[Teszt] Shin Megami Tensei V - Vengeance

Shin Megami Tensei V - Vengeance

Oldern2024.07.07. 18:05

Volt valami ebben a Shin Megami Tenseiben mindig, ami vonzott engem. Nyilván a japánsága persze, még abból a korszakomból, amikor őszintén tudtam rajongani valami orientalista változatáért annak, ammit Japánról hittem meg elképzeltem - de valami ezen túl is. Ott volt persze még az az egyáltalán nem elhanyagolható tény is, hogy soha az életben nem birtokoltam SMT játékokat, a PS½ korszakban egyszer sem futottam össze velük, csak az 576 Konzol hasábjain leírt ömlengések és az illusztrációk keltették fel az érdeklődésemet. A tudatalattiban lévő “talán” erősebb lehetett, mint maga a játék lett volna. Aztán jött a PS2 korszak utolsó szakasza, egy kicsi kitérő a Persona 3-al végre, és kb azóta sem futottam bele egyik részbe sem - egészen mostanáig. Ez a Switchről portolt, kibővített, felújított, átcsomagolt, megpörgetett verzió valami olyasminak tűnt számomra, amivel lehet grindelgetni jrpg formátumban, de talán még ennél is többet kínál majd.

Nos, nem tévedtem. Tudjuk le gyorsan a szárazat és a szükségszerűt: mivel nyilvánvalóan egy Switch játék portjáról van szó, éppen ezért nem fogunk elalélni a vizualitástól - cserébe viszont éles kép, látványos effektek, stabil framerate, gyönyörű artstyle (*a szokásos beteg jrpg-s kinkekkel megszórva sajnos, de hát ez ilyen műfaj), és nulla, akarom mondani nulla töltési idő fogad. Na, így tényleg jó pikkpakk átmenni a túlvilágból a démonok zónáira, a fejlesztés helyeire, ide-oda teleportálni a helyszínek közt, és a csaták közti átmenet is gyakorlatilag csak a józan ész kedvéért tart vagy fél másodpercig. Ez így fantasztikus - jobban belegondolva, az összes általam valaha játszott JRPG-n hatalmasat tudna dobni, ha a töltési idők okozta frusztrációkat teljesen kivennénk a képből (köhh, Lost Odyssey).

Az SMT5 Vengeance az alapjáték módján kívül egy “B” végigjátszást kínál, amely azok alapján, amit a szériában igazán jártas veteránoktól megtudtam, egy minden szempontból jobb, játszhatóbb, áramvonalasabb(?) verziója a játéknak, és mint ilyen, a szériába frissen belépők számára erősen ajánlott. Én ezen felül még a hard modera is rányomtam, úgy voltam vele, hogy ha már szívás, akkor nyomjuk. Nos, ez így tényleg nem a szokásos JRPG-élményt eredményezte, ahol az első bossig csak arra kell az embernek figyelnie, hogy ne aludjon el. De nem ám: a szörnyekkel körbevett relatív hatalmas Túlvilág, ahol főhősünk némi bevezető után találja magát, tele van titkokkal, tárgyakkal, magadhoz édesgethető szörnyekkel és persze ellenfelekkel. Itt az első néhány órában valóban át kell gondolni, mikor mit használsz el, kit próbálsz meg magadhoz édesgetni, mikor használod a tárgyakat és mikor adod el őket inkább, aztán a későbbiekben már jóval több mozgástered lesz új tárgyak és apró bónuszok tömkelegének beszerzéséhez - a temérdek mellékküldetésről nem is beszélve.

A játékmód vanilla+ RPG, körökre osztva. Annyi a csavar a dologban, hogy nem csak annyiról van szó hogy előbb jössz te, majd az ellenfél (vagy meglepetéscsatában fordítva), hanem több sebzést és több akciót kapsz, ha az ellenfél gyenge elemeit választod támadásul, és fordítva: ha olyan varázslattal próbálkozol, amire immunis, akkor idejekorán vége is a körödnek. Mivel minden animáció egy gombnyomással elnyomható, ezért a csaták maguk akárhányszor is spammelődjenek, sosem lesznek frusztrálóan unalmasak, még a grind-fázisban sem. És mivel még itt is adódhatnak meglepetések (becsatlakoznak további ellenfelek, speciális felerősített démonok is vannak a térképen, stb), ezért igazából komolyan gondolom azt az állítást, hogy ez nem egy unalmas grindfest, hanem egy izgalmasabb, gondolkodósabb grindfest.

A játék magját persze a fejlesztgetés adja: megszerzed a démonokat, kicsit lépteted a szintjeiket, aztán újakat hozol létre belőlük, illetve egymásnak adogatjátok a gyengeségeiteket, a skilleket, illetve fejlesztgetitek az elementális bónuszokat, illetve faragtok a hátrányból. Még nem tartok a játékban ott, hogy ki merjek bármit jelenteni kiegyensúlyozottságról, fairségről vagy bármi hasonlóról: egy biztos, ha a fejedbe veszel egy taktikát (pl. “én most a fény-tűz-gyógyító mágiákra fogok koncentrálni, a többi eshetőségre meg tartogatok 1-2 specializált démont hogy megmentse a valagamat), akkor a játék elég sok lehetőséget ad arra, hogy ezt különféle módokon érd el. A démononként eltérő passzív bónuszok folyamatosan rásegíthetnek a kitalált taktikádra - ha átgondoltan válogatod őket össze. Ha nem? Nos, akkor nyilván ott vannak a menüben az alacsonyabb nehézségi fokozatok, meg el lehet majd felejteni az opcionálisabb, nehezebb küldetéseket is.

Mesélnék itt most a sztoriról, de az a helyzet, hogy a hőseinket valószínűleg jobb tényleg soha nem megismerni. A tizenéves fejemben élő SMT-kép sokkal egzotikusabb, érdekesebb, összetettebb, mint bármi amit ezek a katyvaszok le tudnak hozni a materiális valóságba. Persze, szépek az átvezető animációk, és a karakterek nagy szavakat használnak sorsról, tehetségről, akaratról, rendről és káoszról, meg minderre ráöntöttek egy nagy adag pszeudospiritualitást (érzésre egyébként hihetetlenül cinikus stílusban, már ami a világnézetet meg úgy általában a hangulatot illeti), de ha fegyvert fogsz a fejemhez, az eddig látottak alapján nem tennék pénzt arra, hogy ez így a végére (mert még közel sem tartok ott) megállja majd a helyét. Aztán majd meglepsz, SMT - mert ez bizony azon kevés játékok közé fog tartozni, legaábbis most úgy érzem, amit a teszt után nem rakok félre a “majd egyszer” polcra, hanem folytatom tovább.

Az SMTV: Vengeance egy igazán jól megvalósított definitív kiadás, amely az általunk tesztelt platformon (PC) hibátlanul fut, minimális töltési időkkel, és röccenésmentes teljesítménnyel. A komplex játékmenet, a megannyi opcionális tartalom, és a roppant egyedi vizuális és a Persona-brandből már jól ismert egyedi zeneiség mind-mind erősítik a képet. Az egyetlen hátrány a faux-spiritualitás, de természetesen ez is egyéni megitélés kérdése - lesz, akinek pont ez a fajta különleges kelet-nyugat mix fog igazán bejönni. Ha a nyár második felére egy JRPG-t keresel, amelyik nagyon hamar elengedi a kezed, és nem traktál folyosókba szorított játékmenettel, akkor megtaláltad azt.

PLATFORM PS5, PS4, Switch, PC (tesztelt), Xbox Series, Xbox One
KIADÓ Sega FEJLESZTŐ Atlas MEGJELENÉS 2024. június 27. ÁR €59,99

A tesztkódot a Cenegától kaptuk - köszönjük a lehetőséget!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

9 órája
3

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

11 órája
3

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2014-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

1 napja
7

Cyberpunk 2077: Ultimate Edition - robbantás az Ezüstkéz utcában

Azt, hogy Zeldákkal és Mario Kart-tal indítani egy új Nintendo gépet egy remek ötlet, már megállapítottuk. A nyitókínálat egyik legmeglepőbb darabja, a CDProject RED Cyberpunk 2077 portja viszont kétéltű vibropenge, lássuk mit tud az Ultimate Edition.

1 napja
11

Dedikált stream bejelentések - ez történt csütörtökön

Benne: Capcom Spotlight, PowerWash Simulator 2, Pinball FX, Little Nightmares, Assassin's Creed Shadows, Elden Ring Nightreign, Stasis.

1 napja

Donkey Kong Direct, Climate Station megjelenés – ez történt szerdán

Továbbá: Patapon 1+2 Replay, Tsarevna, The House of the Dead 2: Remake, Motel Nightmares.

2 napja
1

Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army

“Ahova sütnek a napsugarak, ott az árnyék is megveti a lábát.” Biztos vagy benne, hogy logikusan megmagyarázható az ami előtted történik? Az ATLUS klasszikus történetében nem teljesen. Ha valamilyen bűneset van, akkor a túlvilágra is át kell pillantsunk.

3 napja
2

Xbox X AMD együttműködés, Marathon csúszás – ez történt kedden

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Dragon Ball: Sparking! Zero, Final Fantasy VII, Simon the Sorcerer Origins, Golden Tee Arcade Classics.

3 napja
45

Game Pass: mozgolódás június második felében

A SIFU fejlesztőitől érkező Rematch debütál hamarosan a szolgáltatásban. Azon kívül azonban leginkább a PC Game Pass felhasználók örülhetnek.

4 napja

Mandragora: Whispers of the Witch Tree

Mindig hatalmas öröm amikor kishazánk játékfejlesztése valami igazán érdekeset tesz le az asztalra, pláne akkor ha egy olyan stílusban próbálkoznak, amiben eddig, itthon még senki más. Lássuk, mit is tud a Mandragora, ami évek óta formálódik pár lelkes fejlesztő műhelyében.

4 napja
8

Prince of Persia életjelek, Borderlands 4 előrendelés – ez történt hétfőn

Továbbá: Crash Team Racing Nitro-Fueled, Nintendo Direct.

4 napja
73

Heti megjelenések

5 napja
5

Puyo Puyo Tetris 2S

A Puyo Puyo Tetris crossover koncepció nem ma fogant, de a SEGA úgy döntött, hogy a Nintendo Switch 2 launch-ot megtolja a PPxT második részének speciális kiadásával. Lássuk, hogy mire jutottak!

7 napja
4

Csöndes zárás - ez történt pénteken

Benne: Silent Hill f, Cronos: The New Dawn, Borderlands 4, Streum On Studio, Devil May Cry 5.

7 napja

Czicza Ádám: A Bíbor Úrnő árulása

Egy újabb magyar szerző kötetével folytatjuk a lapozgatós játékkönyveket bemutató sorozatunkat. A főhős Te vagy - lapozz hát!

7 napja
2

Régi klasszikusok visszatérése - ez történt csütörtökön

Benne: Silent Hill, Still Wakes the Deep, Metal Gear Solid Δ: Snake Eater, Edens Zero, Postal 2 Redux, Raidou Remastered: The Mystery of the Soulless Army.

8 napja
5

The Alters

A világűr magányában számos sci-fi hős találkozott már önmagával, a The Alters azonban páratlan módon illusztrálja, hogy egy “csipetnyi” bázis menedzsment mennyi finomsággal és megtermékenyítő gondolattal tudja felturbózni az alteregós és egzisztenciális filozofálást.

8 napja
6

Mario Kart World

A Switch 2-vel egy időben slisszant át a startvonalon a Nintendo Mindent Járó Malmocskája, mi pedig felkaptuk az akapulkó ingeket és a magnót a különleges zenéhez és elhúztuk a belünket Denevérországba.

9 napja
44

PlayStation Game Catalog: júniusi érkezők

Premier címként érkezik az FBC: Firebreak, majd úgy tűnik picit nyugodtabb időszak következik a Days of Play lezártával.

9 napja
1

Jól fogy a Switch 2, leépít a Bend - ez történt szerdán

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Street Fighter 6.

9 napja
11