[Teszt] Mark of the Deep

Mark of the Deep

Gamer3652025.02.14. 20:04

A Mark of the Deep-et fejlesztő Mad Mimic-et nem lehet megvádolni azzal, hogy szégyellnének a jobbaktól tanulni. Előző játékukat, a Dandy Ace-t a rossznyelvek akár egy Hades-klónnak is nevezhetnék, és legújabb felülnézetes akció-kalandjátékuk fejlesztésénél is minimum inspirációs forrásként lebegett előttük egy másik indie-siker, mégpedig a Death Door. Nagyon erős inspirációs forrásként…

Aki nem ismerné az ihlető játékot, annak a játékmenetet leginkább a klasszikus felülnézetes Zeldákhoz tudnám hasonlítani. Karakterünkkel szövevényes, ellenfelektől nyüzsgő pályákon mászkálunk, némileg fejlődünk (több HP, jobb fegyverek) és persze új képességekre teszünk szert, melyek szükségesek bizonyos területek eléréséhez, átjárók megnyitásához. Az egyes pályarészek végén pedig komoly kihívást jelentő főellenségek várnak ránk. A Zeldával ellentétben itt nincs kifejezett open world rész, inkább metroidvaniás jelleggel összekötött dungeon-ökre emlékeztet a játék világa.

A Mark of the Deep is ezt a formulát viszi tovább, ezúttal kalózos köntösbe bújtatva. Ne gondoljunk azonban Wind Waker-féle tengeri hajókázásra, ugyanis hősünk (a fantáziadús “Rookie” néven futó néma protagonista) mindjárt az intróban hajótörést szenved, és egy rejtélyes szigetre vetődik, hogy az innen történő kiszabadulás adhassa a játék fő küldetését. Már a screenshotokon is látszik, hogy nem valamiféle pálmafás-fehérfövenyes helyszínről van szó, a játék zöldes-lilás palettája inkább nyálkás barlangok, ősi romok és ködös dokkok megjelenítésére lett kitalálva. A végigjátszás során lehetőségünk lesz a legénység többi tagját felkutatni és elmélyedni a bennszülött ősi civilizáció és a szigetet gonosz üzelmeikkel romlásba taszító kultisták történetében. A játék sztorija nem igazán magával ragadó, a szépen megrajzolt, de mégsem igazán emlékezetes karakterek portréival illusztrált monológokat a vegyes minőségű szinkronhangok sem tudják feldobni. Nagyon messzire vannak a brazil srácok a Death Door hol vicces, hol az érzelmekre ható, profin megrendezett cutscene-jeitől.

Ahol viszont jóval kisebb, már-már elhanyagolható a lemaradás, az a központi játékmechanikák területe. Az irányítás precíz és reszponzív, legyen szó akár a pályán történő mozgásról vagy a gyors tempójú harcokról. Utóbbi elsősorban a közelharcra, azon belül is a helyezkedésre, fürge támadásokra és jó ütemű kitérésekre épít. Az életerőnk kellőképpen limitált, ezért mindig a sebzések elkerülésére kell törekednünk. Blokkolás nincs, a távolsági fegyverek használata pedig lassú és limitált. Szerencsére az ellenfelek támadásai nagyon jól olvashatók, a sebzési területeket kiválóan jelzik a mozdulatokat követő effektek, így a rövid sebezhetetlenséget adó dodge használatával elkerülhetjük őket. Ha többen támadnak ránk egyszerre, akkor ez már nehezebb, ilyenkor érdemes taktikus mozgással kicsit széthúzni a csapatot - erre többnyire lehetőséget adnak a pályák kellően méretes terei. A csaták változatosságát a több, mint 80 féle ellenség változatos csoportjai adják, s míg ezek többnyire mind a csontváz-szellem-mutáns tengeri lény vonalon mozognak, mégis minden példány jól felismerhető, viselkedésük kiszámítható és kitanulható.

A 16 főellenségről már kevésbé tudok pozitívan nyilatkozni. A harcrendszer ezekben a küzdelmekben is kitűnően vizsgázik, és jól kitalált harci mintázatokkal találkozhatunk, de kicsit unalmas mindig üres arénákban küzdeni velük, és hiányoznak a látványos, egész képernyőt betöltő, vagy teljesen újszerű és látványos módokon életünkre törő lények. Mini-boss kategóriában teljesen korrektek a Mark of the Deep főnökharcai, de az igazi álleejtő momentumokat itt nem fogjuk megkapni.

A játék fejlődési rendszere meglehetősen egyszerű: a vörös Blood Gem-ek gyűjtésével és vásárlásával (a legyőzött ellenfelek dobnak aranyérméket) az életerőnket növelhetjük a Zelda-hagyományoknak megfelelően 1-1 egységgel alkalmanként, míg a kék Soul Gem-ek a távolsági támadásokra adnak plusz lehetőséget. Négy különböző távolsági fegyver lehet nálunk, ezek a különféle pisztolyok és az ívesen dobható gránát mellett a grappling hook-ot is jelentik, és a harcok mellett a pályák bejárásában is fontos szerepük van. Sok helyre csak távoli kapcsolók aktiválásával, falak kirobbantásával vagy a kampós kötél használatával juthatunk el. A fegyverek több szinten fejleszthetőek speciális nyersanyagok felhasználásával. Emelett a sztori előrehaladtával szert tehetünk újabb képességekre, mint például az erős támadás, valamint vásárolhatunk passzív bónuszokat adó “trinket”-eket, amelyeket limitált (de szintén növelhető) mennyiségű slotba helyezve tudunk használatba venni. A játék jó ütemben adagolja az újabb és újabb lehetőségeket, a fejlesztések pedig mindig kellően hasznosak ahhoz, hogy fenntartsák a játékos érdeklődését.

A pályatervezéssel kapcsolatban vegyesek az érzéseim. A helyszínek jól szolgálják a központi mechanikák működését, a felderítéshez kapcsolódó puzzle-ök, kapcsolókeresgélések, metroidvaniás megoldások is a helyükön vannak. Ugyanakkor a moduláris grafikai elemek túlhasználata, a kevés igazán egyedi, látványos objektum és a helyenként túlzottan is bonyolult elrendezés eléggé megnehezíti a navigációt. Emelett a célok és a hozzájuk vezető utak sincsenek elég egyértelműen kommunikálva, így néha eléggé elveszve érezhetjük magunkat. Míg Death Door kiválóan megtervezett központi hub-jával és logikusan felépített pályáival el tudta feledtetni a térkép hiányát, a Mark of the Deep-ben sokat segített volna egy jól használható map screen, de sajnos ilyen nincs a játékban.

Veszélyes dolog egy sikeres és népszerű játékot szinte egy-az-egyben lemásolni, hiszen így a “klónnak” egy tökéletes összehasonlítási alapul szolgáló ikertestvér árnyékában kell megállnia a helyét. A Mark of the Deep egyértelműen egy Death Door klón, így elsősorban azoknak tudom ajánlani, akik már játszottak a hollós játékkal, és szeretnének belőle még többet. Másokat inkább az eredeti kipróbálására buzdítanék jó szívvel, de mivel egy kiváló formuláról van szó, nem csodálkoznék, ha később a kalózos változatra is sort kerítenének. Csalódni senki nem fog benne, mert az alapok nagyon rendben vannak, még ha nem is sikerült minden téren felérni a nagy előd szintjére.

Immortal

PLATFORM: PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox Series X|S, Xbox One, Windows (tesztelt) | KIADÓ: Light Up Games | FEJLESZTŐ: Mad Mimic | MEGJELENÉS: 2025. január. 24. | ÁR: 29 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

Carmen Sandiego - Elég okos vagy, hogy megtaláld a tolvajt?

Az 1980-as évek közepén gondoltak egyet és megalkották Carmen Sandiego karakterét, aki edutainment játékok sorának volt főszereplője. Most, majd’ 40 évvel az első kiadás után egy újabb játékban eredhetünk tolvajok nyomába.

3 órája

Sony-People Can Fly együttműködés a hét végére - ez történt pénteken

Továbbá: Star Wars: Hunters, Void Martyrs, Star Wars: Knights of the Old Republic.

18 órája
3

Space Marine III bejelentés, Mountaintop bezárás - ez történt csütörtökön

Továbbá: Split Fiction, Clair Obscur: Expedition 33, Hello Sunshine, Teenage Mutant Ninja Turtles: Tactical Takedown, PowerWash Simulator 2, Silent Hill f.

1 napja
25

Tomb Raider IV-VI Remastered

Valentin-napra megkaptuk a második csokor klasszikus Tomb Raider játékot a Core Design-érából, ez a válogatás azonban jóval vegyesebb, mint a tavalyi trilógia, itt ugyanis az eredeti ötletek mellett már erősen érződött a fejlesztőcsapat végkimerülése a több évnyi crunch-öt követően.

2 napja
11

Már idén érkezik az Xbox handheld?

Minden amit eddig hallottunk a nyílt titokként kezel Project Kennan-ről és a Microsoft Xbox részlegének irányváltásáról.

2 napja
33

PlayStation Game Catalog: márciusi érkezők

UFC5. Prince of Persia: The Lost Crown. Arcade Paradise. Többek között ezek a címek várják az előfizetőket hamarosan.

2 napja
4

Apró bejelentések hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Wall World 2, Bubble Ghost Remake, Wild Blue, Bo: Path of the Teal Lotus, Town of Zoz, ANTRO, IXION.

2 napja

BlizzCon-visszatérés és VR-újdonságok – ez történt kedden

Továbbá: Aerial_Knight's Dropshot, The Triple-i Initiative, Many Nights a Whisper, Amerzone - The Explorer's Legacy, Steel Hunters, JDM: Japanese Drift Master, Out of Sight VR, Surviving Mars: Pioneer, Postal 2 VR.

3 napja
17

Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii

Kalózos Yakuza? Yakuzás kalózosdi? Ez meg mi a szösz? Teszteltük a Ryu Ga Gotoku legújabb agymenését!

3 napja
9

Suikoden I & II HD Remaster - The Gate Rune And Dunan Unification Wars

Megváltoztatható a végzet? Merre vezet a 108 csillag útja? A Suikoden I & II HD Remaster The Gate Rune And Dunan Unification Wars tesztünkből kiderül!

4 napja
26

Death Stranding 2 megjelenési dátum, Split Fiction sikerek – ez történt hétfőn

Továbbá: Rootbound, Steel Seed, Forgotlings, Silent Hill Transmission, Urban Jungle.

4 napja
10

Urban Myth Dissolution Center - Vajon hihetünk a szemünknek?

Lépjünk be egy olyan világba, ami tele van rejtélyes igazságokkal! Bár itt nem Jonathan Frakes fog vezetni minket, hanem helyette inkább a józan gondolkodásunkra és a bizonyítékokra hagyatkozva kell döntéseket hoznunk. Szerinted hol van a valóság határa és hol kezdődik a fikció?

5 napja
2

Bajusz és gokart: friss Lego készlettel ünnepeljük Super Mario napját

Március 10-e a hivatalos Super Mario nap, ennek megfelelően a LEGO egy friss készletet mutatott be Mario Kart - Mario & Standard Kart címen.

5 napja
4

Heti megjelenések

5 napja
4

Rift of the NecroDancer

A nekromanta kriptáját már évekkel ezelőtt kipucoltuk, úgy tűnik azonban, hogy a zene még nem csendesült el teljesen, hőseinkkel együtt ugyanis a gonosz is visszatért, így itt az ideje, hogy újból megmentsük a világot a reanimált undormányoktól. Szerencsére csak egyetlen dologra lesz szükségünk: a ritmusérzékünkre.

6 napja
5

Egy csendes nap zárásként - ez történt pénteken

Benne: Killing Floor III, Bleach: Rebirth of Souls, Cookie Cutter Overkill Edition, Resident Evil film.

7 napja
4

Steam Next Fest 2025 február #3: Arctic Awakening, Demon Tides, Islands and Trains, Glum, Promise Mascot Agency

Bár a Steam Next Fesztiválnak már vége, van pár játék, amit mindenképp szerettünk volna nektek megmutatni. Alaszka, vonatok, kabalák, démonok... ez sem lesz egyszerű menet!

8 napja

Xbox 360 játékok kaphatnak natív PC átiratot egy új módszernek köszönhetően

A Sonic Unleashed lett az első fecske a sorban.

8 napja
11

Nacon Connect bejelentések, AC Shadows gameplay - ez történt csütörtökön

Továbbá: The Sinking City 2, The Occultist, RoboCop: Rogue City, Edge of Memories, Styx: Blades of Greed, Hell is Us, The Fading of Nicole Wilson, Cthulhu: The Cosmic Abyss.

8 napja
10

Turbo Overkill

Bár kellemes retro lövöldéből igazán nincs hiány, a képek és a fantáziátlan cím senkit se tévesszen meg: a Turbo Overkill mögött jóval komolyabb ambíciók húzódnak, mint egy sokadszorra elsütött múltidézés. Teszt!

9 napja
3