[Teszt] Blasphemous

Blasphemous

GhzSzabó Ákos2019.09.23. 16:31

Ki ne ismerné a hét fő bűnt? Álszent az, aki csak hírből, sokkal inkább ember az akinek kedvence is van. A Blasphemous főhőse a “Bűnbánó” pontosan azért teremtetett, hogy megtisztítsa a mocskos, lezüllött világot a fertőtől. Az “igaz(?)” isten, the Miracle nevében indulunk útnak csúcsos sapkánkban és méretes kardunkkal, hogy az emberiség történetében sokadszor vérrel és pusztítással hirdessük az igét. Ha akarják, ha nem.

Az “istenkáromló” le sem tagadhatná, hogy a metroidvaniák és a soulsok szerelemgyereke, azoknak minden bájával és limitációjával egyetemben. A kézzel rajzolt 2d Art és animációk sokasága egészen fantasztikus minőséget képvisel, nem lehet megunni hosszú órák után sem. Magát az eretnek világot a spanyol származású nagy hatású festő, Francisco Goya művei ihlették. A szintén spanyol székhelyű fejlesztő stúdió bevalottan merített ihletett Goya művészetéből, főleg a kései úgy nevezett “fekete képek” és “A háború borzalmai” sorozatainak vizuális világa köszön ránk vissza és ver sokszor mellbe irdatlanul. A nyers, néha gótikus, de mindenképpen brutális ábrázolás megjelenik szinte mindenben, kezdve a helyszínek nyomasztó hangulatától egészen az ellenfelek groteszk, eltorzult és pokoli megjelenítéséig. Minden helyszínnek megvan a maga hangulata, mégsem lóg ki egyik sem a saját maga által felállított stílustól, ami igazából végig érződik a kalandozásaink során. Az animáció, a saját és a lények mozgása mind-mind remek lett, látszik rajta, hogy rengeteg időt és energiát fordítottak rá. Azonban sajnos ez nem mondható el a játék minden aspektusára.

Sokan azt hiszik, hogy egy jó hack ‘n slash játékot pikk-pakk meg lehet csinálni, csak nézzen ki valahogy és legyen nyakon öntve a már ezerszer bevált metroidvania recepttel. Sajnos a valóságban nem ennyire egyszerű a helyzet. Magával a harccal itt sincs semmi gond, tudunk ütni, ugrani, védekezni és parry-zni, valamint varázsolni. Viszont aki a Dark Souls-okhoz hasonló mélységet vár tőle, az csalódni fog. A néha felugró kivégzés opció az egyik leglátványosabb eleme a harcnak, nagyon sajnáltam, hogy nem lehet folyamatosan használni. A játékmenetre sokkal inkább jellemző a ‘“trial and error” megközelítés, azaz - és itt jön talán képbe a DS vonal - nagy valószínűséggel ha először találkozol egy ellenféllel az meg is fog ölni. Vagy legalábbis az életed felét leviszi, az egészen biztos.

A halál viszont itt nem akkora visszatartó erő, tekintve, hogy elég sok helyen találunk mentési pontként szolgáló “álló csillárt” - valamint nem is veszítünk szinte semmit, csak a speciális képességünk használatához szükséges csíkból egy kis darabot. Ami egészen addig úgy marad ameddig nem megyünk vissza a “lelkünkért”, vagy ahogy az egyházaknál mindig is működött, meggyónjuk bűneinket (értsd, fizetünk érte keményen) és meg is üdvözülünk. Az igazság az, hogy ezek a speckó képességek jelentik szerintem az egyik leggyengébb pontot a harc mechanikákban; egyszerűen nem elég hasznosak ahhoz, hogy rendszeresen használjuk őket, cserébe ilyenkor eltolunk egy hosszabb animációt, ami alatt ugyanúgy sebezhetők vagyunk, így nagy valószínűséggel rosszabbul jövünk ki a dologból mintha simán levertük volna az ellenfelet. A boss harcok sem különböznek sokban az általános gyakástól, mindegyiknek van egy mozdulatsora amit ha kiismerünk és a megfelelő pillanatban támadunk akkor könnyedén lenyomhatóak. Ettől függetlenül természetesen látványosak és menők, valamint megfelelően változatosak.

A metroidvania stílus annyiban köszön vissza, hogy a világ különböző részekre van osztva ami egy központi hub-ból érhető el. Minden területhez ajánlott egy adott képesség megszerzése, amit nyilván egy másik terület főnökétől szerzünk majd meg. Én elég kevés titokkal és csak pár gyűjtögetni valóval találkoztam, mint a lebegő gyertyatartó és genyó helyeken elhelyezett nevesített lelkek. Képességeink némi pénzmag ellenében tovább fejleszthetőek illetve repertoárunk bővíthető mindenféle trükkel, de egyik sem fogja szignifikánsan megváltoztatni az alap harcmechanikákat. Ahogyan a szintén megtalálható passzív képességek sem.

A Blasphemous egy kiemelkedő vizualitással és hangulattal megáldott remek iparosmunka, ami azonban ezenkívűl sajnos semmi olyat nem tud felmutatni, amivel beírhatná magát a stílus bibliájába. Ettől függetlenül én remekül szórakoztam vele és ha csak egy kicsivel is mélyebbre tudták volna álmodni a játékmenetet, hosszú ideig emlékeztünk volna rá.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cbjxkaXYgY2xhc3M9XCItLWJuci17e2lkfX1cIj5cbjxhIGhyZWY9XCJ7e3VybH19XCIgdGFyZ2V0PVwiX2JsYW5rXCI+XG5cdDxpbWcgc3JjPVwie3twYXRofX1wYXRyZW9uLW1wdS1iaWcucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDo2MDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cblxuPHN0eWxlPlxuLi0tbXB1LXt7aWR9fSwgLi0tYm5yLXt7aWR9fXtkaXNwbGF5Om5vbmV9XG4ubGFyZ2U+Li0tYm5yLXt7aWR9fSwgLm1lZGl1bT4uLS1ibnIte3tpZH19e2Rpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuLnNtYWxsPi4tLW1wdS17e2lkfX17IGRpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuPFwvc3R5bGU+IiwiaW1hZ2VzIjpbIlwvfmZzXC9iYW5uZXJcLzAwXC8wMFwvMHpcL3BhdHJlb24tbXB1LWJpZy5wbmciLCJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC9wYXRyZW9uLW1wdS5wbmciXSwidXJsIjoiaHR0cHM6XC9cL3d3dy5nYW1lcjM2NS5odVwvYXJ0aWNsZVwvcGF0cmVvbiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC8iLCJpZCI6MzV9
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

2 órája

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

10 órája
7

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

1 napja
13

Heti megjelenések

2 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

2 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

3 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

4 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

5 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

5 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

6 napja
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

6 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

6 napja
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

7 napja
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

7 napja
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

7 napja
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

8 napja
17

Ereban: Shadow Legacy – Árnyakkal sunnyogó

A sunnyogást az árnyakba olvadással keverő koncepciójával az Ereban már korán felhívta magára a figyelmet. A játékot a régi idők nagy lopakodós címei iránt érzett határtalan tisztelet hívta életre. De ebből vajon mennyit sikerült átemelni és jól értelmezni? Teszt!

9 napja

EDGE #397 pontszámok

Dragon's Dogma 2. Rise of the Ronin. Alone in the Dark. Princess Peach: Showtime! Izgalmas címek. Rendkívül vegyes pontozás.

9 napja
21

Heti megjelenések

9 napja
2

Stellar Blade fejlesztői napló, Final Fantasy VII Remake harmadik rész morzsák- ez történt pénteken

Továbbá: Sea of Thieves, Palworld, GTA+, The Rogue Prince of Persia, Crash Bandicoot 4: It's About Time.

2024.04.13.
14

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==