[Teszt] Asterix & Obelix - Slap Them All!

Asterix & Obelix - Slap Them All!

mcmackoGéczy Attila2021.12.14. 23:00

Asterixék kalandjaival nehéz mellélőni, de az tény, hogy a képregények és a rajzfilmek minősége sem volt mindig egyenletes. A hullámzásra jó és friss példa, hogy amíg Az Istenek Otthona az egyik legjobb CG mese, amit mostanában láttam, addig A Varázsital Titka eléggé felejthetőre sikeredett.

Korábban az Asterix játékok is így sorolódtak. Szerettem a SNES-es/Game Boy-os részeket, de a SEGA-s megoldások annyira nem jöttek be. Jópofa volt az árkád beat 'em up, de a Playstation 1-es részek feledhetőek voltak. Értitek, ugye?

A Microids most a klasszikus vonalról közelít - a Mr. Nutz Stúdió által készített Slap Them All! a Konami-féle árkád játék leszármazottja, azaz egy kétfős, klasszikus üsd-vágd, nem apád!

Mit lehet egy ilyen játékban jól csinálni? Például a látványt. A Slap legfőbb erénye egyértelműen a gyönyörű, kézzel rajzolt, szépen animált vizuál, ami egy rajzfilm kellős közepébe dobnak minket. A hátterek, a hősök és a jellegzetes karakterek patent módon hozzák az Asterix-stílust, még ha egy kicsit egyedi módon is közelítik meg egyik-másik pofa ábrázolását. Az első teaserek alapján felépített összes félelmem is elillant - az animációk szuper módon áramlanak, bennük van az a gumibabás-rajzfilmes dinamika, ami elengedhetetlen, ha már ragaszkodtak ehhez a megvalósításhoz. Ha valahol elindul egy tasli, akkor gubózva pattannak hátra a fogukat is elhagyó helyőrök. Ha valahol elpattan egy uppercut, ott a saruból kiröpülve állnak föld körüli pályára a szerencsétlen rómaiak.

Ugyanígy jópofák a harci alapmozgások, és az extra mozdulatok. Szépen áramlik egyik támadás a másikba, a hitboxok és a minták is jól be vannak lőve. Ráadásul a kellemes látványt alapvetően vicces hangulat és a forrásokhoz hű, konkrét képregényes sztorikat feldolgozó chapterek támogatják. A Slap Them All! nem is rövid - sacc hat-hét óra a végigjátszás, ami egy ilyen műfajban fogant címtől több, mint meglepő. A nehézségi ív is kezelhető (nem is értem azokat a netes fanyalgókat, akik nehéznek találták a játékot), ráadásul minden epizód külön, klasszikus történet alapján készült. Megfogták volna a gall fejlesztők Toutatis lábát?

Sajnos az új Asterix & Obelix itt esik rá a nagy hordó hasára. Azzal, hogy kihúzták a játékidőt, az egész kaland baromira repetitívvé válik. Kevés az ellenfél, azok is ismétlődőek. A kalandok végén visszatérünk a faluba, de közbe jönnek a pöccre megegyező helyőrségek, és mindig-mindig visszatér a a jól ismert kalózhajó... Nem járunk a kaland felénél, de már unalomig szajkóztuk a formát, ami kezd bűzleni, mint Analfabetix halas pultja. Ráadásul kevés olyan dolog került a játékba, ami a legelemibb mechanikákon felül nyújt valamit. Harcolunk, de nincs fejlődés, nem nyílnak tovább a karakterek. Gyűjtjük a Szeszterciuszt, de a score-on túl nincs bolt, nincs valuta, amit bármire költhetnénk. Van pár minijáték-pálya, de ezek iszonyat rövidek, sekélyek és elvesznek a pofonofon sűrejében. Nincsenek fegyverek, vagy interaktív tereptárgyak. És sajnos ritka, hogy a pályadesignban is legyen bármi olyan variáció, ami feldobná a mókát ennyi időre kitolva.

Emellett technikai apróságok is borzolták a bajszunkat. Van egy gyakori aréna helyzet: amikor a képernyő nem áll be fix állásba (azaz tudunk jobbra-balra teret nyitni) és a kép mindkét irányáról áramlanak a mobok. Na, ha ilyenkor hősünk kombóba kerül és a képernyő mondjuk vízszintes harmadánál áll, a kombó elemek közötti váltásoknál a kamera a haladási irány fele döccen egyet, követve a hőst, de mindenféle átmenet nélkül. Esküszöm, nem értem, hogy ezt miért nem szúrta ki senki a tesztidőszak során. Az első órában megzeveredtem ettől az otromba megoldástól, aztán beleszoktam - valószínű így mehetett át a rostán ez a dolog. A másik gond, hogy a harci mechanikák addig jól adják a haladást, amíg el nem kezdünk kísérletezni. Ha leszokunk a jól bevált "jobbra-balra rusholunk, majd pofozunk orrvérzésig" kombóról, és elkezdenénk "játszani" a karakterekkel, sokszor azt veehetjük észre, hogy nehezebb dolgunk van, és pillanatok alatt leszadiznak az ellenfelek. Magyarul a játék akaratlanul is büntet, amikor próbálkozna a játékos - a legbutább, de bevált kombósorral meg gyakorlatilag csak ritkán szaladunk fejjel a kihívás-falba. Obi bácsinak is van egy jobbra-balra csapdosós tömegoszlató mozzanata, amiben annyi frame telik el a mob elkapása és a tényleges akció között, hogy abban az időablakban megint csak közrefognak és lelándzsáznak. Egyszerűen nincs értelme használni így azt a támadást.

Jól látszik a fentiekből, hogy a Mr Nutz csapata nem tudta kellő magabiztossággal súlyozni az egyes elemeket. Nagyon sok tekintetben jó a játék, és ha kooperatívan fogsz neki a küzdelemnek, még eskü rátesz a cool mivoltára egy lapáttal az élmény. De az ismétlődés, a jóféle pályadesign hiánya és a fenti gondok visszafogják az összképet. Az egésznek van egy hasonló rajongói szemlélete, mint a Bud Spencer-Terrence Hill féle babos őrületnek. Ott is érződött a forrásmű iránti Maxialázat (tudjátok, ő Hangjanix legnagyobb rajongója), de valahogy változatosabb és színesebb volt a Slaps & Beans, mint a Slap Them All! (Pedig az sem hibátlan darab.)

A mostani darab tehát a cikk elején emlegetett Asterix-hullám lefelé tartó lejtőjére csúszott. Nem menthetetlen a dolog, sőt, Asterix rajongóként beszerzed, majd jól beosztva végig is viszed a játékot. A Slap Them All! a jelenlegi formájában viszont inkább egy kiindulási pont, amire lehet majd a jövőben bővíteni, és amit lehet finomhangolni egy esetleges második részre. Változatosabb pályákkal, ellenfelekkel, pár extra mechanikát bevetve gall kakas lehetett volna a játék - így azonban csak egy kölyök a faluból, akit még nem engedtek oda a varázsitalos üsthöz.

Pontosan
6
Platform: Switch, Xbox (tesztelt), Playstation, PC
Kiadó / Fejlesztő: Microids / Mr. Nutz Studio
Megjelenés: 2021. december 07.
Ár: kb. 14 000 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

1 napja

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

1 napja
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

2 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

2 napja
17

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

3 napja
45

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

4 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

4 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

5 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

6 napja
4

Heti megjelenések

6 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

7 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

8 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

9 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

9 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

2025.06.26.
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

2025.06.26.
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

2025.06.25.
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

2025.06.25.
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

2025.06.25.
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3