[Teszt] Klonoa: Phantasy Reverie Series

Klonoa: Phantasy Reverie Series

mcmackoGéczy Attila2022.07.16. 06:00

A Klonoa játékokat én eddig csak távolról ismertem, azaz pontosítok - a GameBoy Advance konzolra készült 2D platformerrel sokat nyomultam, de az ős-epizódokkal sosem játszottam. Gondolom sokan vannak mások is így ezzel, a cikkünk tárgya ugyanis soha sem volt akkora sztár itthon, mint például Crash, Spyro vagy később Jak, esetleg Ratchet.

A Bandai Namco most az első két epizódot kínálja tehát egy remake formájában, amely a Phantasy Reverie Series címet kapta a keresztségben, és az 1997-es KLONOA: Door to Phantomile-t, valamint a 2001-es KLONOA 2: Lunatea’s Veil-t is tartalmazza, amelyek rendre PlayStation és PS2 platformokon láttak napvilágot.

Játékmenetükben a Klonoák a fix pályás 2D platform-mechanikákat alkalmazták, de 3D térben. Magyarul valójában kötött, oldarinányos ugrabugráról beszélünk, de a hátterek 3D-sek, valamint a pályák maguk is kanyarognak a koordináta-rendszer minden irányába. Első körben a játékmenet egyszerűnek és lassúnak tűnhet. A Klonoa hiába néz ki úgy, mint egy korai Sega játék, nem járt a Sonic-iskolába, cserébe megfontoltabb, környezeti fejtörőkkel szépen megrakott terepeket kínál. Az ellenfeleket a gyűrűnk erejének segítségével fejünk fölé kaphatjuk, eldobhatjuk őket (akár el is szökkenhetünk róluk), de a térben előre/hátra is tudjuk őket taszítani, ezzel térbeli alakzatokat aktiválva, és olykor a továbbjutás kulcsát jelentő megfejtés felé terelve hősünket. Az ellenfelek újratermelődnek, ez is jelzi, hogy nem az akció, hanem a környezeti felderítés elemeként szerepelnek. A pályákon emellett gyűjtögethetünk reguláris kincseket és ritkább collectible cuccokat. És van itt még egy szokatlan elem: a narratíva nem általl a pályák közepén is átvezetőket kínálni a játékosok számára.

Ezek alapján a Klonoa ma egyszerre idézi a Pandemonium-ot, kicsit a Crash játékokat és a Kingdom Hearts-ot is. Hangulatra hasonlóan japános, kedves, már-már gyerekesen könnyed stílust üt meg a játék mesélőkéje. Azonban az álomvilágok, a jó-rossz örök harca és a később játékokra telepedő sötétebb hangulat miatt nem a kicsiknek, inkább a tinédzser korosztálynak tudjuk ajánlani a játék csomagot. Na meg azoknak a vén rókáknak, akik emlékeznek még a Namco által gondozott eredeti címekre.

A Klonoa Phantasy Reverie Series prezentációja amúgy teljesen igazodik a PS2/Wii színvonalhoz, amit egyébként sok hasonló (indie) játékban most is alkalmaznak. Az első Klonoa sprite-alapú világa is teljesen átköltözött a 3D-be, viszont nem most. Anno még Wii-re jelent meg az első Klonoa remake kiadása 2008-ban, és most ebből indultak ki a készítők. Lehetett volna attól nagyobb ambíció is, mint hogy egy korábbi újrakiadás-restaurálását vegyék alapul, de fel lehet fogni ezt úgy is, mint egy esztétikai állásfoglalás a fejlesztők részéről. És ez jól is van így. Mind a hangok, mind a látvány a PS2-es hőskort idézi, persze éles és amúgy vibráns, színpompás rendereléssel. Amit egy filter segítségével amúgy retrósíthatunk is, hasonlóképp, mint mondjuk a Yooka-Laylee játékokban. Sajnos a második rész markáns, rajzfilmes (cel-shaded) szűrője teljesen hiányzik. Nekem mondjuk nem hiányzott különösképp, de régi rajongók bizonyára megjegyzik majd a váltás tényét.

Összefoglalva tehát, a két Klonoa játék abszolút meglepett, annak ellenére, hogy a források azért régi időkből származnak. A csomagban fellelhető címek változatosak, a haladás íve mesterien kidolgozott, a kihívás szintje pedig példaszerűen fokozódik. Lehetek őszinte egy objektív teszt végén? Nekem ez a játékmenet sokkal jobban működik, mint a Crash vagy a Spyro felújításoké. Lehet, hogy egyszerűbb, lehet, látvány tekintetében ma már nem mutat sokat. De az élményt tekintve azokat a konzoljátékos időket idézi, amikor a japán fejlesztőkben tombolt a kreativitás és a letisztult, elegáns tervezői munka együttese.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

45 perce
1

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

1 napja
28

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

1 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

2 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

3 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

3 napja
4

Heti megjelenések

4 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

4 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

6 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

6 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

7 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

7 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

8 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

8 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

8 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

9 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

2025.06.23.
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

2025.06.23.
2

Heti megjelenések

2025.06.23.
13