[Képregény365] Itt minden a halálról szól – East of West, Fekete Orchidea és Lucifer

Itt minden a halálról szól – East of West, Fekete Orchidea és Lucifer

BöjtösGBöjtös Gábor2025.07.18. 11:00

A Fumax nem hiába szerepel sokaknál a kedvenc képregénykiadók között, elvégre az elmúlt hetek speciális megjelenései is ezt a különleges pozíciót erősítik.

Arról a kiadóról beszélünk, amely indulásakor már kiállt a mangák és a j-rajongók mellett, majd a közízlésnek megfelelően ugyan számos szuperhős történetét vitte keményfedeles kiadványokba, de mellette videójátékos témákkal is kísérletezett (pl.: Fortnite, Cyberpunk 2077), legnagyobb érdeme pedig szerintem a Sandman és a Transmetropolitan (és persze a Conan) gyűjteményes megjelentetése a roppant igényes omnibusok formájában. Az elmúlt hetekben ehhez az illusztris társasághoz csatlakozott néhány igazán izgalmas kötet.

East of West
Az apokalipszisnél csak a halál a keményebb

Az aktuális hármasból talán Jonathan Hickman műve az, amely a legkevésbé ismert és pont ezért képes kimondottan nagy meglepetéseket okozni. Az első 15 számot tartalmazó keményfedeles kötetben egy alternatív világot ismerünk meg, ahol a polgárháború közepén csapódott egy üstökös a kontinensbe, ennek köszönhetően pedig az ország hét külön nemzetre szakadt – és még ez az állapot is ideiglenes. Merthogy a háttérben iszonyatos erők munkálkodnak, és míg az emberek a mindennapos problémáik okán elégedetlenkednek, sokan azon dolgoznak, hogy eljöjjön az apokalipszis.

Ennek megteremtéséért fáradoznak a Kiválasztottak, a népek vezetői, akik pontosan ezzel a céllal lettek hatalomba ültetve, méghozzá nem mások által, mint az Apokalipszis Négy Lovasa. Van azonban egy tényező, amellyel senki sem számolt: a Halál szerelembe esik, a szerelem pedig olyan gyümölcsöt terem, amely mindent megváltoztathat.

Jonathan Hickman története Nick Dragotta rajzaival egészen különleges élmény. Az East of West – Nyugattól keletre – Apokalipszis: Első év több mint 400 oldala gördülékeny, olvasatja magát, és egyszerre sci-fi, horror, fantasy, sőt még western is. A Halál fakó alakja a vadnyugati gonosztevők mintájára bukkan fel ott, ahol már sem az élet, sem a halál nem számít, majd a feje tetejére állítja a világot, egy némileg a Thanos-Halál kapcsolathoz hasonló, csak kifordított érzelmi szállal, amelynek következményei alapjaiban határozzák meg a tervezett és várt világvége alakulását. A látvány kifejezetten jó, van stílusa, ahogy a jól megírt, intrikákkal és természetfelettivel teli cselekménynek is, így kifejezetten várom a 13 ezres kötet folytatását, amely remélhetőleg nem okoz majd csalódást.

Fekete Orchidea
A kezdet a halál - Az élet a vég

Neil Gaiman munkássága vitathatatlan jelentőséggel bír a képregények világában, hiszen a szuperhősöket ömlesztő médiumon belül néhány társával együtt olyan univerzumokat teremtett, melyek alapjaiban változtatták meg az ipart. Elég csak a Sandman-sorozatra gondolni, amely itthon is megkapta a hozzá méltó kiadványt, és amelyben az emberi történelem, kultúra, irodalom keveredik a misztikummal és a nagybetűs művészettel. Egy csodálatos, de okkultizmusban bővelkedő történetről van szó, amely az alkotó fő műve – és amely mellé talán a Fekete Orchidea is nyugodtan oda illeszthető.

Már a történet is megérdemli az extra figyelmet. Egy halálesetet követően a nagyváros mocskában új forma, új létezés születik, a teremtett lény pedig szeretné megismerni a múltját és teremtését. Ahogy a növényember, a Fekete Orchidea bejárja azt az utat, mellyel választ kaphat kérdéseire, az olvasó is egyre több információhoz jut, sőt a kezdetben kis kép is komolyabban kiteljesedik. Szinte egyből találkozhatunk például Lex Luthorral, ahogy később a jól ismert univerzum számos helyszíne és karaktere tiszteletét teszi a sztoriban, mindezt ráadásul kiváló érzékkel sikerült papírra vetni.

A Sandman-borítókat festő Dave McKean látványvilága ebben a kötetben ráadásul még jobban érvényesül. Egészen fantasztikus képek tárulnak a képregény-rajongók elé, miközben a Fekete Orchidea ennek hála több, mint egyszerű tömegcikk és tömegszórakoztatás. A keményfedeles, 160 oldalas, teljes háromrészes, presztízs formátumú minisorozat szó szerint vett művészet, amelynél egyáltalán nem meglepő, ha valaki az elolvasását követően kiemelt helyet talál neki a polcon. Egyfajta költemény ez, mely túlmutat a szuperhős-történeteken vagy általában a DC-univerzumon, mégis hatalmas élmény ezek részleteit felfedezni a közel 7 ezer forintos kötetben. Egyetlen egy javaslat: az előszót a nagyobb meglepetés érdekében a sztori végére érve olvassátok el!

Lucifer
A pokolban a Halál is csak egy úr a sok közül

Ha már szóba került a Sandman, akkor akkora meglepetéseket Lucifer megjelenése sem okozhat. Mármint a képregényes piacon, ahol ezt a sorozatot is a Fumax karolta fel, méghozzá Neil Gaiman mesterművéhez hasonló formátumban, a normál keményfedeles kiadás mellett limitált gyűjtői kivitelben is. Persze könyvet nem a borítójáról ítélünk, illetve sokkal fontosabb a belbecs, mint a külsőség, de azért na, ritka az olyan igényes hazai kiadás, mint a Sandman és a Lucifer. Utóbbi egyébként már a második kötettel jelentkezett, normál verzióban 408, limitáltban 432 oldalon, az Eisner-díjra jelölt sorozat 14–28. részével és a Nirvana című önálló történettel.

Alapvetően az első kötet cselekményszála folytatódik, ahogy Lucifer éppen egy új genezis képében teremt életet, amely látszólag ugyanazokat a hibákat követi el, mint az első teremtés, csak éppen pepitában. De figyelemmel kísérhetünk egy szó szerint angyali lányt, aki képes a pokolig is elmerészkedni, hogy választ kapjon kérdéseire.

A mitológiával, vallással és okkultizmussal teli Lucifer talán nem annyira mesteri és költői, mint a Sandman, de Mike Carey szerintem ugyanúgy a lelkét beletette ebbe a mítoszba, amely szorosan ott halad a nagy előd nyomában. A túlvilági intrikák itt is jelen vannak a hatalmi harcokkal és azzal a sakktáblával, amely lényegében maga az élet, tele a tudattalan lényekkel, akik a nagyok mellett egészen eltörpülnek. Ehhez az izgalmas sztorihoz pedig elsőrangú látvány dukál, amit a Sandmanhez hasonlóan itt is maximálisan megkapunk. Dean Ormston, Ryan Kelly és Peter Gross kiváló munkát végzett, a karakterek egyéniséggel rendelkeznek, a háttereket vizslatva teljesen elveszhetünk a részletek között. Hogy kiadástól függően 13 vagy 15 ezer forintot megér-e mindez? Szerintem abszolút!

Ez már exotic loot

De minimum legendary, ha videójátékos keretbe akarjuk illeszteni a minőséget. Nem mondom, az elmúlt években azért még a Fumax kínálatában sem mindenért repestem, sőt a puhafedeles mangák többsége sokszor minimálisan sem birizgálta meg az ingerküszöböm, de ez részben ízlés kérdése, nem vetném a kiadó szemére. Ez az aktuális hármas azonban igazi kincs, amelynek szerintem minden képregényrajongó csak örülhet, és nagyon örülök, hogy még mindig kerülnek elő hasonlók a nemzetközi repertoárból. Remélem, a kiadó sokáig megőrzi ezt a jó szokását és még hosszú évekig számíthatunk a hasonlóan izgalmas darabokra.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Itt minden a halálról szól – East of West, Fekete Orchidea és Lucifer

East of West, Fekete Orchidea és Lucifer a házban! A Fumax kiadványai közül szemezgettünk.

6 órája
1

Adaptációk és megjelenési dátumok - ez történt csütörtökön

Benne: Mortal Kombat II, Agatha Christie – Death on the Nile, Void Crew, Lollipop Chainsaw, Loaders, Echoes of the End, Assassin's Creed.

9 órája
4

The Drifter – Pokoli vándorút

A The Drifter egy klasszikus point and click kalandjáték, ami a horror és a thriller elemeit vegyíti egymással elég magabiztosan.

1 napja
1

EA Sports FC 26 bejelentés, Zelda-film fejlemények – ez történt szerdán

Továbbá: Cyberpunk 2077, Dead Take, Sudden Strike 5, Danger Mouse, Sonic Racing: CrossWorlds

1 napja
5

Tony Hawk's Pro Skater 3+4

Két gigászi klasszikus tér vissza a THPS 3+4 kiadványban, amelyeket nem hogy megunni nem lehet, de csak fokozzák a Tony Hawk iránti étvágyunkat. Lássuk, mit tud felmutatni a két legendás rész remake-je!

1 napja
15

Life is Strange Collection bejelentés, indul a Frosthaven EA – ez történt kedden

Továbbá: Street Fighter 6, Metaphor: ReFantazio, Mato Fragments, Hyperdimension Neptunia Re;Birth.

2 napja
6

Patapon 1+2 Replay

Négyórányi megállás nélküli Pataponolás után komolyan elhittem, hogy a Zigotonok valójában egy multiverzumból szalajtott Excel-tábla cellái: fekete-fehér négyszögek, katonás rendben, és ha rossz parancsot dobsz be, azonnal rád omlanak. De ne aggódj, nincs titkos Patapon–MSOffice crossover lore – csak annyi történt, hogy egy Sony-játék megjelent Nintendo konzolon.

2 napja
4

Game Pass: mozgolódás júliusban

Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4. Wuchang: Fallen Feathers. Wheel World. Grounded 2. Többek között ezek a címek várják az előfizetőket ebben a hónapban.

3 napja
7

Hétindító sallangok – ez történt hétfőn

Benne: Mashina, GORN 2, Invincible VS, Ys X: Proud Nordics.

3 napja

Chronicles of the Wolf - új Castlevania helyett

A megszállott Metroidvania-rajongók köreiben a francia Migami Games csapat neve nem cseng ismeretlenül. Következő játékuk is a Castlevania-t idézi.

3 napja
2

Heti megjelenések

4 napja
9

Bemutatók keletről és nyugatról - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Warhammer 40,000: Dawn of War – Definitive Edition, Mafia: The Old Country.

6 napja
1

Blades of Fire

A metroidos kitérők után a MercurySteam visszatért a Castlevania: Lords of Shadow hagyományosabb akció-kaland vonalához, új játékukban pedig ötletekben és ambícióban sincs hiány.

7 napja
10

Ghost of Yōtei bemutató - ez történt csütörtökön

Továbbá: Borderlands 4, Heartworm, Wild Hearts S, Flame Keeper.

7 napja
25

PlayStation Game Catalog: júliusi érkezők

Cyberpunk 2077, Banishers: Ghosts of New Eden és New World: Aeternum. Többek között ezek a címek várják a szolgáltatás előfizetőit.

8 napja
16

S.T.A.L.K.E.R. 2 PS-en, búcsúzik a Steel Hunters - ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Subnautica 2.

8 napja
7

Új The Last of Us Part II Remastered játékmód, Ghost of Yotei a SoP-ben – ez történt kedden

Továbbá: Endzone 2, Time Flies, SOMA, MAJJAM.

9 napja
12

Symphonia: elhúzza a nótád

Nemrég került be a Game Pass kínálatába a Symphonia, amely jó apropót adott arra, hogy ránézzünk a tavalyi dömping időszakban debütált művészi indie játékra. Precíziós ugrabugra, kézzel rajzolt látvány, csodálatos zenei háttér és muzikalitás - ez a Symphonia.

2025.07.08.
3

The House of the Dead 2: Remake megjelenési dátum, Madragora frissítés – ez történt hétfőn

Továbbá: Croc: Legend of the Gobbos, Mamorokun ReCurse!

2025.07.08.
1

S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy

2025.07.07.
4