[Teszt] Atari Mania

Atari Mania

dragCsető Zsolt2023.04.13. 09:00

Kissé szomorú, hogy csupán a messzi háttérből, nagyrészt egyedül ünnepelhette nemrég ötvenedik születésnapját az az Atari, amely a videójáték-történelem egyik legmeghatározóbb szereplőjének és egyik legikonikusabb nevének mondható. Az ezen alkalomból készült mikrojáték-őrület, az Atari Mania szépen el is ment mellettünk a tavalyi PC / Switch / Atari VCS premier alkalmával, most azonban úgy éreztük, illik pótolni az elmaradást a PlayStation-verziók megjelenésével.

Első blikkre nem néz ki nehéz feladatnak rendet tartani az Atari régimódi főhadiszállásán – mégis mi gond adódhat egy (szigorúan jó értelemben vett) retro kacatokkal teli bunkerben? Nos, hamar kiderül, hogy ez a gondnoki meló egyáltalán nem veszélytelen, halott pixelek jelennek meg ugyanis egyszer csak, melyek elkezdenek mindent felfalni maguk körül, egyre nagyobb erőre téve szert. Ez a nosztalgiával átitatott világ alaposan össze is kutyulódik, amikor olyan klasszikusok gubancolódnak össze, mint a Pong, a Millipede vagy a Breakout. És milyen érdekes: pont ez az az elem, ami miatt egyszerre szórakoztató az Atari Mania, de közben mégis félremegy az egész koncepció.

Ahogy a bevezetőben már említettem: egy mikrojáték-gyűjteményről van szó, a zsáner etalonja pedig a mai napig a WarioWare-széria, amely kreativitásban és megvalósításban is magas szintre emelte ezeket a pár másodperces szekvenciák egymásutánjából álló, agyament darálásokat. Előbbi szempontból itt sincs gond: a fő kihívást jelentő, amolyan bossokként funkcionáló anomáliák gyönyörűen kombinálják ezeket a régi, de többségében jól ismert játékokat, olyan mashupokat alkotva, ami sokszor tényleg meghökkentő. Itt például semmi extrém nincs abban, amikor egyszer csak a már említett ezerlábú-pajtást kell megvédened a Combat tankját irányítva, vagy éppen az Asteroids űrhajójával kell kerülgetni a halálos Pong-labdákat – vannak ennél jóval durvább, teljesen távoli műfajokon átívelő kombók is. A megvalósítás azonban már jóval megkérdőjelezhetőbb. Az ilyesfajta játékok akkor tudnak igazán jól működni, amikor tényleg néhány másodperces burstök követik egymást – és kezdetben ez itt sincs másképp. Hamar eljutunk azonban a picit összetettebb, mindeközben pedig akár 20-30 másodpercig is eltartó, már nem is annyira mikro jellegű játékokig, ahol elkezd kissé vontatottá válni az élmény...

…mert hogy hibázni könnyű. Egyrészt azért, mert az intuitív jelleg (ami szintén műfaji sajátosság) nem működik mindig hibátlanul: mivel tényleg teljesen zakkant kombók várnak ránk, ezért sokszor még a rövid leírás alapján sem egyértelmű, hogy pontosan mi is a feladatunk – hamar meg is halunk ilyenkor. Másrészt ott van az irányítás, ami talán a másik nagy rákfenéje az Atari Maniának. Mert hát valljuk be: ezeknek a játékoknak a technológiai limitációk miatt borzasztóan szar irányítása és fizikája volt – a kihívás nagy részét is inkább ezek elsajátítása adta, nem feltétlenül a játékmenet mélysége. Ez pedig nincs másképp itt sem, ami hosszú távon sajnos inkább idegesítő, mintsem nosztalgikus. Ezen is enyhíthetett volna egyébként, ha végig megmaradnak a játékok a 10 másodperc alatti tartományban – a kevesebb ebben a műfajban tényleg több.

Már csak azért is feleslegesnek érződik olykor a komplexitás, mert az Atari Mania két mikrojáték-rush között teljesen korrekt és szórakoztató kalandozással vár bennünket. A totálisan elszállt sztori is az itteni átvezetőkön keresztül bontakozik ki, aki pedig szeret felfedezni és gyűjtögetni, az nemcsak mindenféle egyszerű környezeti fejtörőt oldhat meg az épület négy emeletét bejárva, de digitális játékborítókat és kézikönyveket is gyűjtögethet. Az egy-két órás történet még ezekkel az extrákkal együtt sem lesz több kétestés szórakozásnál, ugyanakkor egyáltalán nem ez a kritikus pontja a koncepciónak, ahol félrecsúsztak a dolgok – sőt...

Az Atari Mania összességében egy ötletes és szépen válogatott tisztelgés az egykori gaming óriás hőskora előtt, a nagy kreatív agymenés közepette azonban mintha a fejlesztők elfelejtették volna, hogy a mikrojáték műfaj mitől működik igazán. Így is vannak nagyon szórakoztató szakaszai, az olykor feleslegesen elnyújtott vagy éppen túlbonyolított mashupok, illetve az irányítás kényszerű bosszúságai azonban jócskán levesznek sajnos az élményből, még a jól kitalált összekötő szakaszok és a jópofa, nosztalgikus audiovizuális tálalás ellenére is.

PLATFORM PS5 (tesztelt), PS4 | korábban: PC, Switch, Atari VCS
KIADÓ Atari FEJLESZTŐ iLLOGIKA Studios
MEGJELENÉS 2023. április 4. ÁR 8.740 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9