[Teszt] The Centennial Case: A Shijima Story

The Centennial Case: A Shijima Story

dragCsető Zsolt2022.06.06. 23:38

Eljött az ideje, hogy felgöngyölítsük a Shijima-család különös haláleseteinek rejtélyét ebben az élőszereplős kalandjátékban.

A videójátékokat és az élőszereplős tálalást ötvöző FMV műfaj az elmúlt évtizedben reneszánszát éli (még hazai próbálkozások is akadnak), és bár ezek a címek jellemzően nyugatról érkeznek, most a Square Enix is meglepett bennünket egy ízig-vérig japán darabbal. A szép hosszú című The Centennial Case: A Shijima Story ugyanis nemcsak cselekményével és szereplőivel repít el bennünket a felkelő nap országába, hanem a sztori jellegét és hangulatát tekintve is az ottani interaktív vizuális novellákat idézi.

A cím tulajdonképpen tökéletesen summázza, mi is vár ránk, a The Centennial Case-ben ugyanis egy százéves rejtélyt kell felfednünk, mely a Shijima-családot lengi körül. Egészen konkrétan rejtélyes halálesetekről van szó, melyek tízévente történnek, és amiket összeköt néhány visszatérő elem, mint a vörös kamélia vagy a fiatalság állítólagos gyümölcse. Mi egy fiatal krimiírót alakítunk Haruka Kagami személyében, aki nemcsak a jelen furcsaságait igyekszik megfejteni, miután egy csontvázra bukkannak a család birtokán, hanem évtizedekkel korábbi idősíkokra is ellátogatunk. Az A Shijima Story ezzel az egyszerű, de nagyszerű felépítéssel éri el azt, hogy mind a különálló ügyek és fejezetek, mind pedig az átívelő szál és az összefüggések meglegyenek.

Az állandóságot a fő téma mellett a színészek is biztosítják, akik a korszakok között ugrálva más és más figurákat alakítanak. Mondhatnánk, hogy ügyes spórolás ez a fejlesztők részéről, de nem lenne igazságos: egyrészt azért, mert valójában Haruka képzeletét látjuk, másrészt pedig azért, mert baromi szórakoztató látni ugyanazokat a művészeket más és más karakterek bőrében. Maga a színészi játék egyébként több mint rendben van, mint ahogy a fényképezés és a zenék minőségére sem lehet panasz – talán azt sem túlzás állítani, hogy a The Centennial Case a tálalást tekintve új etalon ebben a szubzsánerben. Az egyetlen dolog, ami nem sikerült jól ilyen téren, az az angol szinkron, így ha valaki esetleg falra mászik a japán nyelvtől (angol felirat persze van – még ha kisebb hibákkal is itt-ott), az kevésbé fog jól szórakozni, de talán nincsenek sokan, akiket épp ez tántorítana el.

Na de nézzük a konkrét játékmenetet! Az ügyek mindig mozizással kezdődnek: némi bevezetést követően történik valamilyen incidens, amibe – néhány jelentéktelen döntési szituációt leszámítva – nincs érdemi beleszólásunk. Ezt követően jön a gondolkodás fázis: itt az automatikusan összegzett nyomokból kell hipotéziscsokrokat összeállítanunk. A folyamat nem kötetlen: a képernyő bal szélén elterülő sávon kérdések bukkannak fel, amikhez a megfelelő nyomokat társítva állíthatunk fel különféle elméleteket. Nem mindig világos, hogy épp melyik címszót szeretné a játék, de szerencsére elég egyértelmű vizuális jelek is segítik a dolgunkat – azt mondjuk nem értem, hogy ezt minek nehezítették meg a kényelmetlen látószöggel, ha egyszer már implementálták a segítséget, mindenesetre a leglogikátlanabb összefüggés is felfedhető egy percnyi trial-and-errorral. Ez a fázis egy kicsit elhúzódónak érződhet néha az ismétlődő animációkkal (itt sajnos nincsenek élőszereplős panelek), valamint a totálisan abszurd hipotézisekkel (mert hogy a játék többféle eshetőséget is felvázol nekünk az egyes részletek kapcsán, köztük teljesen valószínűtleneket is), de összességében így is egész szórakoztató. Ezt követően van még egy ennél is puritánabb, szöveges összegzés is, aminek megmondom őszintén, nem igazán látom a lényegét és a funkcióját, de legalább gyorsan lepörgethető. Végezetül pedig jön a lényeg: a „tárgyalás”, ahol hősnőnk szembesíti a gyanúsítottakat az igazsággal... ami nagyon ritkán fog elsőre felszínre törni, hiszen kifejezetten sok ponton hibázhatunk. Ilyenkor a játék már-már áttöri a negyedik falat, ahogy a karakterek kinevetik a nyomozót, kifejtve, hogy mekkora hülyeség az, amit mondtunk – nagyon jól áll ez a megoldás a The Centennial Case-nek, ráadásul a színészeknek is jut ezzel egy kis jutalomjáték. És bár a hiba azonnali game overt jelent, mindig a legutóbbi jelenettől próbálkozhatunk újból – azt mondjuk nem értem, hogy miért kell visszadobni a játékost a gondolkodás fázis végére, de szerencsére nagyjából fél perc alatt vissza tudunk jutni oda, ahol hibáztunk. Nagy tét tehát nincs, és bár először nem mindig egyértelmű, hogy mi a jó válasz az adott szituációban, utólag rendre megvilágosodunk, mekkora ökörséget is vázoltunk fel, így aztán mi is a többiekkel nevethetünk.

Játékként meglehetősen felejthető alkotás a The Centennial Case: A Shijima Story, hiszen nemcsak fő értékei rejtőznek el a háttérben az interaktív szekcióknál, de néhány érthetetlen megoldással is kénytelenek vagyunk szembesülni. Maga a sztori, illetve annak tálalása azonban kifejezetten szórakoztató, így aki szereti a nyomozós kalandjátékokat, az egy kifejezetten egyedi és meglepően tartalmas darabbal gyarapíthatja most a könyvtárát.

Pontosan
7
Platform: PS5 (tesztelt), PS4, PC, Switch
Kiadó: Square Enix | Fejlesztő: h.a.n.d.
Megjelenés: 2022. május 12. | Ár: 16 990 Ft (PS Store), €49.99 (Steam)

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

6 órája

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

20 órája
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

1 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

2 napja
4

Heti megjelenések

2 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

3 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

4 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

5 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

5 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

6 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

6 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

7 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

7 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

7 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

8 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

9 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

9 napja
2

Heti megjelenések

9 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11