megszerezni a második, harmadik csillagot ezeket teljesítve. Az “otthagyott” pályákra bármikor visszamehetünk, és megépíthetjük az azóta megismert szobákat is.

Nagyon nagy hangsúly van a tréningen, a személyzet egy idő után nem fejlődik tovább, ha nincsenek a szintjüknek megfelelően továbbképezve. Ha külső trénert hívunk, egy vagyonba kerülhet egy nagyobb osztály képzése, viszont ha kolléga tartja, általában tovább húzódik a kurzus, és persze eggyel több ember esik ki a munkából. Doktoraink, nővéreink a diagnosztika és a kezelés különböző területein fejlődhetnek, és ha nem tartjuk szem előtt a szükségleteket, egyszer csak 5 szomorú pszichológus nézi végig, ahogy elvérzik a sebészetre váró beteg, mert az egyetlen sebészünk nem bírta tovább, és elrohant wc-re.

Indíthatunk marketingkampányokat, hogy javítsunk kórházunk rettenetes hírnevén, ahol a szóbeszéd szerint számolatlanul hullanak a betegek, hányásban tocsog a padló, minden wc rossz, és ráadásul most emelték fel 20%-kal az árakat, még az italautomatákon is. Ha rossz a hírnevünk, nem jönnek új betegek, negatívba fordul az egyenlegünk, nem telik már marketingkampányra sem, és csak egy hatalmas árengedményben reménykedhetünk, hogy visszacsalogatja a bizniszt és a hírnevet szép lassan, mielőtt mindenki felmond és végleg lehúzhatjuk a rolót.

Ha nagyon szeretünk min-maxolni, egy közepes 3-4 épületes kórházban gyakorlatilag mindig van mit csinálni, mindig van finomhangolandó elem. Körül kell nézni, melyik szobáknál várnak sokan, miből kell több (ismét csak annyit mondok: GP), mindenhol van-e étel, ital, szórakoztatás (magazin, arcade gép, telefon), megfelelő hőmérséklet, nincs-e túl sok vagy túl kevés személyzet, nincsenek-e túlfizetve vagy alulfizetve, és persze folyamatosan tréningelni, előléptetni. Gondnokaink elképesztően lusták: maguktól simán megvárják, hogy teljesen lerohadjon egy gép, vagy kiszáradjon egy virág, megteljen egy kuka. Ha mikromenedzseljük őket, sokkal hatékonyabbak. A páciensek túlélésében segít, ha a megfelelően képzett és specializált szakemberek vizsgálják és kezelik őket. Persze a szünetek miatt a jól kialakított pozíciók hajlamosak összekavarodni, és hirtelen a legszuperebb GP-nk félrekezeli a villanykörtefejű arcot, aki belehal a procedúrába, miközben az őt helyettesítő radiológus kardiológiára küld valakit törött lábbal. Ezek a százalékok sokat számítanak, amikor egy bizonyos túlélési rátát kell tartanunk.

És persze a betegek priorizálása. Egy idő után muszáj lesz rendszeresen átböngészni “health” alapján a pácienslistát, és kiszúrni, akik már kezdenek gyengélkedni, de hatalmas sor van előttük. Ezt meglehetősen sokszor kell csinálni, ha nem sikerül a növekvő keresletnek megfelelő sebességgel terjeszkednünk és több hosszabb sor is kialakult, különben nem fogjuk győzni a szellemírtást.

A megkérdőjelezhető.

Nagyon sokszor fogjuk ugyanazt csinálni. A sokadik pályán, a sokadik csillag megszerzése után amikor konstatáltam, hogy a következő szoba nem fér már el sehova, és terjeszkedni kell, általában hatalmasat sóhajtottam, mert addigra pontosan tudtam, ez mit jelent.

Lerakunk egy rakás széket. Általában egyesével forgatva, ide-oda, sziszifuszi. Lerakjuk a különböző automatákat, ivókutakat, kukákat, hőmérséklettől függően radiátorokat vagy légkondikat. Lerakunk egy újabb GP-t, mert az úgyis biztos épp kell. És itt elkezdjük érezni a nagy hiányosságot: a berendezett szobák blueprintjeit nem menthetjük el, minden egyes szobát külön be kell rendezni. Ezért az eleinte négyes, ötös szintűre felhúzott szobáink így néznek ki:

A későbbiekben, miután unlockoltuk a magas presztízst adó, kis helyet foglaló “Golden Award”-ot, ezek a szobák így fognak kinézni:

Reméljük, ez olyasmi, amit a közeljövőben patch által orvosolnak.

Szerintem kicsit túl lassan vezették be az új szobákat is, nem mintha hatalmas különbség lenne a működésükben, fele ennyi térképre is korlátozhatták volna a tutorial-feelinget. Néha bedobnak egy nagyobb, érdekesebb csavart, mint például egy állami kórházat átvéve azt nulla bevételből, kizárólag feladatokért járó teljesítménybónuszokból kell működtetni, de a legtöbbször csak “apróságok” történnek. Néhány zavaró földrengés, vagy szimplán hideg van - hurrá, eggyel több item kell minden szobába és a folyosókra! Ugyanakkor még mindig nem értem a nagy térkép végére, sok időt töltöttem háromcsillagos kórházak építésével, lehetnek meglepetések.

Sok a megszakítás, folyamatosan kisebb-nagyobb kérések érkeznek embereinktől, celebek jönnek-mennek, non-stop előléptetést kérnek, és minden év elején ott az értelmetlen díjátadó gála. Nagyobb kórházakat nehéz akár 1-2 hónapig is zavartalanul pörgetni, ami nem lenne okvetlenül baj, de elég kevés random esemény váltogatja egymást, hamar unalmas lesz.

Igazán rosszat pedig nem nagyon tudok írni. Az említett enyhe repetitív- és unalmas, pepecselős mechanikákat leszámítva még talán annyit, hogy egyszer-kétszer beragadtak az emberek, amit csak a szoba átrendezésével lehetett feloldani - de ez volt a legnagyobb bug, amivel találkoztam. Az animációk, hangosbemondások, betegségek mind Theme Hospitalhoz méltóak, jókat lehet szórakozni a rádióbemondók beszólásain, kellemesek a zenék. Nincs is jobb, mint nagy nehezen behangolni egy hatalmas kórházat, és csak elveszni a betegek áramlását bámulva. Ha szeretnénk kicsit nosztalgiázva kikapcsolni az agyunkat, és szerettük az eredetit, összességében csak ajánlani tudom a Two Point Hospitalt. Annál sokkal többet viszont nem nagyon tud adni. (Talán majd a Three Point Hospital? - macko)

whave

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

5 órája

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

20 órája
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

1 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

2 napja
4

Heti megjelenések

2 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

3 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

4 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

5 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

5 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

6 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

6 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

7 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

7 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

7 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

8 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

9 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

9 napja
2

Heti megjelenések

9 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11