[Teszt] Astor: Blade of the Monolith

Astor: Blade of the Monolith

fcsabaFarkas Csaba2024.06.13. 12:00

Bármelyik elemét is nézzük, az Astor igencsak attraktív és csalogató képet sugároz magáról. A figurák jellegzetesek és megkapóak, a környezet és az art style mesébe illő, a leírásban hangoztatott akció-rpg műfaj pedig az élvezetes harcok, illetve egy jól felépített fejlődési rendszer ígéretét hordozza. Valóban csábítóan hangzik, de vizsgáljuk meg behatóbban, hogy mi is lapul a maszk mögött.

Helyszínünk a Gliese planéta, mely változatos tájaknak és biomoknak ad otthont, a vidéket pedig egy ősi faj, a diokek népesíti be. Nyilván a gonosz erők is gyülekeznek, hiszen a goromba hiltsikek egyre többeket sanyargatnak, de az ifjú Astornak nemcsak az lesz a dolga, hogy szétcsapjon az ördögfajzatok között, hanem hogy rátaláljon a diokekek alkotójára, akiket több ezer éve senki sem látott. A történet leginkább a feliratozott dialógusokban bontakozik ki (néha egy narrátor is megjelenik), Astor viszont szavak nélkül veszi ki a részét a párbeszédekből, mondandóját ugyanis sohasem jelenítik meg - legalább nem lesznek útban holmi előre megírt mondatok (ki tudja, lehet, hogy valakinek ez kell a teljes beleéléshez). A premissza alapján már sejthetjük, hogy érzelmi hullámvasútra nemigen kell felkészülnünk, bár esetenként felütheti a fejét néhány fordulat, ami a maga léptékében szívszorító és azonosulható pillanatokkal is járhat. Ettől függetlenül a lelki átszellemülést mégis inkább az elragadó tájak, a térképek beutazása, valamint az ehhez járó zenei aláfestés jelenthetik.

Szó se róla, amikor először kijutunk a szabadba, a fejlesztők impozáns és hangulatos környezetet raknak elénk. Kár, hogy ez az összkép nem marad egységes színvonalú, bizonyos terepek például sokkal kopárabbak és üresebbek, a vizualitás tekintetében tehát vegyes impressziókat szereztem. A mutatósabb és kevésbé izgalmas helyszínek folyamatosan váltják egymást, ez pedig a térképek benépesítésére is vonatkozik: míg az egyes települések hemzsegnek az érdekes kis lényecskéktől (legyenek azok maszkokat viselő diokekek, vagy épp elbűvölő gólemek), a felfedezés nagy részében jóformán csak a hiltsikek hordáival fogunk összefutni. A kis közösségek és az útitársak viszont elég karaktert és jellegzetességet adnak a bemutatott világnak - ha személyiségben nem is annyira, de megjelenésükben mindenképp. Ez a felismerhetőség sokat számít a kötődés kialakulásában, hiszen pont ez az a markáns ismertetőjegy, amit a Bang-On Balls: Chronicles esetében például hiányoltam.

Bár bizonyos pontokon a játék a nyitottság érzetét kelti, nem fogunk elveszni a tennivalók sűrűjében. Itt-ott mellékküldetésekbe is belefuthatunk, de mivel a történeti motiváció elég halvány, a jutalmazás pedig kimerül a még több valuta bezsebelésében (amiből amúgy sem fogunk hiányt szenvedni), egy idő után eljutottam arra a pontra, hogy szegény diokekek hiába várták a megmentő Astort, segélykiáltásuk süket fülekre talált. A bejárható területek kiterjedtebbek, mintha egyszerű csőben mozognánk, egy idő után pedig visszaugorhatunk az egyes pályákra, hogy összeszedjük a hátrahagyott cuccokat. A fizetőeszközként használható holmikon túl fejlesztésekre is bukkanhattunk, melyek az életerőt, a staminát vagy épp a spirit-csúszkát növelik, arénakihívások teljesítésével pedig új harci képességekre (constructsokra) tehetünk szert (ezek az események mondjuk mindig útba esnek, amikor haladunk a sztorival). Jóllehet, a térképen már látni fogjuk, hogy mit lehetne még begyűjteni, és hogy érdemes-e újabb köröket futni, sajnos legtöbb esetben azt tapasztaltam, hogy az extra bóklászás többnyire nem fizetődik ki - sem élményben, sem pedig továbbhaladásban.

A maximalista hozzáállást, a proaktív energiabefektetést leginkább a játék nehézsége töri le. Mivel normál fokozaton semmilyen kihívással nem találkoztam, hosszú ideje először fordult elő, hogy a nehézséget inkább hardra állítottam. Pedig a harci fejlesztések elég jó struktúrát kaptak: a négyféle fegyvert fokozatosan kapjuk meg, azokat pedig egyenként erősíthetjük, illetve mindegyiknél változatos kombókat alkalmazhatunk. A fejlesztések kellőképpen változatosak, ugyanakkor nem lépik át az átláthatóság és az őrült mikromenedzsment határát. Az új képességek és combo finisherek kipróbálása viszont hamar elveszíti vonzerejét, a nehézség mellett ugyanis a kevés számú ellenfél, illetve a harcok egysíkúsága, repetitív jellege sem ösztönöz arra, hogy a végletekig kicsiszoljuk az Astorban rejlő kvalitásokat. Ugyanez a felfedezésre is igaz: a játék egyszerűen nem hagyja, hogy önmagunktól találjunk rá az átléphető falakra, hiszen amint megközelítünk egy rejtett helyiséget, a kezelőfelület minden alkalommal felvillan, hogy használjuk Astor ide vonatkozó képességét.

Egy idő után azon kaptam magam, hogy hiába szereztem meg többféle fegyvert is, változatlanul a kardot suhogtatom, ami a játék eleje óta Astornál van (még akkor is, ha a többi fegyvert is tisztességesen feltuningoltam). Mintha a fejlesztők adresszálták volna ennek az eshetőségét, vannak ugyanis olyan pályaelemek, illetve olyan bossok, akiknél kötelező másik harcnemre váltani (csakúgy, mint pl. a God of Warban). A harcrendszeren egyébként látszik, hogy átgondolt alapokon nyugszik, a gyakorlatban viszont sokszor előfordul, hogy nem minden működik gördülékenyen. Az ellenfelek lockolása például nagyon esetleges, a legtöbb esetben sikertelenül próbálkozom (rosszabb esetben a kamera is megbolondul), ebből kifolyólag úgy alakult, hogy ösztönszerűen le is szoktam ennek alkalmazásáról (így persze előfordul, hogy nem jó helyre mennek az ütések). Itt mondjuk jól jön, hogy a játék megengedő, és közel sem okoz kilátástalan helyzeteket, hogyha nem jelöljük ki az ellenfeleket, viszont mégiscsak jó lenne, ha nem maradna kihasználatlanul ez a funkció, ahogyan az is megvalósításért ordít, hogy pókháton lovagolva is harcba bocsátkozhassunk.

Elképzelhető, hogy az Astor az egészen fiatalokat is meg szeretné szólítani, a nehézség pedig ennek megfelelően lett belőve. Akárhogy is, a gyakorlott játékosoknak egyből a hard fokozatot javaslom. A 15-20 órás játékidő nagyrészt ugyanolyan ellenfelek csapkodásából fog állni, a változatlan combat music pedig még inkább próbára teszi majd a monotonitástűrésünket. Akik viszont kitartóak, és nem akasztják szögre kardjukat, ők lenyűgöző tájakban és tisztességes világépítésben lelhetik örömüket, vizuális értelemben mindenképpen. Úgy érzem, hogy a fejlesztők nem szenvedtek hiányt lelkesedésből (valamint jóízlésből és megfelelő helyekről származó inspirációból), de a játékelemek harmonikus összecsiszolása, illetve a játékidő érdemi kitöltése talán túlfeszítette a rendelkezésre álló kereteket. Mivel az alapelképzelés világosan látszik, a magam részéről pedig nem látok koncepcionális baklövést, remélem, hogy a továbbfejlődés innentől kezdve csak idő kérdése.

PLATFORM PC, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch
KIADÓ tinyBuild FEJLESZTŐ C2 Game Studio
MEGJELENÉS 2024. május 30. ÁR 9 390 Ft / 25 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

14 órája
4

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Light of Motiram, Star Wars Outlaws, Indiana Jones and the Great Circle.

1 napja

The Last of Us Part 2 Remastered - lássuk a PC változatot!

A sorozat második szezonja miatt nagyot pörgő The Last of Us brand most ismét felszín felett van, lássuk hát, a Nixxes/Iron Galaxy párosa mit hozott a tető alá a második rész PC portjával! Teszt!

1 napja
12

Mario Kart World ismertető és portok mindenhol - ez történt csütörtökön

Továbbá: World of Goo 2, Painkiller, Ready or Not, SPINE, Lords of the Fallen, FBC: Firebreak, Unbeatable, Covenant.

2 napja
1

Mozgásban a Cronos, Mandragora megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Ninja Gaiden: Ragebound, MOUSE: P.I. For Hire fegyverei.

3 napja
11

Szivárog az Oblivion Remastered, csúszik a Dune: Awakening – ez történt kedden

Továbbá: Dreadmoor, Baldur's Gate III, Yes, Your Grace: Snowfall, Warhammer 40,000: Space Marine II, Palia, Deck of Haunts.

4 napja
4

Capcom Fighting Collection 2

Vannak pillanatok, amelyek örökre belénk égnek. A strand árnyékában álló árkádgép villódzó képei, az első Shoryuken sikerélménye, vagy amikor egy zsetonon múlt, hogy legyőzzük-e a főellenséget. A '90-es évek verekedős játékai sokunk számára nem csupán játékok voltak, hanem életre szóló emlékek.

4 napja
1

Game Pass: mozgolódás április második felében

Clair Obscur: Expedition 33. Towerborne. Dredge. Többek között ezek a játékok várják a szolgáltatás előfizetőit.

4 napja

PS5 árnövelés, Star Wars Zero Company leleplezés – ez történt hétfőn

Továbbá: Forgive Me Father 2, Bendy and the Ink Machine, Eternal Strands, American Arcadia.

5 napja
17

South of Midnight

A South of Midnight ritka, mint a fehér holló. Vagy a délibáb, ha már ennyire mélyre érkezünk a déli kultúrában, tudjátok, ahol a nagyinak sokkal több babája van, mint az unokájának, ahol a blues gitár húrjai között ott sírnak az elfeledett legendák, és minden sarkon találunk egy nyugtalanító árnyékot.

6 napja
18

Heti megjelenések

6 napja
5

Ian Livingstone - A Hóboszorkány barlangjai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy korai darabbal, "A Hóboszorkány barlangjaival" Ian Livingstone-tól.

6 napja
7

Mafia: The Old Country megjelenés - ez történt pénteken

Továbbá: Street Fighter 6, Casual Loop, Zenless Zone Zero.

8 napja

A Triple-i Initiative-en túl - ez történt csütörtökön

Benne: The Last of Us Complete, Date Everything!, Where Winds Meet, Frostrail, FragPunk, SpeedRunners 2: King of Speed, Clair Obscur: Expedition 33, IKUMA: The Frozen Compass, Into the Fire, The Alters, Age of Empires II: Definitive Edition.

9 napja
2

Új Xbox Showcase adás és apró bejelentések - ez történt szerdán

Továbbá: Disney Illusion Island Starring Mickey & Friends, Chasing Kaleidorider, Welcome to Brightville, GrimKeep.

2025.04.10.

Promise Mascot Agency - Nem azok a Pokémonok, akiket kerestek

Hetek óta játszom a Promise Mascot Agency-vel, és minden furasága ellenére már most az idei év kedvencei közé sorolom. A Kaizen Game Works mágusai ismét váratlannal rukkoltak elő, és ahogyan a Paradise Killer is egy megosztó darab volt, a mostani játékuk sem fekszik majd mindenkinek.

2025.04.09.
9

PlayStation Game Catalog: áprilisi érkezők

Hogwarts Legacy. Lost Records: Bloom & Rage – Tape 2. Blue Prince. Többek között ezekkel a címekkel bővül a PlayStation játékkatalógusa.

2025.04.09.
1

Devil Jam bejelentés, Sonic Rumble megjelenési dátum – ez történt kedden

Továbbá: Mistfall Hunter, EcoGnomix, Hades II, Many Nights a Whisper.

2025.04.09.
5

Nagyot frissül az Another Crab's Treasure, közelít a La Quimera – ez történt hétfőn

Továbbá: Space Adventure Cobra: The Awakening, Marathon, MythicOwl x PocketPair.

2025.04.08.
3

I Have No Mouth, and I Must Scream

A Harlan Ellison kultikus elbeszélése alapján készült nem kevésbé kultikus kalandjáték 30 év után kapott egy apró ráncfelvarrást.

2025.04.07.
8