A napokban sor került az Assassin's Creed IV: Black Flag hivatalos bejelentésére, melyet követően megérkeztek az első előzetesek is a játékról. Mi összegyűjtöttünk nektek tíz dolgot, amit mindenképpen tudni érdemes róla.
1. Az új főhős egy kalóz
Új számozott epizód mellé új főhős is jár: az Assassin's Creed IV központi karaktere Edward Kenway lesz, a harmadik részben megismert Haytham Kenway apja, Connor nagyapja. Edward egy kalóz, aki Angliából került a karibi térségbe: alapvetően karizmatikus, okos és kedves személy, de önző természete van, és legnevetségesebb ötleteit is jobbnak tartja más racionális elgondolásainál. A Black Flag a kalózok Aranykorának végén, 1715 környékén játszódik, és természetesen az asszasszin-tempolom ellentét is visszatér benne, melybe Edward maga is belecsöppen majd.
2. A helyszín a Karib-tenger
A játék helyszíne a Karib-tenger szigetvilága lesz, amely jellegéből adódóan teljesen más, mint amit eddig megszokhattunk a sorozattól. A városok mellett szigetek, na meg persze a végtelen tenger vár majd ránk, de lesznek a játékban dzsungelek, eldugott templomok, maja sírok és elsüllyedt hajóroncsok is, a felfedezés mellett pedig olyan új tevékenységet várnak majd ránk, mint például a bálnavadászat vagy a csempész-hajsza.
3. Fontos szerepet kap a hajózás
A kalózos körítés mellé természetesen a hajózás lehetősége is jár: a harmadik részben debütált újdonság immáron teljesen kiforrott és hangsúlyos formában tér vissza. A küldetések több mint egyharmada a vízen zajlik majd, de mellékes tevékenységből is lesz rengeteg: távcsövünket előkapva bármikor körülnézhetünk, az új 'Horizon' rendszer pedig az összes lényegi információt (hajók, küldetések, kincsek, kilátók, állatok stb.) a tudtunkra adja a környezetet illetően.
4. Újszerű felépítést kap a játék világa
Az Assassin's Creed IV a tengeri megközelítésnek köszönhetően a franchise eddigi legnagyobb kiterjedésű játéka lesz, több mint 50 helyszínnel, melyek között töltőképernyők nélkül utazhatunk majd. A teljesen nyitott világ metroidvania-jellegű játékmenettel párosul: Edward hajója, a Jackdaw (Csóka) lényegében egy második számú karakter lesz, amely a főhőssel együtt fejlődik majd, és bizonyos helyszíneket csak akkor érhetünk el könnyedén, ha megszerzünk egy adott felszerelést.
5. Visszatérnek a magas épületek
A Black Flag központi helyszínei Havanna, Nassau és Kingston lesznek, a nagyobb városok felépítése tekintetében pedig szeretnének valamelyest visszatérni a korábbi epizódok által képviselt koncepciókhoz, így jóval több magas épületre számíthatunk, mint az Assassin's Creed III-ban. Visszatér emellett a harmadik rész egyik fő újítása is az erdőkkel és a faágakon történő közlekedéssel.
6. Edward úszik és két karddal harcol
Edward a kalózkodás során megtanulta, miként lehet a leggyorsabban elfoglalni egy ellenséges hajót, így harcstílusa is ehhez idomul: két kardjával és dupla-pisztolyával pillanatok alatt rendet tesz a legnagyobb tömegben is, de ott lesz az elmaradhatatlan rejtett penge, valamint egy köpőcső is, utóbbi különböző hatású nyilakkal. A tengeren az úszás is több egyszerű lubickolásnál: immáron akár alá is merülhetünk, kincsek és roncsok után kutatva, de lesz víz alatti harc is.
7. Komolyabb hangsúlyt kap a lopakodás
A fejlesztők szeretnék, ha a lopakodás sokkal hangsúlyosabb eleme lenne a játéknak, így ezen mindenképpen javítani készülnek. A pályadizájnnal azt akarják elérni, hogy az ne csak támogassa a csendes gyilkolás lehetőségét, hanem egyenesen bátorítsa a játékosokat ezen felfogás elsajátítására, és az egyes merényletek kötöttségéből is szeretnének visszavenni.
8. Változatos tengeri csaták lesznek
A különféle fejlesztéseknek és a számtalan különféle ellenséges hajónak köszönhetően változatos tengeri csatákra számíthatunk: az irányítás és a fegyverarzenál tovább mélyül, a ránk támadó hajók mérete és viselkedése pedig széles skálán fog mozogni. A változó időjárás is érdekes lehetőségeket tartogat majd: ha például belebotlunk egy nálunk sokkal nagyobb hajóba, akkor becsalhatjuk azt egy trópusi viharba, majd miután meggyengült, megostromolhatjuk.
9. Nem lesz Desmond a jelenkori szálban
A jelenkori szálban ezúttal hiába keressük majd Desmondot - olyannyira, hogy ezúttal a modern templomosok, az Abstergo Industries egyik részlege, az Abstergo Entertainment lesz a "valós" szál helyszíne, akik történelmi tartalmakat gyűjtenek filmekhez és videojátékokhoz. Ők "fejlesztették" a PS Vitás mellékszálat, az Assassin's Creed III: Liberationt, valamint a kiképző-szimulációként működő multiplayert is. Utóbbi egyébként visszatér, méghozzá új játékmódokkal.
10. Nyolc stúdió dolgozik a játékon
Ami pedig a tényleges, és nem a virtuális fejlesztést illeti: a negyedik részen nem kevesebb, mint nyolc Ubisoft stúdió dolgozik. A munkálatokat szokás szerint a Ubisoft Montreal vezényli, a single playeren rajtuk kívül a szingapúri, szófiai és québec-i, a multiplayeren pedig az annecy-i és a bukaresti részleg dolgozik még, de besegít a kijevi és montpellier-i divízió is. A munkálatok 2011 közepén kezdődtek, a kreatív direktor pedig a franchise-on a kezdetek óta dolgozó Jean Guesdon.
+1: A trailer, amit látnod kell
Az Assassin's Creed IV: Black Flag november 1-jén érkezik Xbox 360, PlayStation 3 és Wii U platformokra, de a későbbiekben PC-re és a következő generációs konzolokra is meg fog jelenni.