"Először is a kiadásainkat igazítjuk hozzá a bevételeinkhez és azokhoz a területekhez, ahol a vásárlói igényt látjuk. A ma meghozott döntések azt eredményezik, hogy 10.000 fővel leredukáljuk a dolgozói létszámot a 2023-as üzleti év harmadik negyedévére. Ez kevesebb, mint az 5 százaléka a teljes dolgozói bázisunknak, néhány kiértesítés pedig ma már meg is történt. Fontos megjegyezni, hogy miközben bizonyos területeken elbocsátások történnek, továbbra is folyik a toborzás a stratégiailag fontos részekre. Tudjuk, hogy ez minden érintett személy számára egy kihívást jelentő időszak. A vezetőség és én is elkötelezettek vagyunk, hogy a lehető legátgondoltabban és átláthatóbban kezeljük ezt a folyamatot."
Olvasható Satya Nadella, a Microsoft cégvezetőjének bejelentése a redmondi óriás hivatalos blogfelületén a rövid és hosszútávú tervekről - napra pontosan egy évvel az azóta is függőben lévő Activision Blizzard felvásárlás bejelentését követően. Az első nap már több mint 800 dolgozó kapta meg az értesítőjét a leépítésről, amit március végéig követ majd a 10.000 fős csoport további része. A kirúgások a marketing részleg és a HoloLens, valamint Microsoft Edge irodák mellett leginkább a 343 Industries (Halo), a The Coalition (Gears of War) és a Bethesda Games Studios (Starfield) csapatait érinti. A Halo Infinite fejlesztőinek éléről Josef Staten az Xbox Publishing részleghez kerül. A játék kampányának helyrepofozásához visszatérő veterán alól azonban az egyjátékos tartalmakon dolgozó csapatot is jelentősen leépítik. Úgy tűnik az elbocsátások nagyobb része itt és a 2021-ben Microsoft tulajdonba került Bethesda Game Studios irodáiban lesz érezhető.

Bár a 10.000 fős leépítés a Microsoft történetének egyik legnagyobb elbocsátási hulláma, érdemes picit kontextusba helyezni a lépést. Egyrészről a Microsoft az év elején több mint 220.000 alkalmazottat foglalkoztatott, ami csak a tavalyi évben 30.000 új munkahelyet jelentett. Az agresszív növekedés a pandémia időszaka után általános jelenség volt a technológiai ágazatban, ami az utóbbi hónapokban több nagyvállalatnál futott ki hasonló mértékű leépítésre. Mark Zuckerberg 11.000 Meta dolgozót engedett el, míg az Amazon 18.000 fővel számolt az év elején. A Microsoft egyébként tavaly októberben már szintén nagyjából ezer alkalmazott munkaviszonyát szüntette meg.
A másik oldalról nézve viszont a Microsoft minden szempontból rendkívül sikeres üzleti évet zárhatott, mintegy 198,3 milliárd dolláros bevétellel. Ez 18 százalékos növekedés az előző évhez képest, amivel a működési (83,4 milliárd) és az adózott bevételük (72,7 milliárd) is 19 százalékkal nőtt. Természetesen Satya Nadella, a Microsoft cégvezetőjének bankszámlája is szolid 54,9 millió dollárral növekedett, valamint a részlegvezetők is haza tudtak vinni 15-25 millió dollárt fejenként - megközelítőleg tíz százalékkal többet, mint az előző évben.
Az elbocsátott alkalmazottak felé több nagy stúdió is jelezte azóta együttérzését, valamint hogy örömmel várják a csapataikban ha erre lehetőségük adódik.