Aligha túlzás azt állítani, hogy a krakkói illetőségű Teyon 2023-ig szinte semennyi vizet nem zavart a játékiparban. A lengyelek ugyan rengeteg címmel rukkoltak elő a 2006-os alapításuk óta, ezek között azonban nem akadt igazán emlékezetes darab, leszámítva talán a Japánban kultklasszikus státuszt kialakító Steel Empire-t, és a minden hibája ellenére is meglepően szerethető Terminator: Resistance-t. Mindez azonban egy szempillantás alatt megváltozott, mikor a stúdió két évvel ezelőtt piacra dobta a RoboCop: Rogue City-t, ami nemcsak Paul Verhoeven 1987-es filmjének hangulatát idézte meg tűpontosan, hanem régimódi FPS-ként is maximálisan megállta a helyét.
A Rogue City mind a játékosoknál, mind a kritikusoknál hatalmas sikert aratott, és messze felülmúlta a kiadója elvárásait is, így aligha meglepő, hogy a fejlesztők nem hagyták parlagon az IP-t, és idén májusban bejelentettek hozzá egy önállóan is futtatható kiegészítőt. Ez lett végül a meglehetősen impozáns című RoboCop: Rogue City - Unfinished Business, ami lényegében az alapjáték egy kivonatolt, zanzásított verziójának fogható fel, ennek a formátumnak minden előnyével és hátrányával együtt.

Vérbeli RoboCop adaptációként az Unfinished Business középpontjában természetesen a kiborg testbe kényszerített rendőr, Alex Murphy, áll, aki a közeljövő Detroitjában óvja a tisztes polgárokat a kétes alakoktól, miközben a saját identitását is próbálja megtalálni. Az alapjátékban azt figyelhettük meg, ahogy Murphy egy újonnan feltűnt, rejtélyes gengszter nyomába ered, hogy megállíthassa, mielőtt az a markába kaparintja a várost, a kiegészítő pedig egy zsoldoscsoportra fókuszál, ami elfoglalja az OmniTower néven emlegetett hatalmas panelházat, és megpróbálja átvenni az irányítást az OCP minden robotja felett, főhősünket is beleértve.
Önmagában vizsgálva ez a felütés eléggé sablonos, az biztos, maga a sztori azonban ennek ellenére is remekül szuperál. Persze, az egyes csavarok nem fognak meglepni senkit, aki látott már akciófilmet az életében, viszont a történet cserébe csak úgy csöpög attól az egyszerre szatirikus és nyomasztó hangulattól, amivel Verhoeven filmje is tömve volt anno, ennek hála pedig az Unfinished Business a Rogue Cityhez hasonlóan valódi nosztalgiabombaként szuperál. Legyen szó a Murphyt megszólaltató Peter Weller hangjáról, főhősünk egysorosairól, az ikonikus Auto 9 pisztolyról, vagy a különféle reklámokból sütő fekete humorról és társadalomkritikáról, ez a kiegészítő egy végtelenül precízen papírra vetett szerelmeslevél a RoboCop franchise-hoz.

A sztori és a hangulat tehát abszolút rendben van, és nagy általánosságban ugyanez elmondható a játékmenetről is, bár ezen a téren azért már tapasztalható némi megingás. Az Unfinished Business nem rúgja fel az alapjátékban lefektetett szabáyokat, avagy ezúttal is egy régivágású FPS-t kapunk majd a pénzünkért, rengeteg akcióval és egy lassú, de cserébe meglehetősen golyóálló főszereplővel. Itt tényleg úgy érezhetjük magunkat, mint egy fegyverekkel teleaggatott, agresszív hűtőszekrény, miközben lövéseink nyomán fejek durrannak, végtagok szakadnak, és ömlik a vér mindenfelé.
Az összecsapásokat különleges képességek és elhajítható tárgyak színesítik, ezek mellé pedig a kiegészítő behozza a szituációs kivégzéseket is, amik egyrészt kicsit fokozzák a tempót, másrészt a maguk morbid módján egész viccesek. Mondhat bárki bármit, annak a képsornak, amikor Murphy két mozdulattal belegyömöszöl a szemétledobóba egy teljes testpáncéllal felszerelt, géppuskát lóbáló zsoldost, van valami sajátos bája.

Fegyverek terén nagyjából az alapjátékban megismert arzenálból gazdálkodhatunk majd, az a néhány új mordály pedig, ami a régebbi darabok mellett feltűnik, sajnos meglehetősen felemásra sikeredett. A Cryo Cannon például piszok látványos tud lenni, és elég nagy pusztítást is végez, ahogy a katanákat is mindig öröm hozzávágni az ellenfeleinkhez, a forgócsöves géppuska viszont már annál nagyobb csalódás. Egyrészt meglehetősen lassan pörög fel, másrészt a sebzése se az igazi ahhoz képest, hogy milyen brutális kaliberként vezetik fel a készítők. De legyünk teljesen őszinték! A Rogue City sztárja annak idején az Auto 9 volt, jó öreg alappisztolyunk pedig a kiegészítőben is messze a legjobb, legmegbízhatóbb, legtestreszabhatóbb és legpusztítóbb fegyver, így az összes többi opció csak másodhegedűsnek érződik mellette.
Továbbá külön öröm, hogy a folyamatos akció mellett az Unfinished Businessben is végezhetünk majd hétköznapibb rendőri munkát a kampány csendesebb pillanataiban. Igaz, hogy a kiegészítő jóval csőszerűbb és zártabb, mint az alapjáték volt anno, de néha azért így is kitárul egy kicsit a pálya, és ilyenkor lehetőségünk lesz az Omnitower lakóival beszélgetni, egy-egy mellékküldetést megoldani, felvillantani Murphy emberi oldalát, sőt, helyenként még nyomozhatunk is egy kicsit. Elméletben ezek a csendesebb, lassabb szekciók kontraproduktívnak tűnhetnek, hiszen csak húzzák az időt két akciódús jelenet között, de a gyakorlatban meglepően jól muzsikálnak, ugyanis egyszerre biztosítanak némi változatosságot és építik tovább az amúgy is mesteri hangulatot.

Amik viszont már jóval kevésbé acélosak, azok a múltban játszódó küldetések, pedig elsőre ezek se tűnnek rossz ötletnek. Elvégre ki ne akarna Murphy bőrébe bújni, amikor még teljesen ember volt, vagy ki ne akarná megismerni a játék két antagonistáját a saját szemszögükből? Azonban tűnjön bármilyen jónak is ez az alapvetés, hamar rá fogunk jönni, hogy a visszaemlékezős missziók egyszerűen túlságosan unalmasak és laposak. Az egyszerű rendőrként tevékenykedő Murphy-t irányítani például olyan, mintha egy fájdalmasan átlagos modern FPS elé ülnénk oda, annyi megkötéssel, hogy csak a játék leghitványabb pisztolyát használhatjuk, az ellenlábasaink találkozását bemutató szakasz pedig lényegében egy roppant mód elhúzott átvezető, ahol a w billentyű lenyomásán túl ritkán lesz bármi dolgunk.
Ha pedig már a kiegészítő gyengeségeinél tartunk, muszáj megemlíteni sajnos a játék technikai oldalát is, amivel szintén akadnak gondok. A tesztelés során például többször is összeomlott a program, az fps szám az új szakaszok elérésekor menetrendszerűen beszakadt pár pillanatra, valamint az átvezetőkben is nem egyszer azt tapasztaltuk, hogy a szemünk előtt töltődnek be a textúrák.

Rövidebb, tömörebb, megvágott. A legjobban talán így lehetne jellemezni a Rogue City új, önállóan is futtatható kiegészítőjét. Az Unfinished Business lényegében az alapjáték egy áramvonalasított és koncentrált verziója, új sztorival, néhány friss ellenféllel és fegyverrel, valamint egy kimondottan a tűzharcra fókuszáló játékmenettel, ami főhősünk komótos mozgása ellenére is veszett tempót diktál az esetek túlnyomó többségében. Mindez pedig a technikai nehézségek és a helyenként laposabb küldetések ellenére is fene szórakoztató tud lenni, egyedül azt sajnálhatjuk, hogy tilosban parkoló kocsik megbírságolására két punk szitává lővése között ezúttal nem lesz lehetőségünk…
PLATFORM PC, PS5, XSX KIADÓ NACON FEJLESZTŐ TEYON MEGJELENÉS 2025. július 17. ÁR 30 EUR