Talán több merő véletlennél, hogy a videojátékok örökzöld receptjei közül a legtöbb éppen a Nintendo háza táján készül, és bár az újdonságért éhezők nyilvánvalóan nem ezeket fogják kutatni, azért a megszokott és megbízható minőségnek is megvan a maga kereslete. De még mekkora: a Pokémon sikertörténete például immáron közel 20 éve íródik, és bár a Game Freak sorozata sosem az örökös innovációkról szólt, a tartalom és a kiváló alapkoncepció együttese továbbra is éves szinten vonzza a vásárlók millióit. A legújabb páros, az Omega Ruby és az Alpha Sapphire esetében sincs okunk kételkedni abban, hogy érdemes erre.
Közülük választhatsz az elején: Treecko, Torchic, Mudkip
...mondjuk mindezt úgy, hogy az ORAS talán az elmúlt évek legkevesebbet újító kiadása, amely leginkább a tavalyi X/Y frissességére építve igyekszik újabb kört futni, méghozzá az eredetileg GBA-ra megjelent Ruby és Sapphire újragondolásaként. Ezen friss tényezők közül a leglényegesebb (a Mega-átalakulások és az új tréningrendszer mellett) a látvány, hiszen a 3DS-re költözve alaposan megújult a Pokémon franchise, tényleg minden ízében 3D-s formában tálalva elénk a Poké-világot (most éppen Hoenn tartományát), végleg maga mögött hagyva a sprite-korszakot. Hogy ez mennyit számít az élmény egészét tekintve? Sokat, vitathatatlanul sokat, hiszen az avatatlan szemek jóval megkapóbb külcsín mellett ismerkedhetnek a szériával, a veteránok pedig új részletekben merülhetnek el, és új lendülettel vethetik bele magukat a jól ismert játékelemekbe, vagy éppen a rájuk váró sokszáz-sokezer random összecsapásra.
A megújult, 3DS-es látvány most is sokat ad az élményhez
Ha esetleg nem tudtad volna, ez utóbbiból talán rájöttél: a Pokémon valójában egy JRPG, méghozzá a klasszikus fajtából, amely véletlenszerű, körökre osztott harcokon keresztül adagolja a játékos számára az akciót. A Háromházfalva újonc lakójából Pokémon-mesterré váló karakterünk kalandja szokás szerint a felfedezésről és az utazásról szól: Hoenn városaiba és meghódításra váró edzőtermeibe ismeretlen terepeken keresztül vezet az út, ahol nem csak az ellenséges gonoszok fogják utunkat állni, hanem kismillió fűben, vízben, vagy éppen föld alatt megbúvó Pokémon is, melyek legyőzése és összegyűjtése - ha lehet egyáltalán ilyet mondani - hangsúlyosabb, mint valaha, köszönhető az új Poké-applikációnak, mely a környéken fellelhető fajtákat mutatja nekünk, így motiválva a játékost a kutakodásra.
Az első komolyabb kihívást Rustboro City-ben
Ez utóbbi kiváló dizájndöntésnek bizonyult, a gyűjtögetés ugyanis - legyen szó akár a zsebszörnyekről, akár az egyéb titkos tárgyakról - a Pokémon legdominánsabb eleme, és egyben alappillére, amely miatt a koncepció egésze is rendületlenül működik immáron bő másfél évtizede. Nincs menekvés tehát: naív, aki azt gondolja, hogy 10-15 alatt végig fog szaladni a szokás szerint nem különösebben mély, de mégis ügyesen moralizáló, és minden korosztály számára könnyen befogadható sztorin, az ORAS ugyanis - az elődökhöz hasonlóan - úton-útfélen arra motivál, hogy letérj a kitűzött utadról. Amit persze érdemes is megtenni: nincs jobb érzés annál, amikor egy újabb kedvencre lelsz, aki tényleg erősítést jelent a már meglévő csapatod számára - vagy egyszerűen csak nevetsz egy jót az éppen utadba kerülő mulatságos kinézetű kreatúrán. Mert hogy a változatosságra ezúttal sem lehet panasz, és bár most sem feltétlenül képviseli minden szörnyeteg a supercool vonalat, igazából minden Pokémon saját egyéniség - még ha nem is mindig olyan karizmatikus, mint a legelső széria.
Immáron oda is osonhatsz a fűben lapuló Pokémonokhoz
A Pokémon-élmény működése helyett szívesen mesélnék a további újdonságokról, de az ORAS tényleg nem ezekről szól - sokkal inkább egy variáció az X/Y újításaira, mintsem meglepetések és vadonatúj impulzusok tárháza. Hogy ez jó hír, vagy sem, azt mindenki döntse el maga: az innovációt hajszolók számára minden bizonnyal kevésbé, ám ők aligha a Pokémon szériában keresik boldogságukat. Mindenki más számára azonban itt az újabb alkalom arra, hogy elmerüljön a zsebszörnyek világában, ismét játékórák tucatjait ölve a kutakodásba, a harcokba és a megunhatatlan tápolásba.
Van, ami sohasem változik, így amíg világ a világ, addig bizonyára a Pokémon is minden idők egyik "legtesthezálóbb" hordozható játéka marad. Mint ilyen, igazából az is megbocsátható neki, hogy nem mindig csavar sokat a már jól bevált recepten, az Omega Ruby és az Alpha Sapphire ugyanis jó példa arra, hogy komolyabb újdonság nélkül is létezik élvezetes és megunhatatlan játékélmény.