[Teszt] Gris

Gris

mcmackoGéczy Attila2018.12.23. 13:01

Egy törékeny női sziluett néz szembe a nálánál százszor nagyobb márványszoborral, amely egyszerre szimbolizálhatja a tartást, a testének szépségét, a kikezdhetetlenséget, és egyben törékenységet is. Aztán történik valami megmagyarázhatatlan, az emlékmű darabjaira reped, szétmállik, a tenyerében hordozott pici sziluett pedig magatehetetlen zuhanásnak indul. A földet érés utáni első lépések nehezek, lassúak, a lenti környezet pedig sivár, monokróm, csendes és fájdalmas.

Hát innen kell felállnia Grisnek, a Nomada Studio debütáló főszereplőjének, aki már nevében is hordoz egyfajta melankóliát. A "gris" ugyanis szürkét jelent spanyolul, és bár az AFI óta tudjuk, hogy a lány nem szürke, Grisnek óriási erőfeszítésbe telik visszahozni a színeket a világába. És ezzel újra felépítenie önbecsülésének, tartásának és női valójának addig kikezdhetetlennek, és innen nézve, hiúnak is látszó szobrát.

Nehéz úgy beszélni a Gris-ről, hogy ettől többet mondasz el a játék történetéről, a helyszínekről, a jelentésről… illetve arról, hogy mit gondolsz ezekről a pontokról, hogy rakod össze magadban a forgatókönyet. Ugyanis a Gris nem magyaráz, pusztán látható és hallható elemekkel, valamint a puzzle feladványok és kihívások felépítésével dobálja rád sorban a metaforákat, mindenféle ripacskodás nélkül. Ma már felesleges azon vergődni, hogy egy videojáték lehet-e művészeti alkotás. A Gris maga a poézis videojátékba öltött megtestesülése, sőt, kicsit erősebben is fogalmazhatunk. Talán egy játék sem volt még ennyire költői, ennyire gyönyörű, ennyire szépen éneklő, mint a Gris - ezzel pedig tökéletesen körbeér az összes olyan pont, amitől egy játék „művészi” lehetne. És tudjátok mit? Nomada-ék egy közel tökéletes játékot is le tudtak tenni a koncepciójuk mellé, amely gyakorlatilag egy igényes, flow-szerű puzzle platform-kihívásban ölt alakot.

Na nem úgy, mint az idei év másik nagy indie-durranása (Celeste), vagy valamelyik végletekig lecsupaszított pixelpontos szívatás-fesztivál. A Gris végig arra az élményre helyezi a hangsúlyt, hogy haladósan, a főhősnő köpeny-animációjához hasonló lágy áramlásban élvezhesd a puzzle feladványokat. Kicsit olyan ez, mint a Journey, vagy pl. az Abzu - de azoktól több a „játékelem” és a kihívás a programban, ráadásul az egész struktúra kétdimenziós. Már ami a játék síkját illeti, természetesen. A Grisben nincs halál, nincs game over. Helyette vannak tematikus pályák, amelyek közben Gris visszahozza életének színeit, új képességeket tanul, és a felfedezős platformerek rajongóinak segítségével titkos helyszíneket derít fel. A játékmenetet tekintve szó sincs metroidos haladásról, pedig vannak speciális, megszerezhető képességek, amelyeket kihasználva tudjuk majd a környezet akadályait leküzdeni. Gris eleinte csak ugrani tud, aztán később a köpenyét súlyos kőkockává alakítja (azaz stabilan meg tud állni akár a legnagyobb szélvihar közepén is), később jön a duplaugrás, és a többi hasonló skill. Nem is megyünk tovább, mert nem szeretnék minden poént lelőni. A lényeg az, hogy a környezeti akadályok jelentik majd a továbbjutás előtt tornyosuló gátakat, és ezeket kell az egyre dinamikusabban mozgó hősnőnkkel leküzdeni. A mechanika zsenialitása abban rejlik, hogy gyakorlatilag olyan gördülékenyen végig lehetne menni a játékon, mintha a szél hátán terelgetnénk a karakterünket; persze a kihívást jelentő részeken meg-megállunk majd gondolkodni, és lesz pár olyan pont, ahol alaposan el kell majd gondolkodnunk, hogy merre és hogyan vihet majd tovább az utunk. Bő négy órát kér az embertől a sztori végigjátszása, ez a négy óra pedig egy mesterien súlyozott ívre van felhúzva, csak nagyon ritkán érezzük azt, hogy a készítők túlzottan szerelmesek a saját ötleteikbe, és egy mechanikát tovább húznak a kelleténél.

Ahogy fentebb is említettük, a program látványa és hangjai szintén elképesztő minőségűek. A figurák és az animált NPC-k (ilyenek is lesznek), adott esetben a főellenségek is gyönyörű, kézzel rajzolt rajzfilmszerű formában elevenednek meg. A látványt pedig az Unity motor tökéletesen, döccenések nélkül szolgálja. A programot Switchen teszteltük, amely dokkolt állapotban egy 4K-s böszmén is hibátlanul formálta az animátorok és háttér-festők munkáit a méretes kijelzőre. Kézben tartva, mondjuk egy sötét szobában is hatásos az elmélyülés, bár a filmszemcse-effektus nem úgy jön át, mint a televízión. A hátterekről is érdemes még áradozni egy sort, amely az éles tusrajzok és az álomszerű vízfesték-illúziók érdekes kontrasztját képesek felvonultatni. A zenék pedig… Nos a Berlinist nevezetű csapat velőig hatoló módon játszik az elektronika, a zongora, a vonósok és a szintetikus nagyzenekari kíséretek lágy oldatával. Sokszor ráadásul a zene és a játékmenet is szimbiózisban lüktetnek vezérelt dinamikai megoldások nélkül. A játéknak tehát a muzikális része is telitalálat. Nem hiszed el? Csukd be a szemed és szánj a lenti anyagra 2 percet (majd jöhet a playlistben a teljes OST is).

2018 a videojátékos hősnők éve volt. Celeste, Feledvény Anne, és most Gris. Ők az igazi szuperhősök, a videojátékfejlesztés koncepcionálisan emelkedett színvonalának lenyomatai, valamint a korszellem intelligens árnyalatai. Az ünnepek közeledtével talán érzékenyebbek vagyunk az emberi üzenetekre, az érzelmi hatások összjátékára. Ültesd magad mellé azt, akit a legjobban szeretsz, bújjatok össze, és játsszátok végig a Grist. A libabőrös részeknél húzzátok feljebb a takarót, a szomorú vagy melengető pillanatokban nézzetek össze, töröljétek le egymás arcáról a könnyeket, végül pedig beszéljétek meg, amit láttatok, amit megéltetek. A Gris csodálatos befejezése az évnek, a fentieknek megfelelően pedig nem is lehet más az értékelés mint a lentebb látható pontszám.

10/10

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

5 órája
1

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

1 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

1 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

1 napja
2

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

2 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2 napja
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2 napja
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

3 napja
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

3 napja
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

4 napja
17

Ereban: Shadow Legacy – Árnyakkal sunnyogó

A sunnyogást az árnyakba olvadással keverő koncepciójával az Ereban már korán felhívta magára a figyelmet. A játékot a régi idők nagy lopakodós címei iránt érzett határtalan tisztelet hívta életre. De ebből vajon mennyit sikerült átemelni és jól értelmezni? Teszt!

5 napja

EDGE #397 pontszámok

Dragon's Dogma 2. Rise of the Ronin. Alone in the Dark. Princess Peach: Showtime! Izgalmas címek. Rendkívül vegyes pontozás.

5 napja
21

Heti megjelenések

5 napja
2

Stellar Blade fejlesztői napló, Final Fantasy VII Remake harmadik rész morzsák- ez történt pénteken

Továbbá: Sea of Thieves, Palworld, GTA+, The Rogue Prince of Persia, Crash Bandicoot 4: It's About Time.

7 napja
14

Drágul az EA Play, jön az új Remnant 2 DLC - ez történt csütörtökön

Továbbá: Fallout 4, WRATH: Aeon of Ruin, Beyond the Ice Palace II, Nanuka: Secret of the Shattering Moon, Heading Out, Ascendant Studios, Warhorse Studios.

8 napja
8

PlayStation Game Catalog: az áprilisi felhozatal

Tales of Kenzera: ZAU. DAVE THE DIVER. Animal Well. Indie premier dömping az előfizetéses szolgáltatás kínálatában!

9 napja

A The Triple-i Initiative-en túl – ez történt szerdán

Benne: Dead Space, The Bridge Curse 2: The Extrication, Let Bions Be Bygones, Super Monkey Ball Banana Rumble, Reigns: Beyond.

9 napja
2

Ilyen volt a The Triple-i Initiative

45 perc, majdnem ugyanennyi játék. Összefoglaljuk a lényeget.

9 napja
6

Hungame.Blog: TOP 50 magyar játék és interjúsorozat

A Hungame.blog alkotói folyamatosan próbálják a hazai játékfejlesztés történelmét és különböző aspektusait érdekes-színes formában tálalni a nagyközönség számára. Toplisták, interjúk, mutatjuk a tutit!

2024.04.10.
6

Final Fantasy progmetál koncert: MondoConra jön a Chocobo Band

Remek hírt hozott a tavaszi szél, meg a MondoCon szervezőcsapata, akik a Final Fantasy zenei felhozatalát a progresszív metál stílusában fogják nektek asztalra teríteni a Chocobo Band segítségével.

2024.04.10.

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==