GEARS OF WAR próbakör

GEARS OF WAR próbakör

liquidSomosi László2006.11.05. 19:20

A Gears of War-t akkora várakozás övezi, amit talán csak John Holmes legendásan méretes férfiasságához tudnánk hasonlítani. A párhuzam nem véletlen, a Gears ugyanis macsó játék, tökös, hardcore férfiembereknek, akik nem riadnak vissza a sötétben settenkedő, aztán csoportosan támadó rücskös képű idegen megszállóktól, és a vidámpark-építgetés helyett a nagypályás mészárlást részesítik előnyben.

Szaladjunk végig a kötelező műsorszámon: a játékot gyaníthatóan keveseknek kell külön bemutatni, de ha az elmúlt egy évet abszolút ingerszegény környezetben (lakatlan sziget, tibeti kolostor...) töltötted, és véletlenül, netalántán nem hallottál volna róla, akkor... akkor a Gears of War third person akciójáték az Unreal sorozatért és technológiáért felelős Epic Games-től. Sci-fi durvulás, idegenek vs. morcos tengerészgyalogosok meccs a távoli jövőben, kizárólag Xbox 360-ra. Sok vérrel, lövöldözéssel meg láncfűrészeléssel - germán barátaink éppen ezért a biztonság kedvéért gyorsan be is tiltották, nehogy Sáskának (ők a gonosz idegen faj) nézze véletlenül a romlatlan lelkű német fiatal Dr. Hans-Jürgen Schmidtet, a középiskolai etika- és filozófiatanárt. Mert annak ronda vége szokott lenni, ugyebár.

Várakozás ide vagy oda, a puding próbája az evés, két napja pedig nekünk is sikerült a kanalat ragadnunk. A Gears of War feliratú bőségtál az Xbox 360 magyar nyitóbuliján várta az érdeklődőket, abszolút ideális körülmények között. Az “ideális körülmények” esetünkben azt jelentették, hogy ettünk-ittunk-mulattunk, aztán odakommandóztuk magunkat a méretes képet biztosító projektor, és a GoW-ot rejtő debug X360 mellé. Újabb szerencsés körülmény: a gépet birtokló PC Gurus kollégák már emberes időt öltek a játékba, ergo a pályák nyitva álltak, lehetett próbálkozni. Óvatos duhajként (a mögöttünk szurkoló G365 fórumarcok bíztató szavaitól kísérve - köszönjük, urak! :-) az elején kezdtük, végignéztük a főhős, Marcus szabadulását, aztán jöhetett a tűzharc.

Első benyomás: a Gears of War vadállati módon, lenyűgözően jól néz ki. Nem kicsit, nagyon. Ha a GoW nő lenne, és valahogy egy légtérbe kerülnénk vele, azon nyomban megpróbálnánk lefektetni. Finom részletek és látványosra polírozott helyszínek, pazar animáció és effektek, HDR ott ahol kell, és abszolút stabil képfrissítés. Azaz: a végleges verzióban nyoma sincs a korábbi build-eket néhol jellemző beakadásnak, vajon csúszik a cucc, tölteni nagyon ritkán tölt (egyszer láttunk ilyesmit), és akkor is minimálisat. Már a kezdőpályák is látványosak, de az igazi finomságok csak később érkeznek. Megnéztünk egy esős, éjszakai pályát is: a kommentjeinket most nem idézem, a “kib...ott gyönyörű” volt a legvisszafogottabb jelző. Az eső végigcsorog a falakon, apró patakokban gyűlik össze a megfelelő helyeken, a cseppek fröccsenve morzsolódnak szét Marcus páncélján. Fan-tasz-ti-kus, nem véletlenül licenszeli az UE3 technológiát boldog-boldogtalan - a gazdái kezében pedig a jelek szerint csodákra képes.

Ha gondtalan, villámgyors, sokat szaladgálós mészárlást vársz a Gears of War-tól, csalódni fogsz. A GoW taktikus megközelítést igényel, a virtuális Rambók itt villámgyorsan hullazsákban végzik. A kulcsszó: fedezék. Egy átlagos tűzharc a következőképpen néz ki. Meglátod az ellent, és már csapod is neki a hátad a legközelebbi kőtömbnek. Gyors sorozat a fejed fölé tartott fegyverből (jobb ravasz), de ez maximum beköszönésnek jó (rendkívül pontatlan, és nagyon szór), célzott lövésekkel kell operálni. Lenyomod a bal ravaszt, Marcus kihajol a fedezékből, kamera be a válad környékére, és lősz. Az általunk látott ellenfeleknek két pontos sorozat elég volt - de ezt nem könnyű bevinni. Leginkább azért nem, mert ők is hozzád hasonlóan gondolkodnak, azaz nem szednek virágot a szabadban a fejlövésre várva, hanem fedezék mögül lövöldöznek kifelé. Ha többen csoportosulnak egy helyen, a parittya-gránát a megoldás, az analóg karral meghatározod az ívet, aztán a jobb ravasszal elhajítod a szeretetcsomagot. Ha ügyes voltál, nagy, véres fröccsenés a válasz, szerencsés esetben három ellenfelet is elpostázhatsz a teremtőjüknek.

Külön életerő-kijelző nincs, a GoW a Call of Duty 2-ben tapasztalt “ha nagyon lesérültél, jelzi, és pihenni kell egy kicsit” szisztémát alkalmazza. Az alapból rendelkezésre álló nehézségi fokozatok közül (casual és hardcore) a barátságosabbat választva sem volt könnyű az élet, szoktatni kell magad hozzá, hogy nincs eszetlen lövöldözés, nincs hősködés, figyelni kell, hogy kit masszíroznak a csapattársaid (egy kolléga mindig veled van, de van, ahol több is), és taktikusan kell mozogni. A mozgás - fedezékbe húzódás - rohanás egy gombbal (az A-val) abszolválható, közeli fedezékek esetén akrobatikázni (előre / hátra / oldalra gurulni) is lehet a menedékek között. Ha nagyon közel jönnek hozzád, akkor ott a láncfűrész, ami azonban nem olyan ultimatív közelharci fegyver, mint pl. a Halo puskatusa. Ha sikerül láncfűrészelni, akkor rendben vagy (véreső, döglött ellenfél), csak odáig el kell jutni valahogy. Warhawk apóval megpróbáltunk erőltetett láncfűrészes támadásokat végrehajtani - az esetek többségében vörösbe-feketébe boruló képernyő, és “Game Over” felirat volt a válasz. Miért? Egyrészt valószínűleg jó bénák voltunk, másrészt pedig a láncfűrészt be kell berrenteni, közel kell menni vele, és csak akkor tudod rendesen alkalmazni, ha nem zavarnak meg (lőnek hátba) közben. Az ellenfelek ráadásul látványosan kerülni próbálták a közvetlen kontaktust a hideg, sivító fémfogakkal - az egyikük például háromszor is átugrotta (ellenkező irányban) a ledőlt kőoszlopot, amikor ravaszul be akartam vetődni mellé egy gyors, de annál radikálisabb láncfűrészes kezelés erejéig. Warhawk kacagott, én is kacagtam, aztán rondán agyonlőtt valaki oldalról. A tanulság: mivel ugrabugrálni alapból nem lehet (csak “átlendülni” az alacsonyabb tereptárgyakon) alaposan meg kell nézni, hogy mikor izzítjuk be a fűrészt. Lőfegyverből háromfélét láttunk (automata ólomköpködők, különféle ízben), nyilvánvalóan jóval több van.

A próbakör tapasztalatai, tömören: a Gears of War határozottan reményteljes darab, bitang grafikával, remek hangulattal, és a saját zsánerében jól működő játékmenettel. A nagy kérdés: mennyire lesz változatos? Mennyire válik (vagy nem válik) önismétlővé a fedezékbe be - lövök - fedezékből ki - rohanok - fedezékbe be - gránátot dobok játékmenet? Hogy működik multiban? A válaszra már nem kell sokat várni, a Gears of War európai megjelenése alig két hét távolságból integet vidáman. A látottak alapján a megjelenés napján mi biztosan visszaintegetünk neki, aztán kíméletlenül, és szenvedélyesen a magunkévá tesszük - először párosban, aztán csoportosan is. Sáska úréknak ANNYI.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

5 órája

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

20 órája
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

1 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

2 napja
4

Heti megjelenések

2 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

3 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

4 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

5 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

5 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

6 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

6 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

7 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

7 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

7 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

8 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

9 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

9 napja
2

Heti megjelenések

9 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11