Lépjünk be egy olyan világba, ami tele van rejtélyes igazságokkal! Bár itt nem Jonathan Frakes fog vezetni minket, hanem helyette inkább a józan gondolkodásunkra és a bizonyítékokra hagyatkozva kell döntéseket hoznunk. Szerinted hol van a valóság határa és hol kezdődik a fikció?
Vannak olyan dolgok amik első körben megmagyarázhatatlannak tűnnek, de mégis van rá valamilyen logikus magyarázat. Az Urban Myth Dissolution Center is erre épít, ahol a frissen belépő Azamit és munkáit követhetjük nyomon, leszámolva tévhitekkel és konspirációkkal… mármint ahol van rá magyarázat. A központ dolgozói olyan anomáliákhoz érkeznek ki, ahol evilági és földöntúli vizsgálatokat folytatva kell utána járnunk a rejtélyeknek.

Mielőtt kiérkezünk bárhova is, érdemes a történések mögé nézni. Társunk Jasmine visz minket mindenhova kocsival, eközben pedig online kell keresgélni különböző posztok és bejegyzések között, előszűrve a lehetséges okokat. Amikor megérkezünk a helyszínre két fajta vizsgálatba kezdünk. Első körben a jelenben kutakodunk nyomok után, majd pedig egy szemüveget felvéve láthatjuk a múlt eseményeit is. Ezekből az emlékfoszlányokból és a bizonyítékokból először hipotézist kell felállítani, majd pedig egy újabb kör kérdezősködéssel és nézegelődéssel kategorizálni kell az anomáliát, ebben a vezetőnk Meguriya is besegít. Miután megtörtént a kategorizálás két irányba lehet elindulni: Ha a jelenség földöntúli, akkor valamilyen misztikus megoldást kell keresni, ha pedig tévhit, akkor a mi valóságunkban kell megoldást találni a rejtélyre. Természetesen itt nem csak különálló esetekről beszélhetünk, hanem vannak nagyobb volumenű esetek is, ahol különböző konteókba botlunk bele. Ebben az esetben kapcsolati hálót is kell menedzselni, hogy fel tudjuk oldani a háttérben húzódó szálakat.

A játék mechanikailag nagyon egyszerű. Oldalnézetes környezetben vizsgálódunk, a helyszínen levőknek kérdéseket teszünk fel, majd pedig a begyűjtött információkkal új lehetőségeket nyitunk meg. A hipotézis felállításánál és a kategorizálásnál jön be egy másik mechanika, amikor egy kicsit vizsga-jelleggel kell mondatokat kitölteni. Ebből egyes kifejezéseket kiragad a játék és összekever, helyes sorrendben kell őket beilleszteni. Abban az esetben ha ez rosszul sikerült a játék visszaterel a feladatra, egy-két segítséget adva: ha elsőre nem jó, akkor megmutatja hol rossz, ha következőre is rosszat adunk akkor pedig elkezdi limitálni a lehetséges válaszokat.

A játék egy kicsit olyan, mintha Ace Attorney-t játszanék, csak kevésbé érződik összetettnek. Itt is ugyanúgy visual novel-szerűen kell szövegeket olvasni, a zene mellett általában csak zajok hallatszanak a játékban, csak a tárgyalótermi feszültség helyett földöntúli történéseket kell elemezni.
Az Urban Myth Dissolution Center erősen ösztökél minket a kritikus gondolkodásra. Játékmenetét nézve kevés újdonsággal találkozunk, azonban ha valaki a tárgyalótermi drámák után nyitna egy kicsivel sötétebb világ felé, annak ezen az áron jó szívvel ajánlom.
FEJLESZTŐ: Hakababunko |KIADÓ: Shueisha Games | PLATFORM: PC (tesztelve), Playstation 5 , Nintendo Switch| MEGJELENÉS: 2024. 11. 05. | ÁR: kb. 8 000 Ft